„ДАНС нищи връзката на Яне с Хамстера", разкрива от първата си страница „Монитор"
Ще поискаме ДАНС да предостави данни за купуване на гласове в полза на ръководената от Яне Янев  партия РЗС. Това съобщиха членове на парламентарната комисия за контрол над ДАНС пред „Монитор" вчера. В неделя  лидерът на „Атака" Волен Сидеров обяви, че лица от разбитата група за отвличания са работили за кампанията на Яне.
Той поясни, че заловеният и заподозрян за тежки престъпления Антон Петров-Хамстера е събирал гласове за РЗС в Сливенско и Старозагорско. Вчера Сидеров поясни, че това ставало с четири коли, които по списък „респектирали" електората да гласува с „правилната бюлетина". Лидерът на "Атака" обяви, че има още данни в тази посока, но ще ги обяви в следващите дни. Той посочи, че Хамстера е в кръга на тези, които дърпат конците на Яне Янев. Неслучайно миналия четвъртък атакистът го нарече „кукла на конци" и го обвини в „хомосексуална и други зависимости", намеквайки за тесни връзки с бивши висши служители на тайните служби.

Иван Петров, представител на ГЕРБ в комисията, каза пред „Монитор", че веднага ще обсъди със Сидеров и колегите си информацията, която притежава. Той е убеден, че трябва незабавно да се пита ДАНС за това, и съжали, че ще трябва да се чака да мине ваканцията, за да се обърнат към агенцията. Възможно било обаче, ако данните на Сидеров са достатъчно сериозни, да се стигне и до извънредно заседание на тяхната група.

Както е известно, още по време на изборите през 2007 г. Янев бе обвинен за купуване на гласове на някои места в страната, но той показа документи, че е несправедливо обвинен. По-късно варненският бизнесмен Веселин Марешки от листата на РЗС за евровота пък заяви, че е бил рекетиран за пари от лидера на РЗС.

Той се закани, че ще разкаже как Яне е купувал гласове, за което бе изключен тогава от групата на ОДС. Но си затрая. Още тогава  лидерът на РЗС беше заподозрян в зависимости от тогавашния председател на комисията по вътрешна сигурност Минчо Спасов, но това също не бе разследвано от нея.
Още от статията на „Монитор"

„Българите се чувстват като аутсайдери в Европа", информира от първата си страница „Сега"
Три години след влизането на България в Европейския съюз 40% от населението у нас не е почувствало никаква разлика в стандарта на живот, а 30% от българите категорично не се чувстват европейци. Това сочи проучване на агенция "АССА-М".
Полза от членството са имали само 23% от анкетираните, т.е. всеки пети успява да намери нещо положително в присъединяването към съюза. Данните показват, че ползите са разпределени предимно в София - 30%, докато в малките градове животът и преди, и сега протича по един и същи начин. Преобладава умереният оптимизъм към членството в ЕС, смятат социолозите. 43% от българите се чувстват в малка степен европейци. Само 26% са със самочувствието на европейски граждани. Недостижими си остават материалният стандарт на живот, трудовите права, социалното осигуряване в старите страни - членки на Евросъюза.

Едно от основните предимства на приобщаването в ЕС е възможността за пътуване, категорични са българите. През последната година обаче групата на пътуващите зад граница се е свила заради липсата на достатъчно средства, сочат данните. 16% са излизали само веднъж в чужбина - с 2% по-малко в сравнение с 2008 г. Пътувалите над 4 пъти са 2.5%.

Членството в ЕС не е повишило защитата на потребителите у нас, категорични са българите. 84% от тях не се чувстват защитени като купувачи. Само 2.4% са на мнение, че защитата е достатъчна. Видимо се е влошило и качеството на стоките, особено на храните, дрехите, обувките, детските стоки и учебниците, смятат интервюираните.

Икономическата криза удря най-силно богатите и се понася по-леко от средната класа, отчита проучването. Ако през 2008 г. 7% от българите са определяли доходите си като високи, година по-късно този процент е паднал на 2.1. Ощетени са и най-бедните - групата им се е увеличила от 9% на 13% за една година. Докато хората със средни и ниски доходи са константа - съответно 45% и 40%, колкото са били и преди година.
Още от статията на „Сега"

„Писалка заковава Наглите", разкрива „Стандарт"
Маркови писалка и часовник може да затегнат примката около бандата на Наглите. Ценните вещи са на отвлечения бизнесмен Киро Киров, който беше пуснат срещу откуп. Ако неговите "Монблан" и "Ролекс" се окажат сред плячката на заловените мафиоти, това със сигурност ще ги прати зад решетките, твърдят участници в разследването. При обиските наистина намерихме скъпи писалка и часовник, но чакаме г-н Киров да се прибере в София, за да ги разпознае, заявиха от МВР. Пред "Стандарт" предприемачът потвърди, че е бил обран от похитителите. Сред липсващите вещи е и уникален GSM "Таг Хойер", писалка, швейцарски часовник, запалка и пури.

