Интерконтекторната ни връзка с Румъния ще осигури сравнително малки количества природен газ, тъй като когато тя бе планирана се работеше въз основа на мнението, че с по-голям капацитет трябва да бъдат газовите ни връзки с Турция и Гърция. Това заяви за Money.bg бившият министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който участва във форума "Проучване и производство на нефт и газ - новата технологична граница" в качеството си на директор на Института за политики и развитие.

По думите му очакваният капацитет ще е няколко стотици милиона куб. метра годишно, които предвид откриването на залежи от природен газ в намиращата се в близост Полша може и да се окаже с недостатъчен капацитет, ако решим да диверсифицираме доставките си през северната ни съседка.

Все пак наличието на тази връзка е добра основа за либерализация на газовия пазар,  която ще бъде ефективна след приемането на промените в Закона за енергетиката.

Припомняме, че вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев заяви, че либерализиран пазар на газ ще означава, че всяко предприятие или доставчик на природен газ, които намерят изгодни условия за доставка на синьо гориво от други източници ще могат да сключват договори за това без да се налага да преминават през Булгаргаз. Ще бъдат заплащани само транзитните такси за мрежата. Доставките от "Газпром" ще си останат обект на държавна регулация.

Важно е да се отбележи, също така, че Румъния разполага със свой собствени залежи от природен газ като в същото време газопреносната й мрежа скоро може да се свърже с тази на страните от Централна Европа, които получават газ от Норвегия, Алжир и др. страни.

Трайков отговори и на въпрос защо се бави интерконтекторната връзка със Турция. По думите му проблемът е свързан с това, че Анкара не иска да бъде само транзитна страна на синьото гориво, а да го продава, нищо че няма собствени ресурси и газопреносната й мрежа се пълни основно с газ от Русия.

"Докато бях министър се планираше общото заседание на българския и на турския кабинет да бъде проведено още през септември, но то беше отложено както разбрахте и се проведе през март. Това което мога да кажа е, че още тогава българският и турският премиер трябваше да наредят съответно на Булгартрансгаз и на Боташ (турският газов оператор) да подпишат меморандум за изграждането на връзката, което не се случи", обясни Трайчо Трайков.

Друго нещо, което не трябваше да се случва според бившият енергиен министър, е да бъде обвързано изграждането на междусистемната връзка със строителството на язовир по поречието на река Тунджа, за което настоява Турция. "Двата проекта са практически независими", подчерта Трайков.