Цената на електроенергията в Североизточна България да се повиши с близо 11 процента, съобщиха от дружеството.
Според предложението на енергийното дружество цената на тока за домакинствата ще скочи с 10,10 процента, като киловатчас вместо 0,117 ще струва 0,129 лева. Предложеното увеличение ще доведе до средно увеличение на месечната сметка за ток с 2,20 лева на домакинство.
Токът за стопански клиенти да поскъпне с 10,46% за ниско напрежение и 15,74 на сто за високо напрежение, се посочва в заявлението на немската компания, която стопанисва електропреносната мрежа в цяла Североизточна България.
Искането на Е.ОН е новите цени да влязат в сила от 1 юли. Отговорът на енергийния регулатор ще се чака до юни. Евентуално заплатите в дружеството може да бъдат вдигнати с 28 процента, разкри шефът на Е.ОН - България, като уточни, че през миналата година възнагражденията са били вдигнати с 21 на сто. Искането на синдикатите за 100 процента увеличение на заплатите в Е.ОН е нереалистично, коментира председателя на Управителния съвет на Е.ОН - България Манфред Пааш. От декември досега от дружеството са си тръгнали 21 техници, което той окачестви като нормално.