Взели и златна гривна, която обаче пратили на сина му като доказателство, че баща му е при тях. След Нова година Киров ще посети и една от къщите на ужасите, където вероятно е бил държан.
Още по темата на „Стандарт"

„Таван на цените на такситата ще спасява пътниците", информира от първата си страница „Дневник"
Транспортното министерство се опитва най-после да спаси клиентите от солените тарифи на някои таксиметрови компании, като въведе пределни цени на километър. Те ще се определят от общинските съвети, ще важат за превозвачите на съответната територия и ще се актуализират поне веднъж годишно. Това предвиждат промени в Закона за автомобилните превози, качени на сайта на ведомството за обществено обсъждане.

Задължението тарифите да се обявяват на подходящо място в автомобила не е достатъчно да бъдат защитени интересите на потребителите, смятат вносителите на промяната, според които клиентите не винаги са способни веднага да преценят услугата и да направят избор. Промяната се налага заради множеството оплаквания от граждани. Затова "макар да представлява рестриктивен подход, регулацията е оправдана с оглед защитата на икономическите интереси на потребителите и предпазването им от необосновано високи цени", се посочва в мотивите. Като допълнителен аргумент се посочва, че в Италия, Германия и Испания има не само фиксирани тавани за километър, но и максимална продължителност на пътуването.

Експерти от транспортното министерство обясниха пред "Дневник", че критериите за определяне на тарифите ще се запишат в наредба и ще зависят от средните разходи за гориво, резервните части, разходите за заплати и осигуровки на водачите. Ще се отчита и покупателната способност на населението в съответната община. Според представители на компаниите в сметките трябва да се включи и лизингът за автомобилите.

Цените на повечето таксиметрови компании в София например са в рамките на 45 до 65 ст. за километър дневна тарифа и 70 - 75 ст. нощна. Има обаче и фирми, които возят за 2.50 лв., 3.50 лв. и дори по 8 лв. за километър. Повечето от втория вид компании причакват клиенти на летището, около гарите или ключови обществени сгради като Съдебната палата. Цените са изписани на стикерите, както сега се изисква по закон, но в тъмното или в бързането нерядко се случва клиентите да не им обърнат внимание.

В закона не е записано изрично кой ще контролира спазването на пределните цени. Според изпълнителният директор на агенция "Автомобилна администрация" Симеон Арнаудов контролът трябва да е съвместен, с участието на неговите експерти, КАТ и представители на общините.
Още от статията на „Дневник"

„Бизнесът все по-малко разчита на европейското финансиране", съобщава от първата си страница „Класа"
Предприемачите започват все по-малко да разчитат на европейско финансиране, показват резултатите от анкетното проучване на Българската стопанска камара (БСК) „2009 г. през погледа на бизнеса". В плановете на 39% от запитаните компании категорично не влиза кандидатстване по еврофондовете. Други 33% са заявили, че имат намерения за финансиране по европрограми, но за сравнение през 2008 г. подобни нагласи са имали 55 от запитаните. 14% все още се колебаят, а други 14 % заявяват, че не разполагат с нужния експертен ресурс.

Във все по-сериозен проблем се превръща междуфирмената задлъжнялост, е друг извод от проучването на работодателската организация. 82% от анкетираните фирми са посочили, че имат просрочени несъбрани вземания от контрагенти. През 2008 г. 72% са имали просрочени вземания, а през 2007 г. - 69%. 42% от предприемачите са казали, че нивото на престъпност е останало без промяна спрямо 2008 г. Според 44% корупцията е запазила равнището си от предходната година, 32% от запитаните пък казват, че се е увеличила, а 34% смятат, че ръст бележи престъпността.

Според бизнеса най-често случаи на корупция се срещат при обществените поръчки и еврофондовете, в съдебната система, при лицензионните, разрешителните и регистрационните режими, в здравеопазването и в митническото обслужване.

43% от анкетираните са отговорили, че сивата икономика се запазва на нивото от 2008 г., а според 36% - че тя има увеличение. Едва 7% от предприемачите смятат, че част от сивия сектор е излязъл на светло. За сравнение, през миналата година 28% от запитаните са изразили впечатление, че делът на сивата икономика намалява.
Още от статията на „Класа"

"Кукла вещица трови малчугани", разкрива „Стандарт"
Голямото коледно пазаруване вече започна, а с това и измамите по магазини и пазари. Нелоялни търговци предлагат стоки с изтекъл срок на годност, а чужди производители пък пробутват некачествени стоки, които дори застрашават живота на деца и възрастни. Кампанията "Коледата безопасна" 3 на в. "Стандарт" има за цел да предпази клиентите точно от този вид стоки и услуги.
Играчка-плачка на "Илиянци". Жалба с такъв текст са изпратили майки до Комисията за защита на потребителите. Родителите се оплакват, че на стоковия базар се е появила опасна кукла, която може да предизвика сериозни инциденти с деца, които играят с нея. Проблемът на фалшивата кукла е, че косата се разпада в ръцете на момиченцата. "Падат цели връзки от главата, а малките като нищо може да ги увият около врата си и после става страшно", пишат родителите. Освен това косата на куклата менте е оранжева на цвят и за секунди боядисва и ръцете на хлапетата. "Личната ни докторка каза, че тази боя може да е много опасна, защото Бог знае какви оцветители са поставили производителите", пише още в писмото до комисията.

