„Бойко лекува с две оставки" е едно от водещите заглавия на „Стандарт"
С две оставки премиерът Бойко Борисов излекува здравеопазването. Съдбовна се оказа датата палиндром 21.02.2012, която звучи еднакво и отпред назад, и отзад напред за две дами в сектора. Нели Нешева вече не е шеф на здравната каса, а Гергана Павлова не е зам.-министър.

Точно в 12,43 ч вчера правителственият пресцентър съобщи, че премиерът Бойко Борисов освобождава Гергана Павлова "по собствено усмотрение". В късния следобед от Ловеч той обясни, че я е уволнил, защото не обяснила как се формират цените на лекарствата. Депутати добавиха, че в работата си тя е лобирала за бившия си работодател "Софарма". Павлова ще трябва да напусне и поста шеф на Надзорния съвет на касата.

НЗОК пък остана обезглавена, след като депутатите от ГЕРБ, въпреки първоначалния разнобой, единодушно приеха оставката и на шефката й Нели Нешева. Тя поиска да си тръгне след скандал с взетите от нея около 12 000 лв. бонуси. Депутати от властта се изказваха ласкаво за работата й, а множество организации се застъпиха за нея. За да няма изненади обаче, изпълнителната комисия на ГЕРБ се е събрала преди заседанието на депутатите и им е препоръчала да приемат оставката. Избраници коментираха, че с двете уволнения премиерът решава проблема в здравеопазването по соломоновски.

В срок до един месец ще бъде назначен нов председател на НЗОК, каза шефът на депутатите от ГЕРБ Красимир Велчев след заседанието.
Още от статията на „Стандарт"

„Фармацевтичната война доведе до уволнението на двама здравни шефове", обобщава от първата си страница „Сега"
Скандалът, започнал с бонусите в здравната каса и прераснал в обвинения за монопол към фармацевтичната компания "Софарма", вчера претърпя нов обрат. Премиерът Борисов освободи без никакви обяснения от поста зам.-министър на здравеопазването Гергана Павлова. "Решението на премиера е по собствено усмотрение", обясниха лаконично от правителствената пресслужба. За пръв път Борисов уволнява висш чиновник по "собствено усмотрение". По-късно депутатите от ГЕРБ решиха единодушно да гласуват за оставката на управителя на здравната каса д-р Нели Нешева в парламента.

Павлова е работила в "Софарма", което се счита за конфликт на интереси от деня, в която беше назначена на поста - преди почти 2 години, и то с ресор лекарствена политика. Досега Борисов не е показвал да смята това за нередно. Но премиерът промени мнението си след масирана атака на медии, свързани с депутата от ДПС Делян Пеевски. Според тях Павлова е работила за интересите на бившия си работодател "Софарма", най-вече като е променила нормативната база така, че от м.г. вече болниците сами си купуват онколекарства с търгове. Допреди това медикаментите се купуваха от самото здравно министерство. Промяната предполага, че болниците плащат по-високи цени за медикаментите, тъй като поръчват по-малки количества. И това облагодетелствало най-вече "Софарма Трейдинг" - дистрибуторската компания на "Софарма", тъй като тя е основният доставчик на лекарства в болниците.

От друга страна обаче, имаше официално решение на управляващите онколекарствата да минат към здравната каса от тази година. Това означава, че болниците трябва да си ги купуват сами, тъй като касата не осигурява медикаменти, а само ги плаща.

Другото обвинение е, че медикаменти на "Софарма" са три пъти по-скъпи в България, отколкото в Турция и Гърция. Но не е ясно на какво се дължи това - на по-голям пазар, по-нисък ДДС, на некоректно поведение на фирмата спрямо българските потребители или на нормативни пропуски в ценообразуването на лекарствата у нас.
Още от статията на „Сега"

„Стотици транспортни фирми фалират заради по-скъпо гориво", четем от първата страница на „Класа"
Стотици товарни и пътнически транспортни фирми вероятно ще преустановят дейността си заради безпрецедентно скъпите горива, показа проучване на в. "Класа" Още повече че едно от основните изисквания за вписване в регистъра на съответния превозвач е стабилно финансово състояние.

