Долаърт увеличи стойността си спрямо еврото и йената заради спекулациите, че американската търговия на дребно се съживява и решението на Фед за качване на лихвените нива.
Валутата качва стойността си за трети път през последните четири дни, като днешния доклад за търговията на дребно най-вероятно ще покаже увеличаване на потребителското търсене през май, когато правителството върна данъци за над $50 милиарда на американските данъкоплатци.
Доларът нарасна до $1.5452 за евро от $1.5552 в късния следобед вчера. Американската валута качи до 107.33 йени от 106.91 йени вчера. А еврото падна до 165.865 йени спрямо 166.33 йени вчера. Според анализатори доларът може да качи до 110 йени и $1.45 евро преди края на годината.
Прогнозите за продажбите на дребно в САЩ са за покачване с 0.5% за май спрямо спада от 0.2% за предходния месец. Друга причина за покачването на американската валута е изявлението на Бен Бернанке от началото на тази седмица, че Фед ще започне да покачва лихвените нива, за да компенсира високата инфлация.
Инвеститорите предполагат, че Фед ще започне покачването на лихвените нива още през Август, вместо да ги остави непроменени. Предполага се, че покачването ще е с най-малко 0.25%, като преди само седмица, на пазара нямаше никакви индикации, че се очаква подобно развитие на политиката на Централната банка на САЩ.
Американската валута може да бъде подкрепена и от срещата на Г-8 утре в Осака, заради спекулациите, че финансовите министри на най-богатите страни в света плюс Русия ще направят изявления обезкуражаващи евентуален нов спад на долара.
След като министрите обменят опит, финалното изявление вероятно ще засегне и валутните политики според източници от японското министерство на финансите.
Разбира се има и фактори, които могат да подействат в обратна посока. Например вчера доларът отбеляза спад с 0.5% спрямо еврото след като Атанасиос Орфанидис, член на управителния съвет на Европейската централна банка заяви, че предвижданото увеличение на основният лихвен процент в еврозоната от 4%, колкото е в момента може да е по-голямо и да стане на няколко пъти , а не само през юли, в зависимост от данните за развитието на пазарите.