Комисията за защита на потребителите веднага се сезира и подаде сигнал до компетентните в тази област институции, които да вземат мерки. Освен това хората на Дамян Лазаров веднага спретнаха голяма проверка на стоките в "Илиянци", която е в рамките на кампанията "Коледата безопасна 3", организирана от в. "Стандарт" под патронажа на министерствата на икономиката и земеделието и храните. Медийни партньори на инциативата са и Дарик радио, БНТ, БТА и ПРО.БГ.

Секунди след като хората от комисията престъпиха прага на базара вчера, той опустя. Още преди това обаче бдителни търговци бяха забелязали спрелите отпред патрулки и мълвата за проверките се разнесе за секунди. Инспекторите обаче успяха да хванат част от сергиите, разположени на закрито. Оказа се, че най-много нарушения има при детските дрешки. За да са цветни и атрактивни, облеклата за малчугани са обилно накичени с пайети и други дребни декорации. Украсите обаче са калпаво залепени и децата могат много лесно да ги откъснат и налапат и дори да се задушат, поясниха от комисията. Инспекторите се натъкнаха на такива блузки и ръкавици за деца. Оттам иззеха за проби в лабораторията и момичешки палтенца в искрящорозово. Не е добре цветовете на детските дрехи да са прекалено ярки. Това обикновено означава прекалено използване на багрила, което може да доведе до алергична реакция, казаха инспекторите.

Освен опасни за здравето, дрехите от китайските сергии не са снабдени нито с етикети, нито с описания на български език, както би следвало.

От КЗП заловиха и китаец, който нямаше нито документи на фирмата си, нито касов апарат, с който да отчита продажбите си. Когато инспекторите поискаха от него лични документи, мъжът повтаряше единствено "Не разбира". При същото искане от полицията обаче търговецът скоропостижно намери лична карта и се оказа, че дори е адресно регистриран у нас.
Още от статията на „Стандарт"

„Само изостаналата стока с коледни намаления", установява проучване на „Монитор"
Коледните намаления по софийските магазини дни преди празника само имитират този толкова популярен пазарен подход в западните държави. На витрините масово са залепени обяви за намаления, които стигат "до 60%". Уловката е в това, че свитите цени се отнасят до стоки, които до този момент изобщо не са вървели, а когато става дума за облекла и обувки, те са в номерацията на лилипутите и потребителите гиганти. Това показа проверка на "Монитор".
Според етикета кожени ботуши с висок ток са намалени от 140 на 70 лв., но е останал само номер 35. На други витрини е написано, че отстъпки с 40% се предлагат само за отминали колекции, а номерацията им за обувки е или 35-36 или 41-42.

В магазините за качествена българска конфекция отстъпките са като за Бог да прости. Ако хубаво сако е струвало 145 лв., то вече се предлага на изключителната коледна цена от 133 лв.

Спортните магазини, които предлагат ски и сноуборд екипировка, също предлагат намаления, които са за модели, в които може да се напъха дребно дете, чиито родители с отстъпката трябва да броят 300 лв. за якенце.

"Монитор" забеляза, че хората масово купуват за подаръци домашни потреби. Новооткрит магазин на ул. "Граф Игнатиев" е пълен с хора, които се вдъхновяват от цени, каквито не се виждат и в супермаркетите. Те купуват постелки за маса, кутии за храна, коледна украса и всичко на цени около 3 пъти по-ниски от традиционните. Модерните напоследък силиконови форми за кекс и сладкиши традиционно се търгуват за около 30-45 лв. Оказва се, че същият продукт се купува много по-бързо, когато струва 10 лв.

В моловете отстъпките варират в диапазона 15-60%, но типът на намалените стоки се подбира отново според нуждата да бъдат разчистени или когато наличността е в единични бройки с нестандартна номерация.
Още от статията на „Монитор"

„Свитото търсене е заплаха №1 за бизнеса в Източна Европа", разкрива „Дневник", като се позовава на доклад на Световната банка
Свиването на пазара е основният проблем за почти 80% от българските компании, но близо половината от тях очакват продажбите им да се възстановят до средата на следващата година. Това показва доклад на Световната банка за кризата и отражението й върху бизнеса в Централна и Източна Европа.
Резултатите от проучването, обхванало почти 1700 компании от България, Унгария, Латвия, Литва, Румъния и Турция, показват силен спад на продажбите навсякъде. Компаниите масово посочват намаленото потребление като основна заплаха за бизнеса им. Изследването е проведено в средата на тази година сред малки, средни и големи дружества от промишлеността, търговията и сектора на услугите. Броят на анкетираните български компании е 150.

"Резултатите ни показват, че във всяка една от тези страни главният ефект от кризата е свитото търсене. Това не е финансова криза, това е криза на търсенето", се казва в доклада на Световната банка.