„Очаквам тази година фирмите, които няма да получат лиценз заради непокриването на това изискване, да бъдат между 100 и 600", каза за "Класа" Койчо Русев, председател на Съюза на организациите в автомобилния транспорт (СОАТ), Националната транспортна камара и член на УС на АЕБТРИ. Той обясни, че при тежкотоварните превози около 50 на сто от себестойността на услугата зависи от цената на горивото, като всяко повишаване на стойностите довежда най-малко до намаляване на крайните финансови резултати на компаниите заради загуба на клиенти. Представителите на бранша обясняват, че всяка година лицензираните фирми за товарни превоза намаляват значително. Преди няколко години превозвачите в сектора са били над 20 хил., а сега компаниите са между 9 и 10 хиляди.

Промяната на цената на дизела ще доведе до фалиране на автобусни компании, както и до поскъпване на билетите, каза пред "Класа" Ивайло Константинов, председател на асоциацията на автобусните превозвачи. Себестойността на горивата при образуването на стойността на превоза е около 60 на сто. „В момента се прави прелицензиране на превозвачите, като и тук основно изискване е финансовата стабилност. На практика това означава, че фирмите ще намалеят с още 300-400", обясни още Константинов. Очакванията са в края на тази година лицензираните пътнически превозвачи да са около 1200-1300.

Според транспортния бранш управляващите трябва да се намесят в ценообразуването на горивата. Аз поставих въпроса държавата да може да въздейства върху основните производители и доставчици на горива в България, заяви още Русев. Според него каквито и обяснения да се дават, при обстановката, в която се намира българската икономика, при средните заплати и при разходите, които се правят за тези горива, не е обосновано цените да са толкова високи.
Още от статията на „Класа"

„Разпродават имоти на гурбетчии" е водещото заглавие на „Труд"
Данъчните в Кърджали разпродават коли и къщи на българи, работили в чужбина, без да са плащали там данъци и осигуровки. Пет молби за принудително събиране на публични вземания са пристигнали в агенцията за приходите в родопския град. Те са от Германия, Белгия, Великобритания и Гърция.

Данъчните в ЕС имат право да си търсят дълговете във всяка държава от съюза и както се вижда, не се колебаят да го направят.

Това са първите молби, пристигнали в Южна България. Става въпрос за петима мъже от Ардино, Момчилград, Кърджали и Кирково, които отдавна са се прибрали по родните си места, но не са били забравени от данъчните в чужбина. Длъжниците са работили предимно в търговията, строителството и ресторантьорството.

Най-големият борчлия е жител на Кърджали, който не е платил данък върху доходите, ДДС и данък печалба за общо 35 000 евро. Германската администрация не е успяла да събере парите от него на място и затова е потърсила съдействие от колегите си в родния му град. Данъчните в Кърджали успели да продадат каквото могат - коли, имоти, техника, но събраната сума не покрива задълженията. Затова сега се прави допълнително проучване какво още притежава гастарбайтерът. Събраните пари ще бъдат пратени в Германия.

Ако принудително събраното не стигне за покриване на дълговете, всяка държава кредитор сама преценява как да процедира. В Гърция например е предвиден арест за неплащане на данъци. В масовия случай обаче българите би трябвало да се разминат само със сумата, която е събрана тук. Не може да се пипа имуществото на съпругите и децата. В повечето държави могат да те гонят за дългове, натрупани за 5 или даже 10 години назад. У нас този срок е 5 години.
Още от статията на „Труд"

„Сделката, която не решава нищо", пише на първата си страница „Капитал Daily"
Вчера Европа избра да налее още 130 млрд. евро в Гърция и да извие ръцете на частните кредитори да поемат още по-големи загуби, вместо да потъне в неизвестността на един хаотичен фалит. Така Брюксел направи може би най-голямата крачка към избягване на надвисналия над Атина фалит на 20 март, когато предстои плащане на 14.5 млрд. евро дълг, за което просто няма пари.

Не искаме да сме лоши пророци, но с това Гърция не е спасена. Първо, дори и в краткосрочен план има много неясноти пред реализирането на споразумението. Второ, дори да се случи, предвиденото в изявлението на Еврогрупата преструктуриране на гръцкия дълг пак може да се окаже, че представлява технически фалит. И, трето, дори Гърция да изпълни всичко по книга, дългът й ще се свие до 120% от БВП през 2020 г. - ниво, което трудно може да се нарече устойчиво. А предвид всекидневните улични бунтове и падащата подкрепа за водещите партии има сериозна опасност плановете да се провалят.

