И днес продължава инвеститорската "еуфория" на вторичния дългов пазар на Еврозоната, като има задълбочаване на спада по лихвите на суверенните облигации на Италия и Испания (поевтиняване на техния дълг). Повод за това по-нататъшно успокояване на "периферния" дългов пазар в Еврозоната е от една страна постигната в началото на седмица сделка за Гърция (която поне в близките месеци сведе до нула рискът от фалит на страната и излизането й от Еврозоната и Еврото) и в очакване на скорошни детайли по сделката за "обратно изкупуване" на гръцкия дълг. От друга страна, има ново солидно повишение на риск-апетита на глобалните финансови пазари след новия оптимизъм на инвеститорите, че САЩ ще успее да избегне т.н. Fiscal Cliff, което се изрязва в добро възходящо движение на акциите на фондовите пазари, спад на долара на forex пазара и покачване на цените на пазарите на суровини. По-добрите от очакваните днешни важни икономически индикатори на Европейската комисия за Еврозоната през ноември, които сякаш сигнализират, че икономиката може би вече оформи дъно, от което да започне да се възстановява, също допринасят за интереса на инвеститорите към "периферните" суверени европейски дългови книжа, което води до нов спад по техните лихви.
Лихвата по 10г. книжа на Италия пада днес с нови 9 пункта към 4.50%, което е най-ниското ниво от юни 2011г. насам. Интересът към италиански държавни облигации се потвърди днес и от успешния аукцион за нови 5г. и 10г. дългови книжа на страната, като бяха постигнати средните най-ниски лихви по емитирания нов дълг от две години насам.
Лихвата по 10г. книжа на Испания също продължава своя спад, като сега е надолу с 10-тина пункта към 5.20% нивото - най-ниското ниво от осем месеца насм (от март насам).
Дори лихвите по дълговите книжа на страни като Белгия и Франция (които страни сякаш са по средата между "периферията" и "ядрото" на Еврозоната) падат към рекордно дъна. Лихвата по 10г. книжа на Белгия днес падна до ново рекордно историческо дъно (от старта на Еврозоната насам) в 2.18%, а лихвата по 10г. книжа на Франция спада леко към 2.04% - под бившите нейни дъна към 2.05% от август месец и въпреки, че през ноември агенция Moody's понижи своя топ "ААА" кредитен рейтинг на втората по сила икономика в Еврозоната.
Продължава и спада на т.н. CDS (Credti Default Swaps), като 5 годишните CDS на Испания са надолу с 11 пункта към 280 базисни пункта (т.е. "едва" 280 хил.евро като гаранция/застраховка за петгодишен испански дълг за 10 млн.евро), а 5г. CDS на Италия падат с 12 пункта към 238 базисни пункта.