Според проучването в България кризата се е отразила основно върху производителността, измерена чрез степента на използване на мощностите. За страната ни към средата на годината този коефициент е намалял с 25% спрямо края на миналата година, което е най-големият спад сред изследваните в доклада страни.

Като друг сериозен проблем се очертават корпоративните фалити. Световната банка измерва проблема с два показателя - в първия влизат само компаниите, които официално са обявили фалит, а другият включва освен тях и дружествата, които са участвали в предишни проучвания, а сега за тях не могат да се открият данни (което също предполага, че са излезли от пазара).

Официално към средата на годината под 1% от анкетираните български дружества са обявили фалит, но според втория критерий броят на излезлите от пазара компании скача на над 16% от всички анкетирани. По този критерий страната ни се нарежда на второ място по най-много корпоративни фалити сред разглежданите държави. По-лош показател има само Румъния.

Световната банка отчита ръст на уволненията - не само в България, но и в целия регион. Според статистиката над 48% от българските дружества са намалили персонала си до средата на годината, което е в долната граница на скалата. На горната са страни като Латвия, където над 66% от дружествата са уволнявали работници (това е и страната с най-голям ръст на безработицата в Европейския съюз). Безработицата е един от последващите проблеми от рецесията, за който се очаква да става все по-сериозен през следващата година. През тази бяха обявени съкращения в редица български компании от различни сектори на икономиката.
Още от статията на „Дневник"

„Кабинетът пуска ДЦК за 740 млн. лв. през 2010 г.", информира „Сега"
Правителството ще емитира държавни ценни книжа на стойност 740 млн. лв. през 2010 г., става ясно от годишната емисионна политика, обявена от финансовото министерство. За по-голямата част от тази сума - 590 млн. лв., догодина ще настъпят падежи, което значи, че реалното финансиране, което държавата ще получи, ще е за около 150 млн. лв.

Първите два аукциона - за 5- и 10-годишни облигации на обща стойност 65 млн. лв., ще са през януари. Правителството ще заложи предимно на 2- и 4-годишни облигации и ще се въздържа от продажби на 3- и 5-годишни.

На закрита за медиите среща вчера екипът на финансовия министър Симеон Дянков се срещна с икономисти, за да бъдат обсъдени възможностите за дългово финансиране през 2010 г. Опциите са няколко - заеми от международни финансови институции, облигации на вътрешния и външния пазар, средства от фискалния резерв, както и ускорена приватизация, казаха от МФ.
Още от статията на „Сега"

„Съветват кабинета да пълни хазната от приватизация и облигации", информира „Класа"
Топикономисти и банкери посъветваха кабинета да търси източници на финансиране чрез приватизацията на държавни компании чрез БФБ и чрез емитиране на облигации за вътрешния и външния пазар. Това стана ясно след кръгла маса с домакин заместник финансовия министър Ана Михайлова.

Финансистът Емил Хърсев коментира за „Класа", че всички участници са се обединили върху тезата, че България няма нужда от допълнително външно финансиране от страна на МВФ. Но са разгледани и възможностите за подкрепа на реформите от международни институции като Световната банка, Международната банка за възстановяване и развитие, Европейската инвестиционна банка. Хърсев обясни, че банкерите, участвали в кръглата маса, са дали предложение, част от емисиите държавни ценни книжа (ДЦК) да бъдат емитирани в евро. Според финансиста емитираните ДЦК не са достатъчни за нуждите на българския пазар и трябва да се увеличат.

Вчера по-рано стана известно, че правителството ще пласира държавни облигации за 740 млн. лв. на вътрешния пазар през 2010 г. В обявената годишна емисионна политика на кабинета се казва, че очакваното нетно финансиране е около 150 млн. лв. Първият аукцион за ДЦК през следващата година ще се състои на 11 януари. На него ще бъдат предложени книжа от новата емисия със срочност 10 години и 6 месеца в обем от 30 млн. лева. Очакваният падеж на емисиите е за 590 млн. лв. Според финансовото министерство сумата е достатъчна, за да се осигури достъп на частния сектор до кредитен ресурс. Припомняме, че в Закона за държавния бюджет за 2010 г. е записано, че освен ДЦК-та на местния пазар, правителството може да емитира държавни книжа в размер до 1,2 млрд. лв.

