„Христо Ковачки откраднал Мальовица", разкрива от първата си страница „Монитор"
3 години е била крита скандална заменка на гори в Рила, в която е участвал и бизнесменът Христо Ковачки. Това съобщи  вчера изпълнителният секретар на Българския туристически съюз (БТС) Венцеслав Удев.

По думите му, през 2006 г. фирмата "Агролес", свързана с Ковачки, заменя 5000 дка нискостеблени гори и храсти в района на Своге за 1200 дка около Мальовица. Чак през 2009 г. от БТС разбират, че земята под хижа Мальовица влиза в замяната. Според съюза фирмата използва фалшиви карти, за да присвои станцията.

От БТС завеждат дело срещу "Агролес", но се оказва, че компанията няма валиден адрес и още не си е получила призовката, оплака се Удев.

Според неправителствени организации в периода 2007 и 2008 г. Ковачки придобива чрез заменки общо 3000 дка в Рила за реализацията на проекта Ски зона "Искровете-Говедарци-Мальовица". За случая е сигнализирана и Европейската комисия. Правителството на ГЕРБ въведе мораториум за строителството в земи, част от горския фонд.

Българският туристически съюз (БТС) води дела за собствеността на 130 от общо 247-те хижи негова собственост, като за някои от тях има сериозен натиск от страна на известни бизнесмени. Това  заяви на пресконференция в четвъртък изпълнителният секретар на съюза.

За последните 20 години БСТ е изгубил 121 хижи, които са преминали най-вече към общините, а оттам - в частни ръце, допълни той.
Още от статията на „Монитор"

„Бойко при Зоро", четем от първата страница на „Стандарт"
Бойко Борисов ще се срещне в Ню Йорк със стария си приятел Антонио Бандерас, преди да се види с двама американски президенти. Българският премиер отива в Щатите през септември за традиционната сесия на ООН. Преди форума Бойко ще участва в конференция за борбата с бедността заедно с прочулия се с ролята на Зоро актьор. Като посланик на добра воля към ООН Бандерас ще раздаде награди за фотоконкурса "Снимай това: Можем да победим бедността". Бойко и Антонио се познават от есента на 2007 г., когато холивудската звезда снимаше в София филма "Кодът". В Ню Йорк Борисов ще се види с настоящия и бившия президенти на САЩ. "Премиерът има покана за обяд с Барак Обама. На него ще присъстват държавници от най-висок ранг, дошли за форума на Обединените нации", обясни външният министър Николай Младенов.
Още от статията на „Стандарт"

„Токът ще поскъпва с 3% на година заради "зелената" енергия", информира от първата си страница „Сега"
Цената на тока ще се повишава всяка година с по 3-4% до 2013 г., ако се реализират заявените проекти за ветропаркове и фотоволтаици. За това предупреди вчера Пламен Денчев, член на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР).

"Зелената добавка, която се калкулира в цената на тока за крайните потребители, в момента е 3.03 лв. на мегаватчас, но с многобройните нови заявки производството на електрическа енергия от т.нар. възобновяеми източници (ВЕИ) ще достигне 4000 мегавата през 2013 г. и тогава екосъставката ще натоварва цената на тока с 13-14 лв. При това положение цената ще се повишава с 3-4% годишно само заради калкулирането на скъпата ВЕИ енергия", поясни Денчев.

Представителят на ДКЕВР посочи, че мощностите на фотоволтаици и ветропаркове у нас растат главоломно и само за година производството им ще се утрои. За цялата 2009 г. съществуващите ВЕИ генератори са дали 800 000 мегаватчаса ток, а само за първата половина на 2010 г. - 1 млн. мегаватчаса. "Затова още през следващите няколко години делът на ВЕИ енергията ще достигне 17-20 % от общото производство. Такива равнища са изискване на ЕС, но чак за 2020 г.", коментира Денчев пред агенция "Фокус".

НЕК и електроразпределителните предприятия са длъжни да включват в мрежата всеки инвеститор във ВЕИ генератори, а държавата трябва да изкупува скъпия ток за петилетки напред. В момента цената на тока от вятър или слънце е над 80 ст. за киловатчас - при средна цена на тока за крайния потребител 18 ст., която е микс и от ниските цени на АЕЦ "Козлодуй", ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове.