Такива дългосрочни прогнози просто са обречени да не познаят и затова свидетелства и поредният анализ за устойчивост на гръцкия дълг на самата тройка от МВФ, ЕЦБ и Европейската комисия. Маркираният като строго секретен документ изтече по медиите часове преди договарянето на новия спасителен план и той показва, че само за четири месеца от октомври 2011 г. насам прогнозите за Гърция трябва да се ревизират сериозно надолу заради новите данни.

И така, да видим проблемите поред:

Дела и пак дела

Пред самото споразумение предстоят още доста стъпки, за да се превърне в реалност. Повечето от тях се приемат за формалност, но има и такива, които могат да се окажат съвсем реални пречки. Очаква се още днес Гърция да покани частните си кредитори да приемат да заменят държани от тях книжа за 206 млрд. евро с такива на стойност под половината на тази сума. След срещата в Брюксел гръцкото финансово министерство обяви условията на замяната. Освен договорените параметри те включват и очаквана заявка от правителството да промени местното законодателство, така че за съществуващите книжа да се въведе т.нар клауза за колективно действие. Тя ще направи решенията на мнозинство от 70% от облигационерите по дадена емисия обвързващи и за останалите.

Това ще позволи, дори и да има кредитори, нежелаещи да приемат доброволно замяната, тя да им бъде наложена, а освен това по идея трябва да предотврати и фалита, тъй като, ако на падежа Гърция не плати всичко дължимо дори и на един кредитор, неприел доброволно преструктурирането, тя технически може да се окаже във фалит. А ако плати цялата сума на неприелите, това ще е удар за съгласилите се на отстъпка.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Харизанов уволнен за скрито дело и голи снимки", четем от първата страница на „24 часа"
Шефът на борда на директорите на "Напоителни системи" Георги Харизанов днес беше освободен на открито за медиите заседание. Причината е обвинение за кражба на 50 000 долара през 2001 г.

"Отива си, засега временно, до изясняване на случая, странно е, че след 11 г. се възобновява дело", коментира министърът на земеделието Мирослав Найденов. Срещу Харизанов било повдигнато обвинение на 13 януари 2012 г.

"Той е бил длъжен да ме уведоми веднага за възникналите обстоятелства, а го направи едва в понеделник. Информирах премиера, не може с това обвинение да продължи да бъде член на борда на "Напоителни системи", каза Найденов. Министърът бил много ядосан, че не му казал на 13 януари, ако го бил сторил, щял да застане до него.

"Моето вътрешно убеждение е, че в крайна сметка ще излезе невинен, но сега сърба попарата, че мълча месец и половина", твърди Найденов. Според него обаче аналогиите с Калина Илиева били неуместни. Харизанов се справял много добре, това, че бил без висше образование, не било проблем. За член на борда образователен ценз не се изисквал. След идването на Харизанов "Напоителни системи" започнали да работят много по-добре, изплатени били забавените с месеци заплати на 2000 служители, както и дълговете към НАП и доставчици. От 2 седмици в "Напоителни системи" се работело денонощно и по наводненията и скъсаните диги.

"Харизанов е дребна риба, истинската цел на атаката съм аз", твърди още министър Найденов. Всичко започнало от изчезналата документация за някои от най-големите язовири на "Напоителни системи". Започналата проверка щяла да покаже, че стотици милиони са отивали за нещо без резултат. Засягали се огромни финансови интереси.

"Целят ме мен, но аз няма да спра", закани се Найденов. До средата на годината проверките щели да приключат и тогава щяло да стане ясно защо е била тази атака.
Още от статията на „24 часа"

"Парното по-евтино, ако плащаш редовно", информира от първата си страница „Монитор"
Тънки сметки за коректните клиенти на „Топлофикация - София" предложи вчера шефът на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев. Според него топлофикациите в страната трябва сами да започнат да отчитат топлинната енергия, а на клиентите, които редовно си плащат сметките, да намаляват цената на парното, съобщи bTV.

Коментарът на Семерджиев идва в момента, в който „Топлофикация - София" поиска от топлинните счетоводители да направят анализ на какво се дължат високите сметки за парно за януари.

