Те постигнаха съгласие да предприемат мерки за стимулиране на глобалната икономика и подпомагане на най-пострадалите от кризата държави, на обща стойност 1.1 трилиона долара.
Според съвместното изявление, направено след срещата, лидерите на Г20 са стигнали до съгласие, че глобалната криза изисква глобално решение. Ето защо планът за преодоляването й е насочен както към нуждите на развитите, така и на развиващите се страни.
Лидерите смятат, че за да се повдигне глобалната икономика с 4% до края на 2010 г. ще са необходими фискални стимули в размер от 2, до 5 трилиона долара.
Целта на мерките, приети на срещата е възстановяване на доверието, растежа и работните места, съчетано с ремонт на финансовата система, за да се възстанови за кредитирането и засилване на фискалните регулации, за да се възстанови доверието.
Г20 обяви, че ще подкрепи глобалната търговия и инвестиции и ще се противопостави на протекционизма.
За да бъдат изпълнени тези цели лидерите на страните от Г20 са се споразумели да заделят ресурси на разположение на МВФ за $750 млрд., да се подкрепят нови СПТ (специални права на тираж издавани от МВФ) за $250 млрд., да се подкрепят с най-малко $100 млрд. за допълнителни кредити международните банки за развитие, да се осигурят $250 млрд. за подпомагане на търговията, както и да се използват допълнителни средства от договорените продажби на злато от МВФ (фонда притежава 103.4 млн. унции (3 217 метрични тона) злато - третите по големина златни резерви в света) за нисколихвено финансиране най-бедните страни.
Заедно с мерките, предприети на национално ниво, това представлява глобален план за възстановяване с безпрецедентен мащаб.
От Г20 считат, че това усилие ще доведе до ръст на производството в глобален мащаб с 4% до края на следващата година, като изразиха увереност в сбъдването на МВФ прогнозата от миналия месец за реален ръст на БВП с 2 на сто до края на 2010а.
В същото време на срещата беше постигнато и съгласие за засилване на финансовия контрол и регулации.
Лидерите се съгласиха да се установи много по-голяма последователност и системно сътрудничество между страните, както и нови рамки на международно признати високи стандарти, каквито глобалната финансова система изисква.
За целта ще се създаде Съвет за финансова стабилност (FSB) със засилен мандат, като приемник на форума за финансова стабилност (FSF), с участието на всички страни от Г20, членовете на FSF, Испания, и Европейската комисия;
FSB ще трябва да си сътрудничи с Международния валутен фонд за предоставяне и ранно предупреждение за макроикономически и финансови рискове и действията, необходими за решаването им, като за целта ще бъдат променени и регулаторни системи на отделните държави.
Също така е постигнато съгласие да се разширят регулирането и надзора над всички системно важни финансови институции, инструменти и пазари. Това ще включва за първи път и системно важните хедж фондове.
В същото време FSF ще одобри и прилагане на нови принципи за заплащане и компенсации и за подкрепа на устойчиви схеми за обезщетения и корпоративна социална отговорност на всички фирми.
Лидерите на страните от Г20 са съгласни да предприемат действия, след като възстановяването на икономиката започне, да се подобри качеството, количеството и плътността на капитала в банковата система в международен мащаб. Като в бъдеще, регулирането ще трябва да предотврати прекомерния левъридж.
Освен това ще бъдат предприети действия срещу страните, които не сътрудничат на международните финансови регулатори, включително и т. нар. данъчни убежища. Г20 заяви готовност да предприеме санкции, за да защити публичните финанси и финансови системи от опасността, която представляват данъчни убежища. Като лидерите ясно заявяват, че с „ерата на банковата тайна е свършено". Лидерите подчертаха, че ОИСР публикува списък на страните, оценявани от Глобалния форум като противопоставящи се на международния стандарт за обмен на данъчна информация.