В енергийния регулатор вече са внесени заявки за изграждане на "зелени" мощности за над 10 000 мегавата, което многократно надхвърля и нуждите на България, и възможностите за свързване с националната енергийна мрежа. За следващите 5 години НЕК е планирала 30 млн. лв. за увеличаване на възможностите за присъединяване на ВЕИ. Заради високия интерес компанията още тази година ще отдели 15 млн. лева за инвестиции в преносната мрежа.
Още от статията на „Сега"

„Близо 2000 задгранични паспорта са отнети заради неплатени данъци", информира от първата си страница „Класа"
От началото на годината до момента имаме близо 2000 отнети задгранични паспорта за неплатени данъци. Това заяви в интервю за „Класа" изпълнителният директор на Националната агенция по приходите (НАП) Красимир Стефанов. Той уточни, че няма вариант длъжникът да не знае предварително, че подлежи на подобна санкция. „Със сигурност колегите са му изпратили поне два пъти покана, търсили са го по телефона, опитали са да обезпечат задълженията му с някакво имущество или банкова сметка, или заплата и след като са се изчерпали възможностите за събиране, а длъжникът продължава да не съдейства, се стига до забрана за напускане на страната", обясни процедурата данъчният шеф.

Проверките на НАП на обекти по Черноморието са разкрили, че нито един не е напълно изряден. „И понеже данъчната дисциплина около морето е на отчайващо ниво, ще налагаме максимални санкции", закани се данъчен №1. Вече са започнали първите наказателни производства и се пристъпва към запечатване на обектите на системните нарушители."Не изключвам скоро да има и първа присъда за укрити данъци като резултат от летните акции на НАП", заяви Стефанов.
Още от статията на „Класа"

„Две изгубени години за Сребърния фонд", съобщава от първата си страница „Дневник"
Почти две години след създаването на Сребърния фонд, на който се разчита след време да покрива дефицитите в държавната пенсионна система, превежданите суми към него постоянно намаляват, а парите му стоят по сметка в БНБ с по-малко от 1% годишна лихва. Това показват данните на финансовото министерство.

Фондът беше създаден в края на октомври 2008 г. и трябва да акумулира средствата от приватизация и концесии и 25% от бюджетния излишък. Целта беше след минимум 10 години да започне да попълва недостига в държавния пенсионен фонд, който сега се дотира от бюджета.

Приходоизточниците на практика пресъхнаха в кризата - от миналата година бюджетът е на дефицит и според последните планове на правителството ще продължи така до края на мандата му. Приходите от концесии са малки, а предизборните обещания за приватизация на миноритарните държавни дялове остават на хартия.

През първото шестмесечие на 2009 г. във фонда са влезли 513 млн. лв., основно от натрупания през 2008 г. излишък. За първата половина на тази година са внесени 57 млн. лв.

Средствата продължават да стоят по сметка в БНБ. За миналата година от тях фондът получи 0.6% доходност, за първите седем месеца процентът е паднал на 0.08 на сто - 1.2 млн. лв. лихви за 1.68 млрд. лв. За сравнение -  средната лихва, която може да се получи от депозит в левове в търговските банки, е поне 5 на сто.
Още от статията на „Дневник"

„Пада цената на каймата от месо", разкрива „Стандарт"
Цените на каймата и кренвиршите от истинско месо може да паднат. Това прогнозираха производителите от димитровградското предприятие "Лотос". То бе първото, което получи лиценз за производство на продукти с марката "Стара планина". Вместо 8 лева, каймата ще се продава за 6, твърдят колбасарите. Според тях единственото условие за това е хората да започнат да купуват по-масово.

"Лотос" вече произвежда 8 продукта - два вида кайма, два вида сурова наденица, кюфтета и кебапчета. Освен в Димитровград, зарежда и софийските си магазини в Дианабад, на Женския пазар и Централни хали, както и хипермаркетите "Кауфланд". "През септември ще имаме готовност да доставяме на клиенти от цялата страна", увериха от фирмата. Причина за забавянето е в технологичния процес за производство на колбаси от истинско месо, тъй като той отнема няколко дни, обясни директорът "Маркетинг и продажби" в дружеството Ивайло Иванов.

Иначе търсенето на продукти "Стара планина" в страната е доста голямо. Всеки иска да опита какво е това кренвирш от месо и различава ли се от колбасите, които е купувал досега.
Още от статията на „Стандарт"

„България ще ухажва нови туристи с вехти клипове", информира „Сега"
Рекламната кампания за българския туризъм, с която се похвали икономическото министерство, се оказа извадена от нафталина. Четирите клипа, с които ще убеждаваме света да посети страната ни, са поръчани още през 2008 г. и вече са излъчвани през миналата година. Пускането им сега по популярните тв канали Eurosport, Euronews, National Geographic Channel и Discovery Channel ще струва близо 7 млн. лв. Това стана ясно вчера, когато министър Трайчо Трайков и заместникът му Иво Маринов представиха пред туристическия бранш и медиите "новата" кампания.

