Българският финансов министър Симеон Дянков e доста спокоен и уверен напоследък, разказва кореспондентката на германското обществено радио АРД Карла Енгелхард в петминутен репортаж от София, малко позакъснял, за да обхване стачките и деня на националния протест. Според г-жа Енгелхард министерското спокойствие и вярата в българската финансова сигурност се дължат на многото пари, прехвърлени в България от закъсалата Гърция. Както казва Дянков пред микрофона на АРД: "Това е донякъде щастие в нещастието..."

Борисов не се плаши от стачките

Австрийският всекидневник "Der Standart" e повече в крак със събитията и се е спрял на заглавието "Гореща седмица за Борисов". Изданието пише следното: "Стачките и протестите не ме плашат", проръмжа българският премиер Бойко Борисов в телевизионно интервю в началото на седмицата.

Самоувереността на атлетично сложения правителствен ръководител бе подложена във вторник на изпитание от страна на няколкостотин селски стопани, които за втори пореден ден блокираха пътищата в страната с тракторите си. Именно с тях те смятат да щурмуват и София в четвъртък. Междувременно на сцената излизат  двата най-големи синдиката, отправили призив за протестни действия в столицата в сряда. Железопътният транспорт в България и без това е до голяма степен замрял вече от седмица насам, припомня "Der Standart".

Накъде ли ще се върви в бъдеще?

В най-бедната страна от Европейския съюз става дума за взимането на важно решение: дали да се продължава курсът на икономии като предпазен щит срещу европейската финансова криза или да се отпуснат средства за стимулиране на икономиката. Докато съседна Гърция е пристегната в хватката на международните си кредитори, управляващото в България правителство си самопредписа строга бюджетна дисциплина. Борисов с удоволствие сочи на оплакващия се свой народ гърците, а напоследък - и опасността от рецесия в Европейския съюз. "Ние правим онова, което истинските реформатори правят по време на криза", не пропуска да цитира "Der Standart" финансовия министър Дянков.

Дефицитът се е устремил към нулата

След достигането на равнище от 4 процента през 2010 г., през тази българският бюджетен дефицит вероятно ще се свие на 2,5 процента, а през 2013 се очаква да бъде нулев. Резултатът е двупосочен: България има най-ниския стандарт на живот в Европейския съюз, но ще изпълнява най-добре критериите от Маастрихт.

Икономистите от МВФ смятат курса на Борисов за правилен. Същевременно те понижиха очакванията си за икономическия ръст на страната през тази година от 3 на 2,5 процента. През 2009, преди глобалната финансова криза, ръстът на България бе средно 5-6 процента.

България ще усети несигурността в европространството, ако възникнат затруднения в търговията й с най-големите партньори - Германия, Австрия, Турция. Банките обаче продължават да бъдат смятани за стабилни. Гърците, които владеят 30 на сто от банковия сектор в България, надали ще се оттеглят, гласят прогнозите на икономистите. Паралелно правителството продължава да свива разходите: сегашните протести са насочени срещу масовите съкращения в държавните железници, срещу намаляването на субсидиите за селските стопани и повишаването на пенсионната възраст.