„Гурбет за заем", четем от първата страница на „Стандарт"
Гурбетчии теглят евтини кредити за роднините си у нас. В Европа и САЩ лихвите са значително по-изгодни, отколкото в България. В Гърция например средното оскъпяване по ипотечен заем е около 4 на сто, докато у нас е 7,92%, сочи статистиката на БНБ. Разликата е още по-голяма при потребителските кредити. В Европа тяхната лихва е 5,7%, докато у нас е 12,96%. Повечето трезори зад граница обаче няма да ви отпуснат нито лев, ако покажете българската си заплата или дори ипотекирате панелката в "Люлин". Затова нашенците все по-често разчитат на свои приятели или роднини, които живеят и работят в чужбина. Те теглят кредита и го прехвърлят в България обикновено срещу комисиона. Цялата тази схема се обвързва с договор, а често се прави и ипотека върху жилище, което да гарантира, че заемът ще се върне.
Още от статията на „Стандарт"

„Затягат контрола над цените на тока", информира от първата си страница „Монитор"
Сериозно затягане на контрола над енергото планира Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). По време на одитите, които ще извършва в енергийните фирми занапред, регулаторът ще следи стриктно дали те спазват законовите изисквания при образуването на цените на тока. Както и дали извършват  планираните инвестиции и отразява ли се това в развитието на мрежата, повишаване на сигурността и в по-качествени услуги за потребителите. Одитите ще се извършват чрез проверки на място в енергодружествата, както и по документи. Всичко това е предвидено в проекта за промяна на Наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката. Измененията ще бъдат обсъдени публично във вторник, а за да влязат в сила, трябва да бъдат одобрени от Министерския съвет и да бъдат обнародвани в „Държавен вестник".

Промените идват след като миналата година по искане на премиера Бойко Борисов енергийният регулатор направи за първи път такива одити на трите енергодружества у нас - ЕВН, Е.Он и ЧЕЗ. Тогава ДКЕВР установи редица нарушения, включително по лицензионната дейност. Наяве излязоха и договорите за външни услуги, които компаниите са сключвали, като за голяма част от тях се оказа, че са със свързани фирми. След проверката ДКЕВР глоби трите ЕРП-та с общо 3 млн. лв. Компаниите обжалваха санкциите пред съда, тъй като не бяха съгласни с констатациите на регулатора. По-късно зам.-шефът на парламентарната група на ГЕРБ Валентин Николов внесе поправка в Закона за енергетиката, която позволи на ДКЕВР да възлага такива одити като принудителна административна мярка и то за сметка на одитираните дружества.

Промените в Наредбата за лицензиране предвиждат още детайлни изисквания за това кой може да е проверяващ. Освен експерти от ДКЕВР одитите могат да се извършват и от външни за комисията специалисти. За всяка отделна проверка външните експерти ще се подбират от предварително изготвен от комисията списък.
Още от статията на „Монитор"

„Държавните такси за бизнеса няма да бъдат намалени въпреки закона", разкрива от първата си страница „Сега"
Законността на десетки държавни такси за извършване на стопанска дейност ще се окаже под въпрос от 1 януари 2012 г. От тази дата всички такси, събирани от бизнеса за лицензи, разрешения, извършване на дейност, трябва да се определят по нова методика, която да гарантира, че сумите не надвишават разходите по предоставяне на услугата. Държавните институции обаче няма да успеят да приложат методиката навреме. Няма да е факт и обещаната забрана приходите от такси да не се харчат за бонуси на чиновниците, показа проверка на "Сега".

Изготвянето на обща методика за определяне на таксите за стопанска дейност бе заложено в Закона за ограничаване на административното регулиране и административния контрол върху стопанската дейност. Според закона таксите следва да се определят по методиката от 1 януари, така че размерът им да не надхвърля материалните и административни разходи за осигуряване и контрол на услугата. В преходните разпоредби депутатите са дали срок от 6 месеца на правителството (б.р. - до 20 ноември) да гласува новите правила. Документът се работи от финансовото и икономическото министерство и все още не е готов, но от екипа на Трайчо Трайков увериха, че 6-месечният срок ще бъде спазен.