Маринов дори се похвали, че МИЕТ се е пазарило здраво с престижните телевизии и е постигнало между 35 и 67% отстъпки за излъчването на спотовете. "6.8 млн. лв. е стойността на договорите с четирите телевизии", обясни Анелия Генова, шеф на дирекция "Туристическа политика". Още 700 000 лв. ще бъдат инвестирани в кратки репортажи за България. И двете суми са от еврофондовете.
Още от статията на „Сега"

„Нов обрат в ремонта на 2000 км пътища", разкрива „Дневник"
След като в началото на юли заради липса на съфинансиране по държавни инвестиционни заеми ремонтът на 2000 км пътища беше спрян, сега те се отблокират. Това съобщиха за "Дневник" участници в преговорите за размразяване на проектите между финансовото министерство, Световната банка, агенция "Пътна инфраструктура" и регионалното министерство.

"Поискахме допълнително 61 млн. лв. от финансовото ведомство за форсиране на пътните ремонти, финансирани със заеми от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Световната банка", каза министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев, цитиран от БТА. От Министерството на финансите заявиха, че вчера са получили искането за допълнителни средства и то е разпределено на експертите.

Световната банка финансира ремонт на 450 км пътища с 90 млн. евро заем. Останалите 1535 км се финансират по програма  "Транзитни пътища V" с кредит от Европейската инвестиционна банка за 380 млн. евро, което е 65% от средствата, като останалите 325 млн. евро се осигуряват от държавния бюджет.

Обратът за проектите идва, след като в началото на август в страната дойде шефът на международната финансова институция Робърт Зелик, който се срещна с премиера Бойко Борисов. Тогава стана ясно, че страната ще поиска от Брюксел становище дали може да допусне по-голям дефицит заради финансиране на приоритетни инфраструктурни проекти с пари от Световната банка. Вчера от финансовото министерство не отговориха дали е получено вече становище.
Още от статията на „Дневник"

„Трайчо Трайков: „Булгаргаз" ще купува с приоритет природен газ от „Мелроуз", съобщава „Класа"
"Приоритет номер едно е „Булгаргаз" да закупи максимално големи количества природен газ от шотландската компания „Мелроуз", които да влязат в микса и да доведат до осезаемо намаляване на цената на газа". Така енергийният министър Трайчо Трайков отговори на въпрос дали общественият доставчик ще закупи предварително количества синьо гориво от находището на „Мелроуз" край Каварна.

„Ако искаме „Булгаргаз" да купи една значителна част от природния газ от находището на „Мелроуз", вероятно ще има елемент на купуване на големи количества и на по-големи плащания. Дори и „Булгаргаз" да има проблеми в момента с това, такъв начин ще бъде намерен", обеща министърът.

Очаква се годишният добив на природен газ на шотландската компания от това находище да е около 500 млн. кубични метра. Ако това стане и „Булгаргаз" изкупува цялото добито количество газ, цената на вътрешния пазар ще падне с 8,2%, прогнозираха от Балканската петролна и газова асоциация. В случай че количествата са до 200 млн. кубични метра - стойността на газа ще бъде с 2.3 на сто по-ниска.

Трайков коментира и гръцкия интерес към АЕЦ "Белене". „Гръцкият интерес към АЕЦ "Белене", както и македонският, хърватският и румънският са принципни и те винаги са съществували като възможност. Конкретен интерес няма. Той винаги идва в резултат на конкретно предложение", заяви той.

Трайков обясни, че в момента очакваната обща цена на АЕЦ „Белене" е между 8,5 и 9,5 милиарда евро в зависимост от договорената ескалация (индексация спрямо инфлацията в ЕС). С руската страна все още не е договорен индексът, с който ще се оскъпи централата, както и договорът за изграждане.
Още от статията на „Класа"

„Масовото избиване на мечки ще предизвика санкции от Брюксел", казва в интервю за „Дневник" Диана Златанова, сдружение за дива природа "Балкани"
За първи път от 30 години насам в България тази пролет човек беше убит от мечка и това беше доказано. През лятото имаше още два случая на нападения на мечки в Смолянско над възрастни местни хора, докато събирали билки и гъби. Мечите набези над селскостопански животни и пчелини пък са още по-чести. Защо зачестиха злополуките и защо властите и природозащитниците пак се разминават в предложенията за реакция - по тези теми разговаряме със зоолога д-р Диана Златанова от сдружение за дива природа "Балкани". Д-р Златанова е експерт по едри хищници.
Д-р Златанова, защо през последните месеци зачестиха инцидентите с мечки, особено в района на Смолянско?
- Не може да се каже съвсем, че са зачестили, защото и предишни години е имало такива случаи, просто не е имало толкова широка популярност, както сега. Една от основните причини е влошаването на икономическото състояние на много хора.