Освен това на форума беше поставена амбициозната цел за постигане на единен набор от висококачествени глобални счетоводни стандарти в бъдеще, като също така ще се разшири и регулаторният контрол и регистрацията на агенциите за кредитен рейтинг, за да се гарантира, че те отговарят на Международния кодекс за добри практики и особено, за да се предотвратят неприемливи конфликти на интереси.
Финансовите министри на отделните страни ще трябва да завършат изпълнението на тези решения в съответствие с графика, определен в плана за действие, като FSB и МВФ ще наблюдават напредъка им, който ще бъде отразен в доклад на следващото заседание на финансовите министри от Г20 в Шотландия през ноември.
Г20 се договориха да предоставят допълнителни $850 млрд. чрез световните финансови институции в подкрепа на растежа на пазара в нововъзникващите и развиващите се страни, за финансиране на банкова рекапитализация, инфраструктура, търговско финансиране, подкрепа на платежния баланс, дългови суапове, както и социално подпомагане.
За целта средствата, предоставени на МВФ чрез непосредствено финансиране от членовете ще бъдат увеличени с $250 млрд., а впоследствие включени в разширени и по-гъвкави Нови ангажименти за отпускане на заеми, сумата ще бъде увеличена с още до $500 млрд., като е възможно обмислянето на вземането на заеми за целат и от свободния пазар.
Действията и решенията, взети на срещата ще осигурят $50 милиарда за подкрепа на социалната защита, насърчаване на търговията и развитието на страните с ниски доходи.
Лидерите на страните от Г20 се съгласиха да се срещнат отново преди края на тази година, за да направят преглед на напредъка по поетите ангажименти.
С този план световните лидерите опровергаха спекулациите за разделение между два блока, единият подкрепящ регулациите, а другият фискалните стимули.
Г20 показа не само единна, но и амбициозна и най-важното решителна позиция срещу кризата, която засили доверието на инвеститорите в успеха на мерките и възможността за устойчиво възстановяване на глобалната икономика.
Така, вече подкрепените от промяната на счетоводните правила в САЩ и от по-добрите от очакваното данни за фабричните поръчки през февруари, американските пазари засилиха ръста си.
В средата на сесията в Ню Йорк, еврото поскъпва с 1.9%, до 1.3517 долара, фючърсите за нефт сорт WTI покачват с 8.18%, до $52.35, Standard & Poor's 500 покачва с 3.57 на сто, до 840.06 пункта, Dow Jones Industrial Average, нараства с 3.55 на сто, до 8 037.34 пункта, а NASDAQ Composite отбелязва повишение с 3.89 на сто, до 1 612.01 пункта.
Uau
на 03.04.2009 в 14:15:31 #5Така както са се наредили и ухилили се сетих за вица с тъщата дето си мислела, че зетя ще я снима с пушката
petar2
на 03.04.2009 в 13:39:04 #4Дааа, иде Новия Световен ред начело с банкерите(ха изненада за някои от вас които си мислят че банкерите са пионки). Разровете се да видите кой е собственик на FED, на Bank of England, на някои големи банки във Франция и Германия... Да, те са собственици, или по-точно няколко еврейски фамилии потомствени банкери.
bluemight
на 03.04.2009 в 12:47:39 #3абе уж Г20,пук горе са към 50 човека
nofreeman
на 03.04.2009 в 09:47:53 #2Само снимката ще ви остане за спомен.........
n_kirov
на 03.04.2009 в 00:01:37 #1Обвиненията ти са смешни и жалки, особено опитите да търсиш оригиналите на статиите, след които стигна до извода, че "преписвам" от няколко източника. Тази статия е "преписана" от оригиналния текст на бюлетина за споразумението постигнато от Г20, който е малко дълъг и за да може да се чете го съкратих и преразказах, ето защо няма да намериш подобна, колкото и да търсиш, като разбира се данните са същите и в другите медии, тях най-нахално ги преписах. И наистина е под достойнството ми да трия постовете ти, считам че всеки има право на мнение, дори и да греши.