Дори това да се случи, институциите няма да имат техническото време да приложат новата методика. Доказването на размера на таксите е свързано с тежки счетоводни справки, а новите правила вероятно ще доведат до намаляване на много тарифи. Всяка промяна в тарифите следва да се гласува в Министерския съвет, което също изисква техническо време. Отделно от това приходите от такси се залагат и в проектобюджета, който вече следва да е готов в суров вариант.
Още от статията на „Сега"

„Повече инвестиции в оборудване - по-малко работни места", обобщава от първата си страница „Дневник"
Български компании започват да инвестират повече в машини и оборудване, което изисква по-малко служители, показа допитване на "Дневник". Това означава, че съкратените в началото на кризата едва ли ще бъдат върнати на старите позиции и безработицата ще трябва да се намалява най-вече със създаване на нови фирми, производства и инвестиции на зелено.

Тенденцията е глобална, а причините са, че рецесията свали цените на инвестиционните стоки заради поевтиняването на металите и покупката им излиза по-евтина от това да наемеш същия брой хора, освободени през 2008-2010 г.

Председателят на браншова камара "Машиностроене" Илия Келешев коментира, че действително новите инвестиции сега не водят до създаването на толкова работни места, както в предишни години.

Влошаването на продажбите - и оттам на крайните резултати - принуди компаниите да се научат да бъдат по-продуктивни с по-малко работници. Успяват тези, които постигат високи резултати и с ограничени ресурси, но с подходящите и максимално мотивирани служители в точното време.

От края на 2008 г., когато негативните последици от икономическата криза започнаха да се усещат и в България, до средата на 2011 г. са закрити 231 хил. работни места, показват данните на НСИ.
Още от статията на „Дневник"

„Пуснаха цигари, които гаснат сами", съобщава „24 часа"
Цигари, които гаснат сами, ако след запалването стоят недокоснати повече от минута, вече се продават на пазара ни. До 17 ноември те трябва да изместят напълно старото поколение папироси.

Тогава влиза в сила изискването на Евросъюза цигарите да са с намалена способност за горене. Те трябва да отговарят на специален стандарт, въведен в директивата за безопасност на продуктите заради риска хвърлени фасове да предизвикат пожари. За целта се използва специална хартия, която спира достъпа на въздух, акоот цигарата не се пуши.

Кутиите на самогаснещите цигари, произведени от мултинационалните компании, са със специална маркировка. Целта е търговците да се информират за нея и до крайния срок да продадат старите количества.

Хартията, от която се правят цигарите, е по-скъпа. Засега не се предвижда това да се отрази на цената им. В бъдеще обаче не е изключено да бъде калкулирано в нея.
Още от статията на „24 часа"

"С 2 години се удължава срокът всяка сграда да има паспорт", информира „Труд"
С две години се удължава срокът за изготвяне на техническите паспорти на сградите. Това предвижда проект за изменение на Наредба № 5 от 2006 г., публикуван на сайта на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Крайният срок за строежите трета категория, в която са жилищните и смесените сгради с височина над 5 етажа, се отлага за 31 декември 2014 г. За сградите четвърта категория - от 3 до 5 етажа, срокът се удължава до 31 декември 2016 г. За пета категория, в която са постройките до 3 етажа или височина до 10 метра, новата дата ще е краят на 2018 г.

За да бъдат спазени кратките срокове, гражданите трябваше да платят висока цена за паспортизация, което е непосилна задача, обяснява строителният министър Лиляна Павлова в мотивите си.
Още от статията на „Труд"

„Искаме 18 месеца отсрочка от Брюксел за млечните ферми", съобщава от първата си страница „Класа"
България ще поиска още 18 месеца отсрочка за млечните ферми, които не са покрили изисквания на ЕС, обяви министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов по време на националното изложение по животновъдство в Сливен. Срокът за тяхното закриване е до края на тази година. Фермите от втора и от трета група ще получат последен шанс да изпълнят изискванията, поясни Найденов и допълни, че сроковете ще бъдат обвързани с изпълнението на определени изисквания от фермите. Надявам се, че Европейската комисия ще ни разреши да получим още 18 месеца, е казал министър Найденов.

България подготвя нотификация за 3 млн. лв. държавна помощ от ЕС за животновъдите от районите на Странджа-Сакар. Според министъра средствата ще са за възстановяване на животновъдството в тези райони, които пострадаха от шапната епидемия. Парите ще се получават през следващата година и ще бъдат за купуване на животни. Позицията на Министерството на земеделието е субсидиите по националните доплащания да отиват при активните фермери, съобщи още Найденов. Той посочи, че това е една от най-дискутираните теми и неговото лично мнение е, че трябва да има определен таван, за да може да се пренасочват средствата от по-едрите към по-дребните селскостопански производители, защото за някои това е бизнес, за други - оцеляване.

