Преди назначението Пандит е ръководел поделението за работа с институционални клиенти. Уин Бишоф, който изпълняваше досега длъжността на изпълнителен директор, стана председател на съвета на директорите на корпорацията.
Чарлз Принс водеше Citigroup до началото на ноември. Обаче след като чернокожият топ-финансист трябваше да признае, че банката е заплашена от просрочване на заеми в размер на $17 млрд., остана му единствено да си подаде оставката.
Сега Пандит и Бишоф ще трябва да възстановяват кредитния баланс и разклатената репутация на фирмата.
Приемайки предложението на Citigroup, Пандит заяви, че има намерение да проведе сериозно преструктуриране на гиганта, чиято пазарна стойност през тази година спадна с $100 млрд.
„Опростяване на организационната структура на компанията, привеждането на нашия бизнес и ресурси в съответствие с целите и икономическите реалности - ето някои от първоначалните ни приоритети".
След обявяването на назначението акциите на Citigroup паднаха с 4,43%, което говори за недоволството на инвеститорите по повод на това да се постави начело на една от най-големите и най-сложните банкови организации в света човек, който досега не е ръководил акционерна компания.
Нито Пандит, който работи 20 години за Morgan Stanley (до 2005 година), нито Бишоф нямат опит за банкова работа с частни потребители, които формират половината от оборота на Citigroup. „Пандит е вероятно нелош мениджър, но на отделен сегмент. Той не е генерален директор"- твърди директор на инвестиционна компания от Уолстрийт.
За известен момент бившият финансов министър на САЩ Робърт Рубин водеше борда на Citigroup. Той взе решението за назначението на Пандит като CEO и Уин Бишоф като председател. Рубин се връща на предишния си пост като председател на изпълнителния комитет на борда.
Пандит, на 50 г., е първият човек от индийски произход, изкачил се на подобни главоломни висоти във финансовия свят. Citigroup води бизнес в над 100 държави и има активи за 2 трилиона долара, както и триста хиляди служители.