„Богатите се топят", четем от първата страница на „Стандарт"
Богатите компании у нас бавно се топят в кризата. Едва 1705 са фирмите с влогове за над 1 милион лева в банките, сочи статистиката на БНБ към септември. 5027 пък са кредитните милионери. За сравнение, през септември м. г. броят им е бил със 142 повече - 5169. Със 117 намаляват и големите депозити спрямо година по-рано, сочат цифрите. Не само най-едрият бизнес страда от кризата. Топят се и фирмените влогове на стойност над 100 000 лв.

От септември 2009 до юни 2010-а те са намалели с 235 до 13 714. Кризата ни принуди да извадим всички запаси, коментират бизнесмени. Те теглят спестявания, за да дават заплати и да поддържат бизнеса си. Същевременно гледат да не взимат големи нови заеми, за да намалят риска от финансови проблеми.
Още по темата от „Стандарт"

„Ще се конфискува всеки имот на политик, укрит от Сметната палата", предупреждава от първата си страница „Сега"
Политиците и висшите чиновници, които декларират неверни данни в публичния регистър на Сметната палата, са заплашени от конфискация на имуществото. Такава санкция е предвидена в новия Закон за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Неговият проект бе представен вчера от правосъдния министър Маргарита Попова.

Под ударите на тази разпоредба могат да попаднат близо 7000 души - всички магистрати, депутатите, министрите, заемащите висши длъжности в администрацията. Всички те подават декларации пред Сметната палата при постъпване и напускане на работа, както и всяка година, ако има промяна в притежаваното имущество.

Според проектозакона процедурата ще се задейства, ако при проверка Сметната палата се натъкне на несъответствия в подадената пред публичния регистър имотна декларация. Тогава провинилият се ще бъде даден на комисията за отнемане на незаконното имущество, която ще започва процедура по отнемане на имуществото. Досега лъжите в декларациите пред Сметната палата се разминаваха само с публични критики. Всеки уличен в укриване на доходите или имущество се оправдаваше, че всичко е декларирано пред НАП. Прокуратурата също не приемаше, че лъжата в декларацията пред Сметната палата е престъпление, ако съответното лице си е обявило всичко пред данъчните. Това фактически обезсмисляше публичния регистър. Сега проектозаконът предвижда сериозна санкция - конфискация на имущество. Отнемане ще заплашва и тези, които нарушат закона за предотвратяване конфликта на интереси.

Ако бъде приет законът, запорите и възбраните, наложени от съда по искане на комисията за отнемане на незаконното имущество, ще паднат и ще трябва да се поискат отново. Това се налага, тъй като вече няма да се блокира цялото имущество, а само онова, за което няма доказани доходи. Не е ясно как ще се гарантира, че междувременно част от имуществото няма да бъде "спасено" - разпродадено или прехвърлено на други лица.

По данни на комисията "Кушлев" наложените обезпечителни мерки са за около 600 млн. лв., висят дела за отнемане на около 200 млн. лв., но реално конфискуваното имущество е много по-малко. Водят се около 500 дела.
Още от статията на „Сега"

„Последно: Конфискация - само след обвинение", пише на първата си страница „Дневник"
Повдигането на обвинение за престъпление ще е условие, за да започне процедура за конфискация на незаконно придобито имущество. Това е последният вариант на проекта за нов закон за отнемане на необяснимото богатство, стана ясно в понеделник, след среща на министъра на правосъдието Маргарита Попова с представители на Европейската комисия за демокрация чрез право, известна като Венецианската комисия.

Сега, за да започне дело за конфискация, трябва да има влязла в сила осъдителна присъда. С мотива, че се губи излишно време и процедурата не е ефективна, миналата есен новият екип на правосъдното министерство предложи държавата да може да отнеме имуществото на всеки, ако докаже, че се разминава с 60 хил. лв. със законните му доходи. В първоначалния вариант нямаше изискване конфискацията да е свързана с повдигането на обвинение.

Правозащитници остро реагираха срещу твърде широкия обхват на гражданската конфискация. Венецианската комисия, която ведомството на Попова потърси за становище, на два пъти огласи сериозни критики по идеите отнемането да започва при данъчно или митническо нарушение, или дори само по анонимен сигнал за необяснимо богатство.