Според министър Найденов сега 3,4 % от бенефициентите получават над 78 % от средствата. Някои предприемачи в момента пренасочват капитали от строителството и от хотелиерството, които отиват в земеделието. И хора, които нямат нищо общо със земеделие, се явяват бенефициенти, купувайки огромни количества земя. Комасираната земя в момента минава 1000 лева, посочи още министърът. Той направи уговорка, че темата наистина е дискусионна и не се знае каква ще бъде позицията на ЕК по нея, но България ще я предложи като мярка в контекста на обсъжданията на общата селскостопанска политика на съюза.
Още от статията на „Класа"

"Българите най-болни заради вредно хранене", разкрива „Монитор"
Българите са нацията, която страда най-много от заболявания, свързани с нездравословно и неправилно хранене, показва изследване на Световната здравна организация. Страната ни е водеща по сърдечно-съдови заболявания, от които на първо място е хипертонията, причинени от мазни, осолени храни и домашно приготвени консерви. От тях страдат 66% от населението. Същевременно 17 на сто от болните са с онкологични заболявания, голяма част от тях също свързани с тежки и консервирани храни, в които плодовете и зеленчуците като правило липсват. В 2 на сто от диагностицираните от диабет пък се оказва, че за развитието на болестта е допринесло и нерационалното хранене.

По данни на Националния център по опазване на общественото здраве и анализи пък 53% от мъжете и 50% от жените са починали от рак, сърдечносъдови заболявания и инсулт, болести на белите дробове и диабет.  С наднормено и дори със свръхтегло са 63% от мъжете и 53% от жените. 42% от силния пол са пристрастени към цигарите и не минават без една кутия на ден, 27 на сто пък са пушачките в България. Данните на центъра показват още, че в резултат на нерационалното хранене и ниската физическа неактивност близо половината от населението на страната ни е развило в някаква степен сърдечносъдово заболяване.

„Повече от 60% от българите не обръщат внимание на храната, която поглъщат. Менюто на българите не е здравословно и малцина от нас имат добра култура на хранене, посочи Иван Манчев, вицепрезидент на Българската асоциация на професионалните готвачи, позовавайки се на национално проучване в рамките на кампанията за рационално хранене, която стартира през уикенда в няколко големи града в страната. Най-добрият показател за това дали се храним здравословно е как се чувстваме и как изглеждаме.
Още от статията на „Монитор"

"Приватизацията на борсата замръзна", информира „Стандарт"
Приватизацията на държавния дял от 50,05% в Българската фондова борса вероятно няма да стане до края на годината, каквито бяха първоначалните планове. Според източници на "Стандарт" интересът към борсата е намалял в последните месеци и не е имало дори неформални разговори с евентуални стратегически инвеститори. От началото на годината се лансираха версии за пет-шест потенциални купувачи на борсата от ЕС и извън Европа. Открито интересът си към БФБ заявиха само от CEE Stock Exchange Group, която обединява фондовите борси във Виена, Будапеща, Любляна и Прага. През май БНБ дори прехвърли на Министерството на финансите 2000 акции, или 20% от Централния депозитар.

Идеята беше да се търси стратегически инвеститор едновременно за БФБ и депозитара. Въпреки това интересът към борсата ни е минимален. Предполага се, че приватизацията на държавния дял на БФБ може да се отложи и заради лошите й резултати. Заради сътресенията на чуждите пазари основният борсов индекс SOFIX се върна на ниските си нива от първата половина на 2009 г., или малко над 336 пункта. От ръководството на борсата заявиха, че към момента реализираните приходи са ниски, но отказаха да коментират дали борсата ще завърши годината на червено.
Още от статията на „Стандарт"

"Дълговата криза в еврозоната заплашва и световната икономика", предупреждава „Сега"
Дълговата криза, която е обхванала държавите от еврозоната, заплашва и световната икономика, предупреждава британският в. "Обзървър". Задълбочаващият се проблем ще бъде основна тема на срещата на финансовите министри на страните от Г-20, които се събират през уикенда в Париж. Решенията ще бъдат важни не само за Европа, но и за целия свят, коментира в. "Обзървър". Гърция е на ръба на фалита, а рейтингът на Испания и Италия бе понижен от международната рейтингова агенция "Мудис" в петък. Финансови експерти се опасяват, че съвсем скоро дълговата криза ще излезе извън пределите на еврозоната, което сериозно ще намали възможности за противодействие.

