В сборниците с крилати изречения е записано, че победата винаги има куп бащи, а поражението е сираче. В икономиката нещата са противоположни: подемът се възприема като безлична сила, а виновни за кризата са мнозина - пише Smart Money, аналитично руско бизнес издание.

Кой е виновен за това, че американските банки отпуснаха толкова много безнадеждни ипотечни кредити, а инвеститорите закупиха толкова облигации, годни само за боклука? Сред тези на скамейката на обвиняемите са търговците на дребно, които къде с лъжа къде с истина примамваха нищите да теглят кредити. Обвиняват се агенциите, които даваха свръхвисоки рейтинги на свръхрискови ценни книжа.

Обвинява се и Уолстрийт, че изобретиха нови финансови инструменти и пуснаха в серийно производство продукти, които не бяха изпитани в лабораторни условия. Но всичко това са повърхностни разсъждения. Време е на публиката да бъде представен истинският мистър Зло.

Кандидатът за главната отрицателна роля бе намерен на неочаквано място - в министерството на финансите на САЩ. Проектозлодеят се нарича Хенри М. Полсън - младши, той сега работи като министър. Обаче преди да мине на държавна служба, Полсън бе председател на съвета на директорите и CEO на огромната инвестиционна банка Goldman Sachs.

За разлика от повечето си конкуренти, тази банка сега се чувства прекрасно: другите отчитат загуби от много милиарди за третото тримесечие, а Goldman Sachs обяви за ръст на печалбите. Как да разбираме, моля? Топмениджърите на банката твърдят, че навреме (в края на миналата година) са се изплашили от проблемите на пазара на жилища и са излезли от рисковите инструменти. Но има и друга версия.

Миналата седмица колумнистът на The New York Times Бен Стайн предположи, че банката не просто излезе суха от водата - тя е провокирала наводнението съзнателно. Авторът е установил, че Goldman Sachs е предлагал на клиентите си облигации, обезпечени с ненадеждни активи, докато в същото време трейдърите са играли на понижение.

Картината, която Стайн рисува, е толкова сърцераздирателна, че Крис Дод, председател на сенатската комисия по банките, поискал от Полсън разяснение по съществото на повдигнатите въпроси.

Бен Стайн разкрива, че Goldman Sachs са продали ипотечни облигации за $100 млрд. за последните две и половина години. Банката е търгувала с пълна пара също и когато Полсън бе неин шеф. След което, когато започва да изтегля активите си (разбирай - масирано да продава на клиентите си) от бизнеса с колатерализиран дълг, банката прави промоция на апокалиптични анализи на финансовия пазар.

Може Goldman да са сключили много добри сделки, пише американският журналист, но те не са Ватикана. Те правят пари. Пукането на дотком балона доведе до очернянето на не една репутация. Мястото на новия Enron още е свободно.