Ще бъдат проверявани всички фактури, които са със 17% по-високи спрямо декември. Анализът трябва да е готов в края на месеца. Семерджиев допълни, че при идентична консумация с миналогодишната фактурите на потребителите не би трябвало да показват ръст, по-голям от 7-12 на сто.

Според председателя на енергийния регулатор завишените сметки за топлинна енергия се дължат основно на некоректното отношение вътре в етажната собственост. Става въпрос основно за кражбите на топло. Затова Семерджиев ще настоява за промени в закона, които да предотвратят кражбите на топлоенергия.

Част от тези промени касаят Закона за управление на етажната собственост, защото към момента отговорността се размива. Идеята кражбата на парно да се криминализира беше възобновена от зам.-шефа на ГЕРБ Валентин Николов миналата седмица. Николов смята, че проблемът може да бъде решен със задължаването на топлинните счетоводители да монтират само уреди с възможност за дистанционно засичане.
Още от статията на „Монитор"

"Нови такси вдигат самолетните билети", предупреждава „Стандарт"
Нови такси ще вдигнат цените на самолетните билети от лятото. Въвеждането на нови плащания за "сигурност" и "шум" ще стане с промяна в Наредбата за таксите за използване на летищата и за аеронавигационно обслужване. Предвижда се до края на годината всеки пътник, излитащ от Варна, да плаща 1,77 евро такса "сигурност". Налогът за пасажерите, заминаващи от Бургас, е 1,21 евро. От 1 януари догодина таксите скачат съответно на 5,16 евро и 4 евро. Най-висока такса "сигурност" според проекта ще събира летище Пловдив - 6 евро от излитащ пътник. Най-малкото международно летище - Горна Оряховица, е заложило 3 евро такса "сигурност" на пътник, а за карго полетите - 1 евро на тон максимално излетно тегло.

Втората нова такса - "шум/екологична", на летище Пловдив ще се изчислява на база на тонажа и децибелите на самолетите и хеликоптерите и в зависимост от това дали полетът е през деня или през нощта. Таксата за малките самолети (до 10 тона) ще е 10 евро, за машините, излъчващи до 70.9 dB - 20 евро, а на шумите самолети - над 90.0 dB, по 1680 евро. След 22 часа таксата скача с 20%, след 23 часа - с 50%, а между 00 и 5.59 часа - 100%.

На летище Горна Оряховица екотаксата е 1 евро на тон максимално излетно тегло през деня и 1,5 евро на тон през нощта за всички машини.
Още от статията на „Стандарт"

„Кризата е оставила без работа всеки десети предприемач", обобщава „Сега"
Частната инициатива е най-засегната от кризата на пазара на труда през последната година, показват окончателните данни на НСИ за последното тримесечие на 2011 г. Хората със собствен бизнес или изхранващи се с друга самостоятелна дейност са намалели с 10.2% (38 700 души) спрямо последното тримесечие на 2010 г.

През 2008 г., когато имаше икономически ръст, и дори през 2009 г. хората се опитваха да оцеляват със самостоятелна заетост и броят на самоосигуряващите се тогава мина 270 000. От 2010 г. обаче ГЕРБ увеличи минималния осигурителен доход за тази категория от 260 на 420 лв. В следващите две години самоосигуряващите се намаляха със 100 000 души.

От наетите през последното тримесечие на м.г. близо 1.9 млн. души работят в частния сектор, а 717 800 са в обществения. На годишна база и в двата сектора има намаление на наетите, което е горе-долу поравно. В същото време обаче, докато през четвъртото тримесечие бизнесът е освобождавал сезонните работници от третото тримесечие и броят на наетите в частния сектор е паднал с близо 35 000 за едно тримесечие, в публичния са наети нови 10 000 души.
Още от статията на „Сега"

„Новите работни места ще настигнат съкратените", прогнозира „Капитал Daily"
Пазарът на труда ще се стабилизира през тази година и за пръв път от началото на кризата в България ще се създадат толкова работни места, колкото в други фирми ще бъдат закрити. Това прогнозира за "Капитал Daily" главният икономист на Уникредит Булбанк Кристофор Павлов.