Междувременно представители на МВФ, Европейската централна банка и ЕК предупредиха Гърция, че спасителната финансова помощ може да бъде прекратена, тъй като правителството в Атина не предприема достатъчно мерки за бюджетни икономии. "Очевидно е, че програмата за подпомагане няма да бъде продължена, ако Атина не предприеме много по-строги структурни преобразувания от онези, които видяхме досега", казва шефът на мисията на МВФ Матиас Томсен в интервю за германския в. "Велт ам Зонтаг". Според представителя на ЕК Матиас Морс в Гърция отсъстват необходимите структури за прилагане на приеманите от властите закони, насочени към съкращаване на бюджетната задлъжнялост.
Още от статията на „Сега"

"Една трета от предварително проверените поръчки са с нарушения", информира „Дневник"
Около 30% от всички 158 поръчки, които са проверени от Агенцията за обществени поръчки (АОП) от началото на годината, са незаконни, показват данните на ведомството. Половината от тях обаче са възложени, което на практика означава, че не могат да бъдат прекратени освен по реда на гражданското право, което би отнело около две до три години.

По закон Агенцията за обществени поръчки трябва да осъществява предварителен контрол на процедурите, които се възлагат по метод договаряне без обявление, или т.нар. договаряне с покана, при което се изпраща покана до точно определени възложители.

"Всяка пета поръчка се възлага с пряко договаряне и то от изключение се е превърнало в правило. Ключов за тези процедури е предварителният контрол, който в момента не е много ефективен", коментира пред "Дневник" Камен Колев зам.-председател на Българската стопанска камара (БСК).

По думите му има две решения на ситуацията - или да бъде увеличен капацитетът на АОП, или да бъде аутсорсвана тази дейност на външен изпълнител. "Целта на предварителния контрол е превенцията.

Контролът се обезсмисля, когато въпреки него се сключват договори за изпълнение", допълни Колев.

От началото на годината досега са обявени 605 поръчки с пряко договаряне, включително и малки, показва регистърът за обществените поръчки. От тях са проверени само 158, или 2.63% от всички обявени конкурси в страната от началото на годината (6004 броя).
Още от статията на „Дневник"

"3 отсечки от „Струма" трябва да са готови до 2015 година", пише „Класа"
Лот 1, 2 и 4 от магистрала „Струма" трябва да бъдат готови до 2015 година, каза Лиляна Павлова, министър на регионалното развитие и благоустройството, пред БНР. Тя обясни, че тогава е крайният срок за изпълнението на проектите, които се финансират от оперативна програма „Транспорт" за периода 2007- 2013 година. Трите лота включват трасетата Долна Диканя- Дупница, Дупница-Благоевград и Сандански - ГКПП Кулата. Общата дължина на участъците е около 66 км, а предвиденият бюджет е близо 650 млн. лв. Предвижда се изграждането на лот 4 да започне към края на ноември.

Министър Павлова коментира, че в този район климатът е по-благоприятен и би трябвало да може да се строи без проблем. В началото на месеца започна изпълнението на лот 1. Подготвяме търга за проектиране на лот 2 , който обхваща участъка от Дупница до Благоевград, уточни строителният министър. По думите й до края на следващата година трябва да бъде проведена процедурата и за избор на изпълнител.

Началото на строителството на лот 3 от аутобана, който минава през Кресненското дефиле, се предвижда за 2014 година. Павлова съобщи, че реализацията на проекта ще струва около 1 млрд. евро. Предвижда се да бъдат направени 2 тръби по 13,5 км. Обективното време за въвеждането в експлоатация на това трасе е 2019 година. При следващите пътни проекти критерият за избор на изпълнител ще е икономически най-изгодната цена, при които се залага основно на техническите критерии. Предвижда се при най-сложните проекти да се използва двуфазова процедура, каза Павлова. При нея първо се проверяват фирмите дали имат достатъчно опит, за да работят по такива проекти, и след това се разглеждат техническите и ценовите оферти. Предвижда се за лот 3 да бъдат направени две апликационни форми, като едната ще е за фактическото строителство, а другата за проектирането на обекта.

Очаква се 3 млрд. евро да бъдат разплатени до края на годината по европроекти, съобщи Томислав Дончев, министър по управление на средствата от Европейския съюз, във Велико Търново, цитиран от БТА.
Още от статията на „Класа"