Финансовите министри и централните банкери от Г7 са се обединили около становището, че кризата в кредитния секторот това лято ще се отрази негативно на световния икономически растеж. Другата широко коментирана тема на вчерашното заседание е била засилване натиска към Китай за освобождаване курса на юана.

„Пазарната нестабилност от последните седмици, рекордните цени на петрола и видимо забавящия се сектор на недвижими имоти в САШ, със сигурност ще пренесат смущения върху големите световни икономики", коментираха министрите снощи. За сега обаче, икономиката в глобален мащаб продължава да се радва на стабилен фундамент, а развиващите се пазари изглеждат незасегнати от разразилата се кредитна криза.

Представителите на най-развитите индустриални страни от Г7 се срещат за първи път след августовските събития във финансовата сфера. Централните банкери предупредиха инвеститорите да внимават с прекалено рисковите си операции. Финансистите са отправили общо искане към Китай да побърза с монетарната си реформа и час по-скоро да „отвърже" цената на валутата си. В момента юанът е поддържан изключително евтин изкуствено, което води до увеличаване на световния търговски дисбаланс.

Финансовият министър на САЩ Хенри Полсън изрази задоволството си от общата подкрепа на партньорите в Г7 срещу валутните манипулации на Китай. Френският министър на финансите Кристин Лагард също е изказала критика по отношение на прекалено евтината китайска валута.

Страните от Г7 притежават икономики оценени на общо $53 трлн. Страните, които са членки на клуба са: САЩ, Великобритания, Япония, Германия, Италия, Франция и Канада. Официалните лица заседаваха точно в деня, в който американската борса направи най-стръмното си понижение от два месеца насам. Основна причина за това отново бяха затрудненията в жилищния сектор и слабите корпоративни отчети в следствие на разразилата се това лято кредитна криза в САЩ.

Международният валутен фонд понижи прогнозата си за ръст на световната икономика до 4.8% през тази година. Експертите от фонда предупредиха, че това число може да бъде ревизирано още веднъж надолу, ако американската икономика покаже по-ясни сигнали за влизане в рецесия.

Участниците в срещата на Г7 поздравиха централните банки на САЩ, Великобритания и Еврозоната, които с навременната си реакция през август, успяха да спасят кредитната система от разпад и последващите от това масови банкови фалити. Благодарност беше изказана и на частната креидтна институция Citigroup, която преди седмица поведе инициатива за създаване на резервен фонд в САЩ с капитал от $80 млрд. Той може да бъде използван при възникването на нова креидтна криза, като заделените пари ще подкрепят ликвидността в сектора.

Полсън коментира темата за прекалено евтиния долар с думите:  „Въпреки, че Америка продължава да изповядва политика за силен долар, ние сме твърдо зад идеята, цената на валутата да се определя от свободния пазар". В същия момент, германският финансов министър сподели, че засега високата цена на еврото не представлява чак такъв проблем за икономиките от Еврозоната.

Липсата на консенсус по въпроса с обезценявщите се „зелени пари", кара анализаторите да прогнозират продължаване на курс надолу за долара и през следващата седмица.

Темата Иран също не беше пропусната, макар и изключително кратко коментирана от финансовите министри. Делегатите предупредиха за риска от правенето на бизнес с ислямската държава в момент, в който политическата несигурност в региона отново ескалира.