В края на юни тази година България започва изграждането на газово трасе на своя територия от 424 км, което ще бъде началото на изграждането на проекта „Набуко".

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на среща на комитета „Набуко", включваща настоящите акционери в газовата тръба, която трябва да докара каспийски газ през Турция и България до Централна Европа, както и потенциалните инвеститори, които оперират газовото находище „Шахдениз 2" в каспийско море.

България започва изграждането на трасето самостоятелно, защото още не е взето окончателното инвестиционно решение за изграждането на газопровода „Набуко". Проблем пред проекта е това, че операторите на находището все още не са избрали дали да доставят газ по „Набуко" или по друг проект - Транс-адриатическия газопровод (Trans Adriatic Pipeline (TAP)), който от Турция, пропуска територията на България, пресича територията на Гърция, минава по Адриатическо море и завършва в Южна Италия.

Въпреки тази несигурност за това дали „Набуко" ще го има изобщо, премиерът заяви, че ние започваме с реални действия изграждането на проекта и който иска да участва в него е добре дошъл, а който не иска после ще плаща скъпо, защото рано или късно този проект ще се осъществи.

Припомняме, че проектът „Набуко" стартира с идеята да бъде единна тръба за доставка на газ от Каспийско море, Азербайджан, Турция, България, Румъния, Унгария и Австрия.

Впоследствие проектът претърпя ревизия и бе преименуван на „Набуко-Запад", като неговото начало ще бъде от българо-турската граница и ще продължи през Румъния, Унгария и Австрия. По този начин трасето ще се съкрати двойно, до около 1600-1800 км. Това разказа за money.bg представителят на България в проектната компания „Набуко" - Димитър Абаджиев.

По думите на Абаджиев целият проект „Набуко-Запад" ще струва около 4 млрд. евро като трасето през България е оценен на малко под 1 млрд. евро. Очаква се финансиране за изграждането му да дойде от европейската комисия и международните финансови институции.
По думите на Димитър Абаджиев проектът „Набуко" е икономически по-изгоден от TAP, което може да наклони везните в полза на газопровода, който ще преминава през България.

Акционерите в „Шах Дениз" трябва да вземат окончателно решение за това дали ще продават газ на „Набуко" или на TAP, заяви от своя страна икономическият министър Делян Добрев.

Дотогава акционерите в „Набуко", които са австрийската OMV, Българският енергиен холдинг, турската „Боташ" и други ще имат поредица от срещи, като първата от тях ще е в началото на март в Унгария, където да започне реалното съгласуване и поставянето на конкретни цели относно проекта, каза още Добрев.

По думите му на 18 януари се очаква акционерите в находището „Шах Дениз 2" да подпишат споразумение с акционерите на „Набуко", като придобият 50% от акциите на проекта.

Изпълнителният директор на Българският енергиен холдинг Михаил Андонов заяви, че освен трасето от 424 км., което България ще започне да изгражда в средата на годината се очаква ще започне изграждането на газовата връзка вързка със Турция. Тя също може да стане част от НАБУКО, както новото трасе, за което говори по-рано премиерът Борисов, ако досегашните акционери в тръбопровода проявят интерес. В противен случай връзката ще остане интерконектор между България и Турция и така само двете страни ще получавт ползите от това.

Трасето ще преминава през Мармара и Дарданелските проливи и ще достигне България в станция Лозанец. Общата дължина на този газопровод се очкава да бъде около 220 км. като 75 км от тях ще са на българска територия и ще представляват част от 424-километровото трасе което ще изградим през нашата територия.

Очаква се строителството на обекта да продължи около две години, каза още Андонов.