![](http://images.ibox.bg/2007/02/12/paulson/256x183.jpg)
„Пазарната нестабилност от последните седмици, рекордните цени на петрола и видимо забавящия се сектор на недвижими имоти в САШ, със сигурност ще пренесат смущения върху големите световни икономики", коментираха министрите снощи. За сега обаче, икономиката в глобален мащаб продължава да се радва на стабилен фундамент, а развиващите се пазари изглеждат незасегнати от разразилата се кредитна криза.
Представителите на най-развитите индустриални страни от Г7 се срещат за първи път след августовските събития във финансовата сфера. Централните банкери предупредиха инвеститорите да внимават с прекалено рисковите си операции. Финансистите са отправили общо искане към Китай да побърза с монетарната си реформа и час по-скоро да „отвърже" цената на валутата си. В момента юанът е поддържан изключително евтин изкуствено, което води до увеличаване на световния търговски дисбаланс.
Финансовият министър на САЩ Хенри Полсън изрази задоволството си от общата подкрепа на партньорите в Г7 срещу валутните манипулации на Китай. Френският министър на финансите Кристин Лагард също е изказала критика по отношение на прекалено евтината китайска валута.
Страните от Г7 притежават икономики оценени на общо $53 трлн. Страните, които са членки на клуба са: САЩ, Великобритания, Япония, Германия, Италия, Франция и Канада. Официалните лица заседаваха точно в деня, в който американската борса направи най-стръмното си понижение от два месеца насам. Основна причина за това отново бяха затрудненията в жилищния сектор и слабите корпоративни отчети в следствие на разразилата се това лято кредитна криза в САЩ.
Международният валутен фонд понижи прогнозата си за ръст на световната икономика до 4.8% през тази година. Експертите от фонда предупредиха, че това число може да бъде ревизирано още веднъж надолу, ако американската икономика покаже по-ясни сигнали за влизане в рецесия.
Участниците в срещата на Г7 поздравиха централните банки на САЩ, Великобритания и Еврозоната, които с навременната си реакция през август, успяха да спасят кредитната система от разпад и последващите от това масови банкови фалити. Благодарност беше изказана и на частната креидтна институция Citigroup, която преди седмица поведе инициатива за създаване на резервен фонд в САЩ с капитал от $80 млрд. Той може да бъде използван при възникването на нова креидтна криза, като заделените пари ще подкрепят ликвидността в сектора.
Полсън коментира темата за прекалено евтиния долар с думите: „Въпреки, че Америка продължава да изповядва политика за силен долар, ние сме твърдо зад идеята, цената на валутата да се определя от свободния пазар". В същия момент, германският финансов министър сподели, че засега високата цена на еврото не представлява чак такъв проблем за икономиките от Еврозоната.
Липсата на консенсус по въпроса с обезценявщите се „зелени пари", кара анализаторите да прогнозират продължаване на курс надолу за долара и през следващата седмица.
Темата Иран също не беше пропусната, макар и изключително кратко коментирана от финансовите министри. Делегатите предупредиха за риска от правенето на бизнес с ислямската държава в момент, в който политическата несигурност в региона отново ескалира.
barabanista
на 21.10.2007 в 13:36:45 #8Неделчо, прочети последния абзац на тази новина от днес. Мисля, че чера писах за този сценарий,а днес е новина номер 1 от Китай. http://news.ibox.bg/news/id_827614991
TheSaint
на 21.10.2007 в 02:50:21 #7защитно мито на китайски стоки?!? за съжаление страните от ЕС, САЩ и всички развити и неразвити икономики, които членуват в Световната търговска организация имат права и задължения, произтичащи от това им членство.. и едва ли могат ей така да си налагат каквито и когато поискат защитни мита.. най-много някоя защитна квота да им хакнат... но и това ще е ден до пладне.. миналата година имаше някакъв джангър около премахването на квотите за внос на обувки в ЕС.. естествено евр. производители го издухаха здраво... но на бюрократите от ЕС това не им пречи да вървят към премахване на митата при внос на стоки от Китай..