Вчера секретарят на комисията Томас Макерт обяви, че окончателният вариант е пропорционална реакция на проблемите на България с организираната престъпност и корупцията и оценката му за него е "силно положителна". Официалната оценка на комисията, която следи за спазването на човешките права в ЕС на законово ниво, се чака на 16 октомври.
Още от статията на „Дневник"

„Без паспорт, ако не плащаме за пенсии и здраве", информира от първата си страница „Монитор"
Който не си е платил здравните или пенсионните осигуровки, няма да получава лична карта, задграничен паспорт и шофьорска книжка. Такава идея се обсъжда сред управляващите, разкри за „Монитор" шефката на здравната парламентарна комисия Десислава Атанасова. Целта е всички хора да бъдат принудени да се осигуряват. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов за пореден път се възмути, че 1,7 милиона българи не се съобразяват с това си задължение, а очакват европейско ниво на здравеопазването. Вчера той посочи пред вестника, че тепърва в парламента ще се обмислят механизми, които да накарат хората да започнат да си плащат осигуровките. Борисов не отрече възможността неплащането им да бъде криминализирано.

Десислава Атанасова поясни, че при всички случаи рестриктивните мерки срещу длъжниците, включително евентуалното криминализиране, трябва да важат в пакет както за здравното, така и за социалното осигуряване. По думите на депутатката от ГЕРБ промяната, която може да лиши гражданите от възможността да се сдобият с лични документи, дори е позакъсняла, тъй като е трябвало да предшества масовата подмяна с новите паспорти и карти, която все още протича. Въпреки това, който не се осигурява, няма да може да подмени старите си документи, когато изтече срокът им на валидност. Така без паспорт той може да се окаже лишен от правото да пътува в чужбина. Ако няма лична карта, правата му ще бъдат максимално ограничени, а всеки път, когато бъде засечен от органите на реда, че не носи такава със себе си, ще се бърка с по 10 лева. В случай че седне зад волана, а не разполага с валидна книжка, длъжникът ще олеква с цели 50 лева и 7 контролни точки.

Според шефката на здравната комисия към Народното събрание за въвеждането на новите правила ще е необходимо преработване на Кодекса за социалното осигуряване, на Закона за здравното осигуряване и на Данъчноосигурителния процесуален кодекс.
Още от статията на „Монитор"

„Брюксел завиши почти двойно прогнозата си за икономически растеж", съобщава от първата си страница „Класа"
Европейската икономика се възстановява по-бързо от очакваното, като според Европейската комисия растежът ще е почти двойно по-голям от предварително заложения. Така в края на годината брутният вътрешен продукт (БВП) на 27-те страни - членки на ЕС, ще нарасне с 1,8%, а не с очакваните 1%, а за еврозоната Брюксел залага ръст от 1,7% при 0,9% преди.

Прогнозите от публикувания вчера доклад на ЕК сочат и 1,8% инфлация в съюза и 1,4% за страните, използващи еврото. Все пак експертите предупреждават, че до края на годината растежът ще бъде „по-умерен" спрямо този от второто тримесечие. Темпът може да се забави наполовина до 0,5% през юли-септември и до 0,3% през четвъртото тримесечие.

Локомотивът на европейската икономика отново ще бъде Германия. За април-юни тя отчете рекордните за последните 20 години 2,2% растеж, като до края на годината Брюксел очаква той да се ускори до 3,4%, или почти три пъти повече от прогнозираното през май. По-високи са очакванията за още 6 държави в ЕС, сред които Франция, Великобритания, Италия, Испания, Холандия и Полша. Всички те заедно с Берлин генерират 80% от БВП на Европа. След Германия с най-добри резултати се нарежда Полша с ръст от 3,4% през 2010 г. Испанската икономика може да се свие с 0,3% вместо с очакваните преди това 0,4%. Френската ще нарасне с 0,4% и 0,3% през третото и четвъртото тримесечие и ще завърши 2010 г. с повишение от 1.6%. Прогнозата за Италия е ревизирана с 0,3% нагоре до 1,1% ръст, а за Холандия ЕК залага 1,9% растеж. За Великобритания Брюксел залага с 0,5% по-висок темп на икономически растеж до 1,7%.