На дискусията в МФ са били коментирани и евентуалните позитиви, както и възможните негативи от емитиране на еврооблигации. По мнението на Петър Андронов, изпълнителен директор на СиБанк, еврооблигациите са „бавен" инструмент за финансиране. Моментът за тяхната емисия е добър, но на България ще й трябва време, за да се случи това - поне 2-3 месеца, уточни той. И добави: в това се крие и рискът при подобна емисия- защото може да се окаже, че през февруари или март, когато сме готови, моментът вече е неподходящ. Като плюс на еврооблигациите Андронов изтъкна свежия ресурс в икономиката и във фискалния резерв.
Още от статията на „Монитор"

„Пашката удрял като бандата на Оушън", разкрива „Стандарт"
Групата на Петър Николов-Пашката, Иван Радков-Рамото и Димитър Баталски-Бомбата се свързва с няколко знакови обира в последните години. Пашката и компания са известни на правосъдието, но напоследък развили мащабно своя престъпен бизнес. Като на кино те изградили сложна мрежа от информатори, имали са екип за проучване на целите и следене на действията на полицията и частните охранителни фирми. След издънката на бандитите с неуспелия обир на чейнджбюрото на ул. "Преслав" в Пловдив в ареста са прибрани тримата пловдивчани, бившият полицай Тони Костадинов от Бяла Слатина, четирима души от Враца и двама софиянци. Криминалистите обаче смятат, че това не е целият състав на престъпната група. Тази група от години върлува в цяла България. Има сериозни доказателства, че хора от бандата са свързани с големите удари преди две седмици в Троян, когато от фирма "Веко" бяха откраднати 90 000 евро, и с обира на 80 000 евро от клона на Централна кооперативна банка в Козлодуй през септември. По време на разследването е установено, че групата обмисляла удари в Благоевград, Мизия и Хасково.

Хората на Пашката действали точно като в известния филм "Бандата на Оушън". Те имали човек за всичко и предварително разигравали обирите. Повече от месец например са се подготвяли за обира на сарафското бюро на ул. "Преслав" 19 в Пловдив.
Още от статията на „Стандарт"

„Лизингът загуби над половин милиард лева", обобщава „Дневник"
От началото на годината лизинговият сектор е загубил 575.4 млн. лв. от активите си, показват данните от отчетите на 67 компании в БНБ. Към края на септември 2009 г. общият им обем е 6.5 млрд. лв. Кризата удари и обемите на лизинговия пазар. Силен старт от началото на годината обаче отбелязаха необслужваните задължения по лизингови договори. Пак кризата доведе и до появата на нова тенденция на пазара - продажба на активи втора ръка. Като за финал на годината се оказа, че забавени бюджетни плащания към бизнеса затрудняват фирмите да обслужват редовно задълженията си към свои кредитори, включително и към лизингови компании.

Първият спад на новите договори за финансиране на лизинг беше отчетен през първото тримесечие на годината. Компаниите станаха по-взискателни и предпазливи - повишиха критериите си, увеличиха лихвите, а клиентите - и юридически, и физически лица, преминаха към въздържане, отлагаха инвестиционните си планове, изчаквайки развитието на процесите.

Първият голям скок на проблемните лизинги беше отбелязан през първото тримесечие на годината - те се увеличиха над пет пъти в сравнение с края на миналата година. Първоначалното влошаване на плащанията се сочеше като логично следствие от кризата и намаляване способността на компаниите да обслужват текущите си задължения. Като цяло най-сериозно е увеличението на просрочията в строителния сектор и свързаните с него браншове и в транспортния сектор.

При лизинговите плащания основно просрочията са от фирмените клиенти. При физическите лица делът на необслужваните се оценява на под 5% по данни на Българската асоциация за лизинг. Прогнозите на представители на лизинговия пазар са, че последното тримесечие на тази (предстои данните да бъдат публикувани) и първото на следващата година ще се достигне пикът на необслужваните лизинги. Т. нар. втора вълна при просрочията се очаква да бъде преодоляна до второто тримесечие на 2010 г.
Още от статията на „Дневник"

„МВР забравя да контролира охранителния бизнес", казва в интервю за „Сега" шефът на Националната асоциация на фирми за търговска сигурност и охрана Борис Гарванов
Г-н Гарванов, след последните няколко случая на големи обири какви основни пропуски забелязвате при охраната на обектите, които стават жертви на престъпниците?
- В ситуацията на икономическа, финансова и може би социална криза, в която се намира държавата, винаги се засилват опитите за престъпни посегателства. Пропуските в охраната проличават по-ясно сега, тъй като случаите зачестяват. Най-честият обект на посегателства са парите в брой и ценностите, които логично будят и най-голям интерес у престъпниците. За жалост, не малка част от клиентите, принудени от икономическата ситуация, без да направят обективна преценка на рисковете си, предпочитат да се обръщат към охранители, които не са на необходимото ниво. На тези клиенти бих препоръчал за колкото и малки суми или ценности да става дума, да избягват евтините услуги, защото това е изключително рисково, особено ако има изтичане на информация.

Наблюдавате ли напоследък тенденция клиентите ви да спестяват разходи за охрана, както коментираха от МВР?
- Имаме сериозни проблеми заради това. В последните 2-3 месеца трети наш голям корпоративен клиент поставя въпроса за намаляване на цената на тази услуга. Лошото е, че в условията на криза клиентите започват да намаляват разходи първо от охраната. Искат да се намали цената на услугата, но да се запази нейното качество. Това е нелогично, тъй като при физическата охрана 86% от цената отива само за работната заплата.

