В крайна сметка правителствените и общинските действия провокирайки т.нар. администрирани цени ще надуят инфлацията поне за първите 4-5 месеца на годината до равнища от 3-4%. Тук не става въпрос за проинфлационната роля на „сушата, кишата и Гришата" и на „световния империализъм /цените на петрола и курса на долара/", които не дай си Боже ако тръгнат нагоре в близките месеци.
Защо инфлацията няма да се задържи в рамките на „разумните" 1-2% за първите 4 месеца на годината?
Фактите:
Първо, новите по-високи продуктови такси за електрическо и електронно оборудване, в сила от 1 януари, според експертни оценки ще повишат цената на тези стоки с около 10%;
Второ, от началото на януари, наемите на офиси и магазини са се вдигнали между 3 и 12%, поради включената инфлационна клауза в договорите за наем;
Трето, увеличените акцизи на всички видове горива с приетите от Парламента промени в Закона за акцизите и данъчните скрадове доведе до тяхното поскъпване в рамките на 6-8 стотинки. Очакванията на експерти са това до доведе до увеличение на някои стоки дори до 10-15%;
Четвърто, заложените по-високи приходи в общинските бюджети ще „изискват" нарастване на местните данъци и такси. Примерно, очакванията за София са разрешителните за строеж да скочат 2,5 пъти, което ще рефлектира върху цените на имотния пазар, 3 пъти да скочи данъкът за автомобили и пр.;
Пето, цените на билетите за междуселищни превози скочиха в края на миналата година с 12-20%, което ще се отрази на януарската инфлация;
Шесто, силният натиск върху Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) от страна на НЕК вероятно ще доведе до увеличение но цената на тока между 5 и 10% през първите месеци на тодината. Но дори и да не се случи това, инфлационните очаквания за увеличена цена на електроенергията ще се калкулират в цените на редица стоки и услуги;
Седмо, цените на газа скачат на два пъти по 9,87% (от началото на януари и април), като по този начин от ДКЕВР считат, че ще се избегне рязко увеличение на цените на природния газ и възможен ценови шок, както за битовите потребители, така и за бизнеса. Както се казва „блажени са вярващите", защото подобни поетапни повишения водят до по-големи инфлационни очаквания, които ще бъдат „изконсумирани" от икономиката за почти половин година (месечно), вместо еднократно (в началото на годината).
При еднократно повишение на цените на природния газ от около 25%, проинфлационното влияние, според експертите на Булгаргаз, ще е само 0,1%. Ако обаче това влияние е два пъти в годината, според експертни оценки ще е в рамките на 0,5-0,6%.
Нещо повече, дискусията за цените на газа показа, че зад ценовия скок стоят предимно политически решения вместо реални икономически разчети. От Булгаргаз поискаха първоначално повишение от 33% на газовите цени, а после внесоха искане за 25,4% със заплахата, че повишение с по-малко от 11% поставя по въпрос вноса на гориво. ДКЕВР от своя страна първоначално предложи цената на природния газ да се актуализира с един и същ процент на всеки три месеца през 2008 г., като размерът на корекцията бе 7,95%, но след това реши повишението да е на два пъти по 9,87%.
С други думи лявата ръка (Булгаргаз) не знае какво прави дясната (ДКЕВР), т.е. липсва точното икономическо основание за повишаване на цените. В същото време, според шефа на регулатора, цените на парното през зимния отоплителен сезон няма да се променят. Което означава, че в края му увеличението няма да ни се размине и инфлацията отново ще бъде подклаждана. При повишение на газовите цени от 33%, цената на парното според експертни оценки трябва да скочи с 20%, при 25%-но увеличение на газовите цени парното скача с около 14-16%, а при нарастване на цената на природния газ с около 20% - парното ще се повиши с около 12%.
Осмо, очакванията са от март цената на водата в София да се увеличи до 1,02 лева, като подобна тенденция на нарастване на цените се очертава при повечето ВиК дружества в страната, като някои искания надхвърлят 30%.
Девето, инфлационните очаквания на браншовиците са друг значителен проинфлационен фактор. Мине не мине ден и те започват да "прогнозират" как хляба ще стигне 2 лв., бирата ще поскъпне с 10-15%, търговците на учебна литература също прогнозират 20% скок на цените, жилищата през 2008 г. ще струват с 12-15% повече, цените на таксиметровите услуги няма да са под 1 лв. на километър и вероятно ще са в рамките на 1,20-1,30 лв. С други думи инфлационните очаквания на браншовиците хич не са розови за българския потребител.
В много случаи обаче зад по-високите цени стоят единствено инфлационни очаквания, а не реално повишени производствени разходи. Така например, според Съюза на производителите на комбинирани фуражи, търговците спекулативно вдигат цените на животинските продукти, оправдавайки се с повишението на зърното. Поскъпването не е заради увеличението на цените на фуражите, търговците изпревариха очакваните цени от зърното нова реколта. По експертни изчисления през 2007 г. спрямо 2006 г. цената на комбинираните фуражи се е вдигнала с 20 процента, докато месата и животинските продукти са се повишили с над 60 процента с оправданието, че поскъпва зърното.