"Сега имаме твърда почва под краката си, но няма причина да обявявам победа. Трябва да останем бдителни", коментира еврокомисарят по икономическите и валутни въпроси Оли Рен. Той подчерта, че фискалната консолидация и стабилност остават основни приоритети на Брюксел, както и продължаването на реформите.
Още от статията на „Класа"

„Държавните разходи скочиха с 6 млрд. лв. за 4 години", обобщава „Сега", като се позовава на данни на Министерство на финансите
Само за четири години - от 2007 г. до т.г., харчовете на хазната са се увеличили с близо 6 млрд. лв. За сметка на това пък приходите са нараснали със скромните 500 млн. лв. Това показва справка на финансовото министерство. Разходите т.г. ще ударят рекордните 27.8 млрд. лв., докато през 2007 г. са били 22 млрд. лв. Но най-лошото е, че от бюджета се оттичат много повече пари в разгара на кризата.

Една от причините държавата да харчи повече е чисто икономическа - с всяка следваща година БВП също расте, т.е. и приходите са се вдигнали. Въпреки че през 2009 и 2010 г. БВП спада, разходите обаче не са намалени.

Най-много пари поглъща социалната система, а там е трудно да се реже, особено когато държавата трябва да подкрепя най-уязвимите групи. Преди 10 г. хазната е давала за пенсии и социални помощи 3.8 млрд. лв., докато сега сумата е набъбнала до рекордните 9.8 млрд. лв. Само от 2007 г. насам необходимите средства за пенсии и помощи са скочили с 2 млрд. лв. Затова според експерти пенсионната система в сегашния й вид е опасна за стабилността на финансите. Увеличават се също, но с далеч по-малко, разходите за здравеопазване и инфраструктура. Парите за МВР и отбраната са останали на едно и също ниво. Според справката харчовете за държавната администрация са намалени от 2007 до 2010 г. с общо 300 млн. лв. През това време не е известно да са намалявани заплатите на чиновниците, т.е. най-вероятно съкращаването идва от закриване на служби и намаляване на персонал.
Още от статията на „Сега"

„Отчитане на шест месеца", съобщава „Стандарт" за новото искане на ЧЕЗ
Само половин година след като беше отменено тримесечното отчитане, Енергото се пробва пак да лансира тази практика, скъсала нервите на българите. Отчитане на електромерите на 3 месеца, а защо не и на 6 месеца, поиска регионалният мениджър на ЧЕЗ за България Ян Вавера. "По-добре е да преминем на режим на тримесечно или шестмесечно отчитане, но този път да го правим без грешки", заяви той. Вавера посочи като пример, че в много европейски страни показанията на измервателните уреди се засичат на по-голям период от време, като в Чехия той дори е 12 месеца. Шефът на ЧЕЗ заяви, че отчитането на електромерите всеки месец носи на компанията допълнителни разходи в размер на 10 млн. лв. годишно. Тези пари могат да се спестят и да се инвестират в поддръжка на инфраструктурата и подобряване на качеството на обслужване. В същото време едномесечното отчитане носи преимущество на потребителите, като така се следи редовно състоянието на електромера им, смята още Вавера.
Още от статията на „Стандарт"

„Нито един купувач за „Кремиковци", съобщава „Монитор"
Нито един кандидат не се яви вчера на публичния търг с тайно наддаване за продажбата на металургичния комбинат „Кремиковци", това обяви вчера след 13 часа синдикът на дружеството Цветан Банков. Офертата към потенциалните купувачи включваше продажбата на производствената площадка, заедно с всички активи, свързани с производствената дейност на металургичния гигант. В рамките на един час между 12 и 13 часа потенциалните купувачи трябваше да подават в канцеларията предложенията си за цена плюс квитанция за внесени 10% задатък. Първоначалната цена на обособената част беше 565 517 510 лева. Поради липсата на кандидати отново ще има продажба чрез търг с явно наддаване. Той ще бъде обявен след решение на Софийския градски съд. Новата начална цена обаче ще бъде намалена с една пета от първоначалната оценка на активите.

Синдикът ще определи стъпката за втория търг. Той прогнозира следващото наддаване да се състои след около два месеца.

При успешна продажба вчера щяха да бъдат удовлетворени всички кредитори до седми ред включително. Работниците, които попадат в трети и четвърти ред кредитори, ще могат да получат изцяло дължимите от комбината 40,5 млн. лева. Средства ще получат над 6000 души. В момента в комбината работят 1200 души.

