В телевизионна новинарска конференция изпълнителният директор на правния офис в Държавния съвет Сонг Дахан заявил: „Напълно отговорихме на обещанията си да направим пълно (пазарно отваряне)" Той е признал, че има определени рестрикции, но потвърдил, че подобни са практиките във взаимоотношенията с Търговския съюз по целия свят.
Правилата влизат в сила на 11 декември. Денят е избран, тъй като тогава Китай отбелязва петата годишнина от встъпването в Търговския съюз. Правилата всъщност не представляват кой-знае какви привилегии за глобалния бизнес.
Чуждестранните институции ще могат да осъществяват сделките си с чуждестранна валута частично или изцяло в юани. Те ще могат да приемат индивидуални депозити, да отпускат краткосрочни или дългосрочни заеми и да осъществяват трансфери с банкови карти в юани.
Едно от ограниченията е, че чуждестранна или джойнт-венчърна финансова институция, която иска да оперира на китайския финансов пазар, трябва да регистрира капитал от поне един милиард юана (127 милиона долара), ако осъществява финансови услуги в юани на територията на Китай.
Понастоящем, на чуждестранните банки е разрешено да оперират с клиенти в юани само ако са юридически, не физически лица, и то само в 25 града. Банките обаче могат да отпускат кредити в чужда валута.
При встъпването си във WTO Китай обеща да де-регулира банковия си сектор до състояние, в което всеки чуждестранен бизнесмен ще може да практикува юан - бизнес навсякъде в Китай.
pallini
на 16.11.2006 в 10:36:53 #1За съжаление трябва да се обяви началото на края на Китай. След векове опити да се влезе в нервната система на икономиката - финансирането, най-накрая световните глобални финансисти успяха. Очаква се най-после дивжението на долара да тръгне на горе, защото имайки право на свободно опериране в Китай, чуждите банкови институции няма да са вече безразлични към натрупания резерв във валута, което по прост икономически закон - търсене/предлагане, ще вдигне цената на долара. Това е единствения покрепителен стълб за него, негово величество долара-положителния търговски баланс на Китай. Никога Китай не ще почне продаването на доларите си, защото ще се обезценят и ще загубят много, но давайки възможност на чуждите институции да вземат на заем тия пари за финансови операции във и извън Китай, те си осигуряват стойността на спечеленото да не се изпари в спекулации от рода на Соросовите в Малайзия. Спасявайки обаче доларовите си запаси, китайците се вкарват таралеж, знаем къде, таралеж, от който няма отърване.