Ако предвижданията му се потвърдят, това ще е сигнал и за общо съживяване на икономиката. Причината е, че заетостта следва поръчките и натоварването в компаниите, а увеличаването й означава, че бизнесът вижда перспективи за растеж. Във вторник националната статистиката публикува и данните за работната сила през четвъртото тримесечие на миналата година, които допълват картината.

Кой губи и кой печели

Лидер в оживлението са фирмите за технологични услуги, които през миналата година са наели нови 5.8 хил. души, а през тази година ще създадат още около 7.5 хиляди работни места. Самият сектор ще продължи да се развива и в средносрочен план нуждата от квалифицирани специалисти може да увеличава заетостта в него с по 20% годишно според Павлов.

В сектори като промишленост и търговия обаче броят на работните места ще намалее (новоразкритите ще са по-малко от съкратените) с по 9000. В същото време ще се обособят сектори, в които все повече ще се предлага работа, но тя ще е за квалифицирани работници със специални умения. Фирмите, предлагащи аутсорсинг на счетоводни и правни услуги, както и консултантите в областта на човешките ресурси се очаква да предложат работа на 11.5 хил. души, след като през миналата година са наели 9.2 хил.

Подобна тенденция се забелязва и в анкета на Българската стопанска камара. Допитването е проведено сред предприемачи и мениджъри и показва, че най-малко е търсенето на работници с докторска степен и с основно образование. Най-нужни са хората със средно специално образование, следвани от висшистите. Така в момента най-голямо е търсенето за изпълнителски и експертни длъжности.
Още от статията на „Капитал Daily"

"Едва 20% от домакинствата са имали спестявания през 2011 г.", информира „Класа"
Едва 20 на сто от домакинствата в страната са имали спестявания през миналата година. Това сочи доклад на Световната банка, направен съвместно с институт „Отворено общество", за благосъстоянието на хората. Според данните едва 6-7 на сто от най-бедните хора са разполагали със заделени средства. Богатите обаче са разполагали със значително повече спестявания. От доклада става ясно, че именно те са използвали тези пари, за да уравновесят доходите си по времето на криза. Относно кредитната задлъжнялост от участвалите в изследването 2400 домакинства около 4 на сто от запитаните са обяснили, че имат ипотечен заем. Ниският процент на изтеглените жилищни заеми от своя страна е намалил финансовия риск за хората. Равнището на потребителските заеми също е нормално в страната. Според данните около 20 на сто от бедните са изтеглили заем, докато при богатите процентът е около 40 на сто, но и в двата случая нивото не е притеснително. Експертите отчитат, че достъпът до кредитиране в краткосрочен план би имал положително влияние за домакинствата, защото така те по-лесно ще разпределят ресурсите и ще защитят основните си разходи.

От началото на 2010 г. до 2011 г. бедността в страната е продължила да нараства, става ясно от доклада. Най-сериозни трусове е усетило градското население, което е по-силно засегнато от безработицата и намалените доходи. Глобалната икономическа криза от 2009-2010 година е ударила българските домакинства главно чрез пазара на труда и увеличената безработица и намаленото работно време. Въпреки че кризата е предизвикала значително намаляване на брутния вътрешен продукт, България е успяла да намали най-тежките последици за жизнения стандарт на хората благодарение на адекватната си политика за социална защита, отчитат експертите от Световната банка.
Още от статията на „Класа"

„Само дипломите по IT - с покритие", информира „Труд"
Българските вузове масово бълват неподготвени кадри, които удрят на камък, когато трябва да превърнат теорията в практика! Това е един от основните изводи на анкетно проучване сред работодатели и бизнесмени от различни сектори, извършено от Българската стопанска камара (БСК) и финансирано чрез Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

Добре подготвеният абсолвент е изключение, а не правило. Според стопанските ръководители на предприятия само специалностите в областта на информационните технологии вадят квалифицирани кадри. 54% от започващите работа IT специалисти получават висока оценка за знанията и уменията си. На второ място са прясно дипломираните специалисти по публична администрация - 52% "стават" от раз. Третото място е за финансистите, но процентът на добре подготвените при тях пада на 41%.

Анкетите на БСК разбулват мита за добрата подготовка в техническите вузове. 39 процента от завършващите там са напълно или във висока степен неподготвени. Най-плачевни били резултатите на младите специалисти по машиностроене, показва изследването.