Дълговете на комбината към момента варират между 2 и 2,5 млрд. лева. За част от вземанията се водят дела и затова сумите са приети под условие.
Още от статията на „Монитор"

„Масовите парфюми движат пазара и в кризата", обобщава „Дневник"
"Жена, която няма парфюм, няма бъдеще." От години производителите на аромати се опитват да убедят не само жените, но и мъжете в правотата на тези думи на Коко Шанел. И явно постигат резултати, след като въпреки кризата и свиването на потреблението световният пазар на парфюми е пораснал и през миналата година.

Според проучване на "Евромонитор интернешънъл" повишението с 4% е по-малко в сравнение с предходните години, а отличниците са масовите парфюми от ниската и средната ценова категория, които се купуват все повече за сметка на премиум сегмента. Според пазарни анализи те ще продължат да движат пазара и в следващите години.

Ценовата чувствителност на клиентите в период на криза променя и стратегиите на производителите на парфюми. Опаковките стават по-малки, дистрибуцията - по-нетрадиционна, а новите аромати са с имена на знаменитости. Според прогнозите и през следващите четири години ще се запази тенденцията на ръст на масовата категория за сметка на селективната парфюмерия, ще се засилят позициите на пазарите на Източна Европа и Латинска Америка и паралелно ще се развие нишата за производство на оргинални, направени по поръчка аромати.

В България положението не е по-различно. За разлика от световната тенденция обаче тук пазарът се движи нагоре благодарение на продажбите на фирми като Avon и Oriflame, които предлагат продуктите си директно, а не в търговската мрежа.
Още от статията на „Дневник"

„Край на виното менте с оцветители", цитира „Монитор" аграрният министър Мирослав Найденов
Нов държавен стандарт ще има за производството на вино, за да бъде правено то само от грозде, заяви вчера министърът на земеделието Мирослав Найденов. "Държавен стандарт за виното има отдавна и легалните производители го спазват. Не разбираме точно за какъв стандарт говори министър Найденов.

Ние работим по БДС отпреди години, където пише какъв трябва да е целият процес на производство и какво трябва да съдържа едно вино", обяви Димитрин Вичев, председател на Асоциацията на българските винари.

„Ако става обаче въпрос за премахване или ограничаване на нелоялните производители, които слагат какви ли не неща във виното, така че то да няма нищо общо с истинския продукт, то ние напълно подкрепяме министъра. Тези хора трябва да бъдат премахнати. Много производители произвеждат някакви напитки, които не са достойни да носят наименованието вино", допълни той.

През последната година според статистиката сме първи в света по консумация на стафиди и захар на глава от населението. Това е така, защото нелоялните производители правят винена напитка именно от стафиди, внесени от трети страни, каза още Вичев.
Още от статията на „Монитор"

„ГЕРБ ще загуби от сливането на местните и президентските избори", казва в интервю за „Класа" социологът Васил Тончев
Г-н Тончев, премиерът Бойко Борисов заяви, че Георги Първанов вече не е държавен глава, а политически субект, защото прави свой проект. Настина ли този проект сериозно застрашава ГЕРБ?
- Мисля, че ако има опонент, някаква перспектива в близкото бъдеще, това е именно групировка, която би възникнала около президента. Така че в това отношение премиерът е абсолютно прав.

Ако ГЕРБ и проектът на Първанов са две алтернативи, може ли да бъде обяснено какви политически идеи представляват те?
- Рано е да се говори за това, тъй като ние не знаем проекта на Първанов. Макар че има някакви индикации. Знаете, че там бяха направени някакви проекции как би трябвало да изглежда България през 2020 г. и на тази база се разработват някои идеи. Предполагам, че на някакъв етап ще станат политическа програма. Това, на което ще залага президентът, е по-дългосрочна визия за развитието на България. Докато виждаме, че това, което става в страната, е просто спасяване на топката в състоянието на криза. Налага се постоянно да се работи, без особена перспектива - ден за ден да се спасяват нещата. ГЕРБ са обречени в момента да работят по този начин. Визирам икономиката, като казвам тези неща, защото в областта на вътрешния ред ГЕРБ направи нещо, което 20 г. никой не посмя и не пожела. Така че там перспективата е друга. Там може би ГЕРБ залагат нещо, което трябва да се наложи и да остане като ред в страната за дълги години напред.