С други думи инфлацията е в ръцете на управляващите, а не - в управляваните, т.е. пазара (търсенето и предлагането).
myuser
на 10.01.2008 в 00:50:00 #8С други думи инфлацията е в ръцете на управляващите, а не - в управляваните, т.е. пазара (търсенето и предлагането). Дали е в ръцете на управляващите не знам но до голяма степен е в ръцете на спекулантите. Това не е новина. Нищо ново под небето. Не случайно мафиите държат отрасли като хранителна промишленост, отпадъци, енергетика .... без друго може ама без хляб и храна примерно .... и 5 лева да стане хляба пак купуваш.
gigs
на 09.01.2008 в 18:36:24 #7Заклю4ението на края на статията е култово........т.е."В България няма свободен пазар и вси4ко е в ръцете на правителството" Статията е доста 4ерногледа,имам 4увството 4е е преписана от някои вестник, може да се каже 4е самата статия е нещо като една проста сводка информация за о4аквано повишение на вси4ко в икономиката ни!!! Но все пак трябва да се оцени по достойнство и труда на този наш експерт в написването на материала!!!
КомБат
на 09.01.2008 в 13:00:30 #6Писна ми от "ерудирани" и "мастити" икономисти и техните "компетентни" анализи, дето никой не ги схваща, даже и самите те. Има ли инфлация? Има. Просто е достатъчно да се сравнят цените на почти всички основни суровини, продукти, дори и услуги и става ясно. И да, повишение на алкохола и някои луксозни стоки може да се преглътне, но това, хлябът да скочи двойно, бензинът, лекарствата и основни храни да са по-скъпи от Гърция, това какво е. Ръстът на доходите не само не изпреварва инфлацията, но е е много зад нея. Виновни за това са преди всичко управляващите, които допуснаха явно картелиране, акцизиране и откровено мастурбиране на гърба на новоизлюпения европеец с пробит портфейл. Иначе излишък в бюджета колкото искаш.
Krakow
на 09.01.2008 в 12:32:21 #5Изданието припомня, че през 2006 година инфлацията е била 6,5 на сто, докато през ноември миналата година е достигнала 12,6 процента. Според проучването дефицитът по текущия баланс за 2007 година се очаква да доближи 20 на сто. Тези много неблагоприятни цифри поставят България в “опасна зона”, наред с Румъния и балтийските страни, изтъква Данске банк. За разлика от съседните страни обаче отрицателното салдо на България не е в резултат на рязко увеличаване на вноса, предназначен да задоволи безконтролно нарасналото потребление. Отрицателното салдо у нас се дължи по-скоро на устойчивия растеж на инвестициите, които през последните години са нараснали с 15 на сто по отношение на брутния вътрешен продукт (БВП), се казва в проучването на датската банка. Без този феномен, дефицитът на страната не би трябвало да надхвърли 8 процента по изчисления на Международния валутен фонд (МВФ). За финансирането на тази “дупка” София зависи в много голяма степен от притока на чужди инвестиции, които все още са съсредоточени най-вече във фабричното производство (26 процента през 2006 година). Евентуален спад в доверието на инвеститорите обаче би могъл да спре притока на многонационалните компании в страната, предупреждава Данске банк. За да не се утежни дефицитът по текущия баланс, управляващата Българска социалистическа партия, в коалиция с десноцентристите, не може да използва валутната карта, тъй като националната валута, левът, е обвързан с еврото. Експертите препоръчват държавата да не разхлабва бюджетната си политика, която є позволи през октомври да отчете излишък от 6,5 на сто от БВП доста над 2-та процента, изисквани от МВФ. Тъй че полето за маневри на София е доста ограничено, но управляващите трябва да реагират, за да не допуснат влошаване на сегашната обстановка, заключават експертите от датската банка.
Abadbobata
на 09.01.2008 в 12:07:13 #4Проблема също, е че правителството планира при измислена от тях стойност на инфлацията.
bibibi
на 09.01.2008 в 11:38:44 #3Проблема е там че, масово "бизнеса" използва членството ни в ЕС като мотив за вдигане на цените, без да може да даде конкретна и реална обосновка за повишението. И както се случва в държави със слаба икономика каквато е и България, и прилагането на принципа "тези отсреща вдигнаха цените, хайде да вдигаме и ние!" се получи отприщване на инфлацията. Отделно че целия този процес беше дълго време подклаждан от разни "бизнес интереси" и не на последно място от държавата.
soms
на 09.01.2008 в 11:17:52 #2ерго, колко всъщност е инфлацията. ще се намери ли някой, който вместо да ме залива с думи, думи и пак думи, да каже: българи приключихме 2007 г. с едиколко си инфлация
boris
на 09.01.2008 в 10:15:20 #1Е айде сега, и децата знаеха , че първите години от членството в ЕС ще се характеризират с повишена инфлация. Именно поради драстисното повишение на всякакви акцизи, такси и прочие. Какво ново има тук освен , че се прибави и най негативния сценарий - че този период съвпадна с период на драстично покачване на енергоносителите.