Дали случаят във "Фантастико" е такъв пример за занижена охрана, макар че там имаше СОД, даже се беше включил?
- Това е типичен пример. "Фантастико" от известно време си имат звено за самоохрана, което излиза по-евтино. В тази връзка ще добавя, че асоциациите в охранителния бранш отдавна искаме да се забранят тези звена, защото при тях има сериозно противоречие. Има строги изисквания към фирмите за охрана, които искат да получат лиценз, а този тип пазачи дори не подлежат на лицензионен режим. Фирмите само трябва да обявят, че имат такова звено. Какви хора има вътре, обучени ли са, минали ли са психотестове, съдени ли са - това въобще не се следи. В случая с обрания оборот на "Фантастико" става дума за такова звено. Получил се е алармен сигнал може би при влизането в помещението с парите. Когато са дошли патрули на охранителната фирма, те са били заблудени от пазачите, че алармата се е задействала от фойерверки.

През последните месеци има ли увеличение на сигналите за бандитски набези?
- Август и септември бяха изключително спокойни. Но през ноември и сега през декември честотата е доста голяма - по 4-5 сигнала на нощ. През деня, разбира се, са по-малко, освен ако не става дума за въоръжен грабеж, но за щастие те са по-редки. Масовият случай е бърза кражба на дребни неща. Колкото до този случай в кв. "Люлин", където взеха 53 000 лв. от "Силвър център", нашата фирма има физическа охрана там. Но тя е на 7 метра от обрания магазин за ваучери. През деня момчето си стои в нея, но оттам изобщо не се вижда входа на магазина, а на витрините са сложени щори. Как се държат толкова пари в стъклен магазин е друг въпрос. Освен това обраната фирма е спряла да плаща за охрана от август насам и вероятно е разчитала на факта, че 3С СОТ АД има свой охранителен пост на същия етаж. Бандитите явно са били добре запознати с това, че в магазина е имало голяма сума пари, къде се съхраняват и предварително са огледали мястото, за да си преценят рисковете.
Още от интервюто на „Сега"

„Снегът изнерви столичани, но чистенето е пари", казва в интервю за „Монитор" директорът на Столичния инспекторат Веска Георгиева
Госпожо Георгиева, Столична община ще санкционира чистачите, които не бяха изринали добре снега от шосетата в петък. Какъв ще е размерът на глобите?
- Съгласно техническите условия в договорите, фирмите трябва да свършат определен обем работа при определено качество. Едно от изискванията е настилките на улиците, по които минава масовият градски транспорт, да бъдат без сняг и заледявания, т.е. "на асфалт". По план снегопочистването започва до 2 часа след началото на валежа. Хората искат машините да са на улицата при първата снежинка, това е невъзможно. Аз напълно разбирам, че столичани са изнервени заради създалата се ситуация, но нека си даваме сметка, че всичко струва пари. Само да подчертая, че в злополучния петък чистенето започна още през нощта от тесните и опасни участъци и височинките. Имало задръстване на сутринта. Ами задръстване има и през лятото: просто този проблем е комплексен. А за санкциите: чистачите няма да бъдат глобени в класическия смисъл на думата, а просто няма да им бъде платено за несвършения обем работа и за лошото качество.

Каква част от предвидената сума няма да получат фирмите?
- В момента се подписват двустранните констативни протоколи, според които услугата ще бъде остойностена, т.е. ще им бъде платено само за качествено почистените участъци. Проблемът обаче е фирмите да свикват, че трябва да се стремят да чистят качествено. Те също имат полза от това. Кои улици ще се чистят казва общината. Столичният инспекторат е само контролен орган и задачата му е да следи. В момента в район "Средец" вървят три екипа и санкционират собствениците на магазинчета, които не са изчистили тротоарите. И още нещо: инспекторатът не е само по чистотата; чистотата е задължение на фирмите и колкото по-добре си вършат работата те, толкова по-малко работа ще имат инспекторите.

Вие обикаляхте няколко нощи, за да гледате как се чисти София. В кои квартали беше най-добре изринат снегът и къде положението беше най-лошо?
- Не може да се направи такава крайна оценка. Нито животът, нито работата на фирмите са черно-бели. Имаше фирми, които се справиха по-добре от други. Важно е да се отбележи, че тези фирми за първи път чистят София и трябва да проявим търпение. Аз намирам, че те се справиха добре като цяло. За това, което не са постигнали, няма да им бъде заплатено. Например на "Чистота-Искър" няма да є бъде платено за работата в петък в "Люлин", но днес фирмата се справя по-добре. Но само природата знае с какви темпове падат температурите и какво ще бъде времето. Никой не може да очаква, че снежинките ще бъдат издухани от един път. И още нещо: като минавах тази нощ, се питах как снегоринът трябва да мине през малките улички, без да закачи автомобил. Фирмите не могат да хвърлят сол под паркираните коли, защото после ще ги съдят, че ламарината е ръждясала. Изключително неприятно съм изненадана от масовата истерия. Видяхме какво стана, като заваля сняг в Западна Европа. Имаше ли истерия? Не.