По-зле е само положението при длъжностите, предполагащи умения като оперативни ръководители. При тях цели 42 процента на практика не са разбрали за какво са търкали студентската банка 4-5 години. Специалистите по мениджмънт също са трагични - 33% от тях също не са научили почти нищо от престоя си в университета.

Същата е и ситуацията при завършващите средно специално образование. Цели 43 процента от уж квалифицираните работници са зле подготвени. Същото важи за 39% от специалистите и 35% от служителите по поддръжката.

Според анализа на стопанската камара основният проблем е, че учебниците за техникумите не са актуализирани от години и в професионалните училища няма достатъчно практически занятия. Излишно голямо внимание се обръщало на общообразователните предмети и крайно недостатъчно на конкретната специалност.
Още от статията на „Труд"

"Корпоративна банка лапна и "Техномаркет", разкрива „24 часа"
Корпоративна банка вече контролира и веригата за техника "Техномаркет", научи "24 часа". Трезорът на Цветан Василев е изкупил дълга към "Райфайзен Виена" на мажоритарния собственик на компанията - бившият фонд "Икуест", който сега се казва"Транс Болкан инвестмънт лимитид (TBIL) с регистрация в Холандия. Дружеството притежава освен "Техномаркет" и румънската верига "Домо".

"Това по никакъв начин не се отразява на дейността у нас, Корпоративна банка просто е изкупила с голям дискаунт кредита на притежателите на акциите в Холандия", каза пред "24 часа" Николай Китов, шеф и съосновател на "Техномаркет".

Според него в собствеността нищо не се променя. Според запознати с бизнеса с електроника обаче е възможно да има и споразумение между собственика на Корпоративна банка Цветан Василев и TBIL, което да включва и поемането на собствеността върху "Техномаркет". TBIL държи 61,8% от дружеството. В началото на 2011 г. бе обявено, че акционерите търсят купувач. Сделката трябваше да стане за 12 месеца и това съвпада с изкупуването на дълга. "24 часа" попита писмено и TBIL за параметрите на сделката. До редакционното приключване на броя вчера обаче нямаше отговор.

"Техномаркет" е една от първите вериги за техника у нас. Основана е през 1999 г. В момента има 61 магазина. Представител е за България на "Самсунг", "Панасоник", "Електролукс"/АЕГ, "Блаупункт" и др.
Още от статията на „24 часа"

„Български коли отново на конвейера", съобщава „Монитор"
Първите 33 автомобила Great Wall вече са произведени в България. Това  съобщи вчера Александър Крамб, производствен директор на „Литекс Моторс". Заводът, от който излизат българските автомобили, беше официално открит в присъствието на премиера Бойко Борисов. На тържеството в ловешкото село Баховица присъстваха посланикът на Китай Негово Превъзходителство Гуо Йеджоу, изпълнителният директор на Great Wall Motor Ван Фън Йн и много гости. „Не мога да не се радвам, че и произведената тук продукция има лиценз за Европа. Защото за всеки изнесен автомобил, държавата също печели. Затова тези инвеститори са добре дошли в България", каза министър-председателят при откриването. Той напомни, че държавата е изпълнила ангажимента си да построи пътя до завода.

Автомобилите Great Wall предлагат най-доброто съотношение цена-качество, каза по-рано през деня Иво Деков, управляващ директор на „Литекс Моторс". Според него позитивният имидж на марката е от голямо значение за бъдещите продажби. Колите ще бъдат с пет години гаранция, защото вярваме в надеждността на нашите продукти, уточни той. В момента компанията предлага  градския автомобил Voleex C10 на цена 15 990 лева с ДДС, високопроходимия Hover H5, както и пикапа Steed 5 на цена от 24 990 лева с ДДС. Вече 305 автомобила Great Wall са продадени до края на миналата година. Предстои през  2012 г. компанията да пусне в продажба още три нови модела коли. От „Литекс Моторс" подготвят да бъде разширена националната дилърска мрежа до 20 представителства. Има вероятност инвестицията в завода да надхвърли първоначално планираните 150 млн. лева и да достигне 180 млн. лева, ако автомобилите са приети добре на родния, балканския и европейския пазар. Компанията вече има  представителства в Македония, Албания, Черна гора, предстои да бъде отворено и в Сърбия.
Още от статията на „Монитор"