Електронното здравеопазване е напълно постижима цел и може да се яви източник на по-ниски разходи, по-добро отношение към пациента и гаранция за прозрачност.

Това заяви министърът на здравеопазването Радослав Гайдарски, откривайки Четвъртата мeждународна конференция "Налагане на стандарти в сферата на електронното здравеопазване. Интеграция на информационни системи, интероперабилити, защита на личните данни в сферата на електронното здравеопазване."

Хората се нуждаят от качествено здравно обслужване, което зависи до голяма степен от наличната здравно-медицинска и осигурителна информация на всеки гражданин, както и от достъпа до нея на изпълнителите на медицински услуги, заяви по време на форума д-р Иван Костов, съветник на Министъра на здравеопазването и председател на Фондация „Електронно здравеопазване - България".

В края на декември 2006 беше приета Националната стратегия по здравеопазване, като следващите ни стъпки включват създаването на план за действие за шест години напред, добави д-р Костов. Той предвиди, че между 3 и 5% от годишния бюджет за здравеопазване ще бъдат отпуснати за програмите по е-здравеопазване.

Налице са много предизвикателства пред електронното здравеопазване, като законодателното му уреждане и защитата на лична информация, както и изработването на общи стандарти и интероперабилити на здравните услуги и системи.

Въпреки предизвикателствата, с общите усилия на фондацията и всички партньори от администрацията, здравните заведения, лекарите, съсловните организации, пациентите и фирмите, въвеждането на е-здравеопазване се превръща в реално постижима цел, заключи още д-р Костов.

В конференцията взеха участие отговорни представители и експерти по програмите за е-здравеопазване в Европейския съюз, Израел и Турция.