Тъй като имаше спекулации, какъв е точният механизъм на излизане на снегорините: вие се обаждате на фирмите да пуснат машините или те сами решават кога ще стане това?
- Фирмите сами преценяват кога да пуснат снегорините. Това е записано в оперативния план за зимното чистене. Сега фирмите са малко несигурни, но с помощта на инспектората ще свикнат. Отговорността също е на фирмите. Когато пуснат снегорините, те трябва да се обадят в диспечерския център, за да се запише точният час на излизане на машините. Тогава инспекторите ще тръгнат да проследят работата им.
Още от интервюто на „Монитор"

„Икономическата зима ще продължи до средата на 2010 г.", казва в интервю за „Класа" председателят на БСК Божидар Данев
Г-н, Данев, бихте ли казали как изглежда отминаващата 2009 г. през погледа на българския бизнес?
- За съжаление цялата 2009 г. беше икономическа зима, която настъпи още през декември 2008 г. Според официалните данни на статистиката през първото тримесечие на 2009 г. спадът е 3,5% спрямо същия период на 2008 г. Второто тримесечие БВП се е свил вече с 4,9% и третото - с 5,4%. Всичко това показва, че България започва да се ускорява в спада си. Очакваме икономиката да продължи да се свива до второто тримесечие на 2010 г., когато бихме могли да очакваме някакво обръщане на тенденцията.
България е вече далеч под показателите на 2005 г., задраскани са 3 години от развитието на икономиката ни. Разбира се, голямата част от причините са външни. Но българската икономика е силно обременена, тя е особено чувствителна на подобни сътресения, защото през последните 8 години ръстът не беше здравословен и ставаше единствено за сметка на търговията с недвижими имоти, на строителството, свързаните с тях отрасли и финансовото посредничество. С 60% спаднаха разрешенията за строителство, навсякъде сега се продават новопостроени сгради, а тези площи са натоварени със заеми и ще има доста сериозна тежест за финансовата система.

Вие оповестихте годишната анкета на БСК, проведена сред компании от различни браншове. Кои от резултатите са най-показателни?
- За първи път от пет години насам преобладаващата част от анкетираните (63%) оценяват годината като по-скоро неуспешна за тяхната дейност, а други 9% не откриват разлика с 2008 г. 28% заявяват, че годината за тях е била по-успешна от предходната (за сравнение през 2008 г. този процент е бил 54). Песимизмът преобладава и при прогнозата на предприемачите за следващата година. 52% от анкетираните очакват задълбочаване на кризата, а 45% смятат, че тенденциите ще се успокоят, 3% се въздържат.
Това в голяма степен предопределя и бизнес намеренията на фирмите за 2010 г.: например 37% от тях планират да преразгледат инвестиционната си програма, 30% възнамеряват да се ориентират към други дейности и пазари, а 12% от предприемачите смятат да намалят работните места.

А нещо, което особено ме обезпокои, е, че според 96% от анкетираните условията за бизнес в страната са се влошили, другите 4% са отговорили, че няма промяна. Нито един не е казал, че у нас се работи по-лесно. Това единно мнение на бизнеса е потресаващо и трябва да се направят сериозни изводи. Ние неслучайно говорим за тиранията на администрацията, която доведе до този сериозен срив в българската икономика в сравнение в други европейски държави. Кризата не би могла да е толкова сериозна, ако ги нямаше вътрешните деформации в структурата на икономиката ни, съчетани с неумението на една администрация да управлява стопанството. Ние продължаваме да твърдим, че през всичките тези години бизнесът е притискан по най-различни начини.

Особено ни безпокои и бързото нарастване на безработицата както по официални, така и по неофициални данни. Тъй като добре известно е, че когато една криза завърши, от 6 месеца до 1 година след това се възстановява трудовият пазар. Ако кризата приключи месец юли догодина, това означава, че юли 2011 г. може да наблюдаваме връщане на безработицата на по-ниските нива.

Значи още година и половина потребителското търсене ще е слабо, което пък ще е пречка за сериозен растеж?
- Естествено. Ние имаме много интересен феномен: голяма част от заетите в икономиката получават намалени заплати или въобще не получават възнаграждение и не потребяват.

Рязко е намаляло потреблението на електроенергия както при бизнеса, така и при гражданите. С 52% е спаднала консумацията на газ, а това е направо стъписващо число. Свито е потреблението на мобилни услуги. Рязко е ограничен вносът на потребителски стоки, паднала е сериозно покупката на леки автомобили, на бензин, дизел и т.н. Българският гражданин започва да пести от всичко. Намалял е вносът именно защото няма потребление. Всичко това показва забавянето на оборотите на българската икономика. Но основните източници на приходи в републиканския бюджет са ДДС и акцизите. Така че приходите в бюджета ще намаляват, ще се вложи финансовото му състояние и дефицитът ще се увеличи. Според мен през първото и второто тримесечие на 2010 г. сериозно ще намалеят бюджетните постъпления, евентуално през следващите месеци от годината ще може да има възстановяване.
Още от интервюто на „Класа"