В този смисъл за последната година ГЕРБ успява ли да прибави някакъв електорат?
- Преди година подкрепата за ГЕРБ беше около 45%, сега е някъде около 40%, а може би и малко по-малко. Но това е съвсем нормално за изпълняваща властта партия, затова не смятам, че се е получил някакъв срив при тях. В прилични рамки те задържат своите симпатизанти. Но това, което става, е, че тези, които не ги одобряваха, бяха около 9%, а сега са 40%. Т.е. има два почти симетрични лагера на хора, които одобряват или не одобряват ГЕРБ. Тук проблемът е, че тези 40%, които не ги одобряват, не са припознали една единна алтернатива на ГЕРБ. Още няма политически субект, зад който те масово да са застанали.

Кои проблеми най-много притесняват хората, които не одобряват управлението на ГЕРБ?
- Безспорно икономиката буди най-голямото притеснение. Но има и други сектори с много тежки проблеми. На първо място е здравеопазването. Здравеопазването, финансите и икономиката - това са нещата, които ще решат успешността на мандата. Но това ще бъде след 3 г. Това, което поддържа високия рейтинг, е дейността на вътрешния министър Цветан Цветанов. Харесват се Росен Плевнелиев и Мирослав Найденов, които направиха обещаващи неща или успяха да привлекат вниманието на електората.
Още от интервюто на „Сега"

„Пшеницата се превръща в ключова инвестиция", казва в интервю за „Класа" Васил Симов, главен изпълнителен директор на Софийска стокова борса
Г-н Симов, много горещ е това лято пазарът на зърно. През последните няколко дни тази стока отново започна да поскъпва. Защо?
- Ситуацията на зърнения пазар не е много променена от един месец насам. Картината беше доста изненадваща още в края на юли, когато вместо да поевтинее пшеницата, тя рязко поскъпна. И не само в България, а най-вече в световен мащаб. Преди това, в средата на юли цените бяха около 200 щ.д. на тон. А в някои моменти видяхме покачване над 300 щ.д. на тон. Подобно движение би било нормално, ако се случва през зимните месеци. Но понеже стана в разгара на лятото и след прибирането на новата реколта, затова беше изненадващо. Между 20 и 30 юли най-високите котировки достигнаха 309 щ.д. за тон във Франция, цената в САЩ беше 303 - 304 щ.д. на тон. Нива, които не са виждани от години насам! Всичко това повлия на цените в България, станахме свидетели на едно рязко поскъпване на пшеницата в края на юли. Дотогава цената обикновено беше 120 - 130 щ.д. на тон, а в края на този период се повиши до 180 - 190 щ.д. на тон. Твърде странни нива след продължителното спокойствие на зърнения пазар у нас.

В крайна сметка какво причини тази особена ситуация?
- От чисто количествена гледна точка зърното, произведено у нас и в света, не предполага подобен голям ръст в цените. Да припомня, че по това време миналата година в САЩ и в Западна Европа пшеницата струваше 170 - 180 щ.д. на тон, а сега констатираме нива от порядъка на 290 - 300 щ.д. на тон. Наистина имаше по-лоши очаквания за реколтата в някои региони на Източна Европа, в Черноморския басейн - най-вече в Русия и Украйна. По-ниски също бяха прогнозите за реколтата в Аржентина и Австралия, двете държави най-големи производителки в Южното полукълбо. И въпреки че като цяло на земното кълбо се добива повече пшеница, защото други райони компенсират, тези очаквания оказаха силно влияние върху играчите на пазара през юли. Целият август премина доста по-спокойно, дори наблюдавахме понижение на нивата докъм 260 щ.д. на тон. Съвсем изненадващо през последната седмица на август и през първите дни на септември отново се прояви тенденцията към покачване на нивата. В понеделник, на 13 септември, например е констатирана цена от 308 щ.д. на тон, която е много близка до постигнатата през последните години 309 щ.д. на тон. Отново сме на прага на постепенно поскъпване на пшеницата на международните пазари.

С колко точно е свито световното производство на пшеница тази година?
- Бързам да обясня, че проблемът не е в количествата. По последни данни се очаква тази година пшеницата в света да е 644 млн. т. За сравнение - през м. г. са произведени около 670 млн. т, а в предишни години - по около 550 - 580 млн. т. Няма слаба реколта, напротив - има много добро производство. А още по-странното е, че запасите в предишни периоди са били в рамките на 120 - 140 млн. т, а сега има близо 200 млн. т запаси.
Още от интервюто на „Класа"