В сравнение с другите градове, връщането на вложените инвестиции в Пловдив е с 2,5 пункта по-висока от София и с 4% повече от Варна. Непосредствено след Пловдив се нарежда Бургас.
Причината се крие във факта, че външните инвеститори търсят висококачествени имоти на по-ниски продажни цени и по-стабилни нива на наемите.
Фактор за оценката на имотите е и строителството на нови жилищни комплекси и бизнес сгради, които са ясен индикатор, че градът се развива с бързи темпове.
Според Europolis, търсенето изпреварва предлагането, въпреки че в момента се строят над 170 хил. кв. м. първокласни бизнес сгради. Средният наем на офис площите в Пловдив е 8 евро/кв.м, което е 10% ръст само от началото на тази година. Продажните цени варират от 600 до 2000 евро/кв. м. в зависимост от местоположението на имота.
Независимо от строителният бум, все още не може да се задоволи пазарът на имоти в старя град. Община Пловдив е издала 120 разрешителни за строеж, а луксозните апартаменти се разпродават още „на зелено" при цена от 640 до 1800 евро/ кв. м.
Да излезете под наем в Пловдив може да ви струва по скъпо отколкото в софийски престижен квартал. В известния квартал "Кършияка" и в центъра на Пловдив, при наемите има увеличение от 15 %.
От агенцията за недвижими имоти прогнозират предстоящ бум на строителството на административни и търговски площи в Пловдив. Брокерите очакват и поскъпване на имотите с 10-15%, но не и за най-масовите апартаменти, тъй като населението не увеличава доходите си, лихвите по кредитите се увеличават, а предлагането се разширява.