barabanista
на 21.10.2007 в 02:37:21 #6Неделчо, това дето го мислиш е идеалния вариант, ако Китайския финансов потенциал е свързан със Световната финансова система чрес охтоподите банки от САЩ. За съжаление Китай не само може да обърка в този момент икономиката на Щатите, но и до голяма степен да създаде трудности и на ЕС. Не са за подценяване няколко обективни истини- огромен положителен платежен баланс, огромен пазар (Китай не само изнася, но благодарение на високите темпове на развитие е най-големия пазар за желязо, което му вдигна цената много. За да произвежда всичко са му нужни и машини, които купува предимно от ЕС и САЩ. Да не говориме за потребителските стоки с високо качество, чието търсене се увеличава с пъти всяка година и се умножава по стотици милиони), все оше е най-привлекателната среда за изнасяне на производство за хиляди фирми от ЕС и САЩ, армията му е въоръжена с Руско оръжие, което го прави абсолютно независим и от тази гледна точка. Така, че САЩ може да си искат, но дето вече се каза преди мене, хватката е страшна и нейните последици тепърва ще се появяват на бял свят. Накрая искам да напомня, че все още Китай се управлява от хора расли с идеите на Мау Дзе Дун и действително в момента имат икономически предпоставки за постигането на целта на всички комунисти - унишожаването на САЩ. Това и на мен ми звучи нелепо, но ако съберем фактите и се замислим става страшно. Не ми се иска да съм прав и дано пазарните закони надделеят, а не елементарната логика на плоското мислене. Просто едно посещение на Китай ще промени правенето на прибързани изводи.
TheSaint
на 21.10.2007 в 02:34:18 #5да ве.. др.Ху ще си го премести в друдия крачол.. китайците и без това отдавна търсят възможности за диверсификация на доходите от валутните си резерви.. колко му е да започнат да се отърват от държавните облигации на САЩ.. .. така че да сринат окончателно долара.. все пак елементарно прост предтекст е ниската доходност на американския дълг.. и збогом най-велика нация... .. др. е въпросът, че никой няма далавера американския пазар да рухне..
corgan
на 20.10.2007 в 22:37:30 #4всяка държава изкуствено стимулира икономиката си, Г7 - най-вече..... обаче не им харесва когато и другите правят така.... а ако продължават да дразнят Китай- той пък може и да се поядоса, като разпродаде част от огромните валутни / $/ резерви , и се обърне към вътрешния си пазар.....тва е.... Г7 са в мъртва хватка, няма измъкване, само отлагане на неизбежното... заемите трябва да се връщат някой ден, колкото и да не им се ще
bobygada
на 20.10.2007 в 19:48:58 #3Неделчо ако вдигнат митото какво ще си купуват бедняците в САЩ? Бедните хора разчитат на китайски стоки защото са ефтини. САЩ се нуждае от стоките на Китай и няма да направи нищо. Друг е въпроса че Китай саботират вноса в страната си като изкуствено стимулират икономиката си.
Неделчо Съботинов
на 20.10.2007 в 18:03:46 #2Достатъчно е да се наложи защитно мито на китайските стоки едновремено от страна на САЩ, ЕС и Канада. Беше изчислено, че 30-32% мито е достатъчно да компенсира прекалено евтиния юан. Миналата година по това време американците наложиха такова мито на луксозната хартия от Китай, което беше предупреждение към жълтурите да си либерализират цената на валутата. Досега американците се бавиха, защото нямаха ясна подкрепа от ЕС и Канада, но сега при това положение, може и да се стигне до по-крути мерки по отношение на валутните манипулации на Китай. Ами в края на краищата, не може да си продаваш стоките на свободния пазар, а ти да си манипулираш валутката както си искаш. В един момент партньорите ти почват да негодуват и рано или късно ще започнат да те цакат с ограничителни мерки.![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_smile.gif?_=1446728989)
barabanista
на 20.10.2007 в 16:57:22 #1И ако Китай не се съгласи, тогава какво? А) Ше го помолиме учтиво с плачливи нотки в гласа Б)Ще му дръпнем л....та с един строг, имеративен тон В)Ще го обвиме за терористична нация номер и ще му направиме Световно търговско ембарго Г) Ше му забраниме да има ядрено оръжие, да не ползва соев сос и китайско зале в манджите Д)Ще му обещаем на целия централен комитет на ККП, че ще промениме забраната за френска любов наложена от будизма и ще му изпратиме всички специалистки от Околовръстното шосе на София за наваксване на пропуснатото Е)Ще го нападнеме, за да спасиме реколтата от брюксеслко зале по поречието на Жълтата река, застрашено от испанския гол охлюв и ще го държиме окупиран докато се омиротвори напълно и стигне нормалната гъстота на населеност на Аляска. Абе все нещо ше успее.