Страхът, от това, че електромагнитните вълни ще станат цигареният дим на 21 век, е все по-основателен. Защитници на околната среда вече усилено настояват за ограничения, а правителствени агенции в някои страни призовават към ограничаване на употребата на безжични мрежи и мобилна телефония, както и финансират изследвания за доказване на вредата от тях.
Европейската агенция по околната среда към ЕС следи отблизо резултатите от проучването на Световната здравна организация наречено Interphone, в което се наблюдават симптомите на 7000 пациента с рак на мозъка от 13 страни, между които Япония, Германия, Франция и Канада, използвали продължително мобилните си телефони.
Повечето от подобни изследвания не показват пряка зависимост между използването на мобилен телефон и развиване на болестта до 10 години. Според същото това изследване обаче, което бе публикувано миналата пролет, при потребителите, които са използвали активно мобилните си телефони за период над 10 години има зависимост тъй като туморът е от същата страна на главата, където са държали устройството.
Членове на зелената партия в немския парламент също поставиха въпроса към правителството като предупредиха за ограничаване на употребата на мобилни телефони и създаването на безжични мрежи. Основните им искания бяха излагането на електро магнитни полета в училища и детски градини да бъде сведено до минимум като се застъпи въвеждането на кабелни технологии.
Този месец изследване за 17.8 млн. долара върху мобилните телекомуникации и здравословните проблеми финансирано от британското правителство хвърли светлина върху краткотрайните ефекти от мобилните връзки, но става ясно, че са нужни по-задълбочени изследвания на хора изложени на пагубното влияние за повече от 15 години.
В отговор на това, тази година започва ново широко-мащабно изследване с работното име Космос. Ще бъдат наблюдавани 200 000 активни и неактивни потребители от Англия, Швеция и Финландия за период от над 25 години.