„Гърция няма да бъде изоставена, защото ефектът ще е много голям", казва в интервю за „Дневник" изпълнителният директор на "Кей Би Си секюритис" Илиян Скарлатов
Сериозните бюджетни проблеми на Гърция разбуниха духовете както на бизнеса, така и на капиталовия пазар в България. Какъв е реалният им ефект у нас - за това потърсихме мнението на Илиян Скарлатов, изпълнителен директор на "Кей Би Си секюритис". Освен миналите си контакти - работил е в южната ни съседка, той и в момента работи активно с гръцки инвеститори. Със Скарлатов разговаряме и за прогнозите за българския капиталов пазар през 2010 г.
Как бихте определили 2009 г. и какво очаквате от 2010 г.?
- За мен 2009 г. беше година на преструктуриране и оцеляване - трудна, но и полезна. Полезна, защото повечето компании, които имаха неефективни дейности и разходи, принудително ги оптимизираха. Не всеки успя да оцелее, но в крайна сметка такива са правилата на капитализма, макар и в момента да не го виждаме в чистия му вид, защото наблюдаваме капиталистически модел при покачване и социалистически при спад, в който държавата спасява частния сектор.
Но не мисля, че се извадиха нужните изводи, т.е. това, което се случи, ще се случи отново. Основният проблем идва от продължаващата липса на регулация на дериватния пазар.
В реалната икономика ситуацията е много по-ясна. Всички, които преди кризата бяха предприемчиви и имаха агресивна инвестиционна стратегия, се оказаха притиснати в ъгъла от банките, защото стойността на обезпеченията рязко падна, проектите им не бяха завършени, а съществуващият им бизнес страдаше от ниски продажби. Консервативните предприемачи, от друга страна, успяха да извлекат малка полза от бурното икономическо развитие преди кризата, но след нейния старт бяха достатъчно ликвидни. В общи линии последните по рентабилност на капитала станаха първи, а първите или претърпяха значителни загуби, или продадоха бизнеса си, или изобщо не оцеляха.
Така че 2009 беше година на оптимизация, консолидация, преструктуриране, сливания и придобивания и най-вече на изчистване на пазара от неефективни компании. Успешните сделки, разбира се, не са много, защото всеки, който е затруднен, иска да продаде най-лошия си актив най-скъпо, докато всеки, който купува, иска да купи най-добрия най-евтино. Така се получава ситуация на постоянно изчакване.

На фондовата борса картината е ясна и многократно анализирана. Проблемът за мен не е в посоката, а в липсата на обеми. При подобно интервю в края на 2007 г. дадох два прогнозни сценария - година с невиждан дотогава брой първични публични предлагания или година на обръщане на тренда. Тогава подчертах изключителната важност на късите продажби, за да се запази поне частично транзакционния обем на БФБ, като се позволи на инвеститорите да печелят и при низходящ тренд. Случи се вторият сценарий - трендът се обърна, но късите продажби така и не стартираха и инвеститорите не успяха да капитализират близо 90-процентния спад на борсата, породен от паниката на чуждите инвеститори.

"Гледай Атина, мисли за София" - така преди около година в. "Капитал" обобщи протестите в Гърция. Една година по-късно всички погледи пак са насочени към Гърция заради бюджетните й и икономическите проблеми. Как оценявате ситуацията и доколко тя оказва негативен ефект върху България в момента?
- Ситуацията е деликатна. Общото между Гърция, България, Румъния и Сърбия е, че сме по-емоционални народи с леко хазартна натура, като това определя бизнес културата ни. Други прилики в икономическо отношение трудно могат да се посочат, защото Гърция е много по-стар и по-развит пазар от България.
Освен това фондовата им борса е значително по-голяма и е най-ликвидната в региона с изключение на Турция, която не е част от ЕС. Днес гръцкият пазар регистрира дневен оборот от 154 млн. евро и предлага пълната гама от инструменти - къси продажби, маржин търговия, деривати като опции върху акции и фючърси върху индекси, ETF-и и др. Това помага на ликвидността на пазара, а тя е основната причина много чуждестранни инвеститори все още да имат значителни портфейли в гръцки акции или фондове, посветени изцяло на Гърция.

Пострада ли обаче имиджът на страната около намаляването на рейтинга и доколко това има ефект у нас?
- Гърците са население с високо ниво на задлъжнялост, надминаваща размера на БВП. Не мога да дам точна статистика, но ако у нас 5% от населението имат кредитна карта, и то една, там едва 5% нямат такава, а останалите имат по няколко.
Съответно като цяло гръцката икономика винаги се е базирала на много дълг. Те веднъж са обявявали банкрут като държава (през 1893 г. - бел. ред.), но втори път едва ли ще се случи, защото страната е член на Европейския съюз и еврозоната. Проблемът при тях е, че трудно се преструктурират, защото, когато започнат да оптимизират който и да било държавен сектор, гражданите започват масови протести. Гърците защитават правата си много силно, а това поставя преструктурирането на страната в омагьосан кръг. Затова и смятам, че нещата няма да се подобрят за една година, ще отнеме поне две-три години.
Още от интервюто на „Дневник"