Самите местни си признават, че навремето са си изкарвали прехраната от постоянна работа - мъжете например са работили в мини, които сега са затворени. Имало е много работни места, които сега са изгубени. Хората нямат препитание и се налага да си вадят хляба в гората.

Много от тях, както в случая с двете жени от с. Малка Арда, си докарват допълнителни средства от бране на гъби, билки, боровинки или хвойна в райони, в които има движение на мечки.

Обикновено всеки гъбар си има район, който си пази. Движи се тихо и гледа другите да не разберат за него. Това е абсолютно противопоказно поведение, защото движението тихо през гората е най-добрият начин да налетите на мечка, без тя да ви усети. А и колкото повече хора има в гората, толкова по-голям е шансът те да налетят на мечка и съответно да се случи инцидент.

Как ще коментирате призивите на кмета на Смолян Дора Янкова за изселване на мечки от региона?
- Това е абсолютно невъзможно. Ако изместите само едно животно, друго веднага ще заеме неговата територия. Улавянето и преместването на животни, живели хиляди години на това място дори преди човека, само за да се чувства той спокоен, е просто арогантно и ние нямаме право на това. Мечките имат право на тези места толкова, колкото и човекът.Просто трябва да се научим да живеем заедно!

Преместване на мечки може да бъде оправдано от няколко причини. Едната е за опресняване на кръвта на мечките, т.е. за разнообразяване на генетичния фонд, защото в момента Старопланинската субпопулация е почти изолирана от Рило-Родопската. Мечки преминават в района на Средна гора, който е доста населен, но магистрала "Тракия" се оказва доста сериозна бариера за това движение.

Ако не поддържаме тази свързаност, което е много трудно начинание, след няколко години ще трябва да управляваме Старопланинската субпопулация като отделна. Това означава, че ще трябва да направим всичко възможно да увеличим броя на мечките там, за да могат те да си съществуват.
Още от интервюто на „Дневник"

„Чакаме последния момент да си подадем документите", казва в интервю за „Монитор" Анастас Георгиев, изпълнителен директор на Агенцията по вписванията
Г-н Георгиев, наскоро се появи информация, че има забавяния с вписванията при вас. Как върви работата в агенцията в момента и можете ли да обобщите нещата за първите шест месеца на тази година?
- Трудно мога да обобщя данните, тъй като нещата са много динамични. В момента нямаме проблеми с регистъра на имуществените отношения на съпрузите и регистър БУЛСТАТ. По-голям интерес представлява работата на имотния и търговския регистри. Що се отнася до търговския, там наистина имаме известно забавяне. Всеки може да види това и от домашния си компютър. Затова и не правя опит да го отричам.

В рамките на какъв период се състои забавянето на търговския регистър?
- В момента забавянето е 10-12 дни извън срока. Законовият срок за вписване е 14 дни, ние сме закъснели с още десетина извън него. Надяваме се до края на месеца да се доближим, а в първата десетдневка на септември да влезем в рамките на законовия срок.

Тоест усъвършенствате нещата?
- Така е. Колегите работят много. Стараем се. Имаме средно на ден между 1700 до 2100 вписвания. В информационната система досега постъпват между 1200-1300 заявления на ден. Забавянето се наваксва всеки ден.

Имаше опция за подаване на документи по електронен път. Използва ли се тази услуга от хората и по колко заявления се подават дневно по този начин?
- И тук нещата стоят по различен начин. За сравнение мога да ви дам кампанията, когато се подаваха годишните финансови отчети - за целия месец май са постъпили около 24 хил. заявления, а само за последните дни до 30 юни постъпваха по 27-29 хил.на ден.

Става въпрос за подадените на ръка и по електронен път?
- През последните дни на месец юни заявленията по електронен път са скочили до около 70% от всички. В годишен план вероятно ще достигнем 30%, което е изключително добре.
Още от интервюто на „Монитор"