Според ново изследване на немската водеща консултантска компания за икономически изследвания - Research Group Prognos (един от немските т.н. Think Tank), ако от Еврозоната излязат Южните държави: Гърция, Испания, Португалия и Испания, това би довело до понижение на световния икономически растеж с цели 17 трлн.евро и до изпадане на световната икономика в рецесия, като според това проучване най-големи загуби при такъв сценарий ще понесе Франция. Излизане от Еврозоната само на Гърция би било лесно управляемо, но трябва да бъде избегнат т.н. Ефект на Доминото, се посочва в това проучване на Research Group Prognos, възложено от Фондация Бертелсман и цитирано днес от немското списание Spiegle.
Излизане само и единствено на Гърция от Еврозоната би имало относително слабо негативно влияние върху световната икономика, но има риск в този случай от т.н. верижна реакция (Ефекта на Доминото) и страхове, че Атина може да бъде последвана и от други от Южните страни-членки на съюза, като в този случай икономическото влияние върху Света би било опустошително, се предупреждава в това проучване.
Research Group Prognos оценява, че излизане на Гърция, Португалия, Испания и Италия от Еврозоната ще отнеме около 17.2 трлн.евро (или 22.26 трлн.$) от световния глобален икономически растеж до 2020г.
(1) Само излизане на Гърция от Еврозоната ще доведе до загуба на БВП в размер на 164 млрд.евро, като това би коствало кредитни загуби за Германия от 64 млрд.евро и 73 млрд.евро загуби в икономическия растеж между 2013г. и 2020г., показват оценките на проучването на Pronos. Но все пак такива потенциални загуби за Германия биха представлявали едва 2.9% от БВП на страната.
Влиянието върху от евентуално напускане на Еврозоната и от други страни обаче би било много по-драматично:
(2) Ако и Португалия излезе, Германия би понесла загуби за 225 млрд.евро до 2020г. и ще трябва да отпише кредити за 99 млрд.евро. Глобалните загуби на икономическия растеж в този случай биха покачили до 2.4 трлн.евро, като САЩ ще понесат загуби за 365 млрд.евро, а Китай за 275 млрд.евро.
(3) Ако Испания също излезе от Еврозоната, Германия би понесла загуби за общо 850 млрд.евро в БВП на страната до 2020г. и ще трябва да отпише кредити за общо 266 млрд.евро. Загубите на САЩ биха достигнали 1.2 трлн.евро в БВП на страната, а останалите 42 страни, за които Research Group Prognos прави оценка за потенциалните загуби при един такъв сценарий биха били за 7.9 трлн.евро.
(4) Ако обаче и Италия също излезе от Еврозоната, "ситуацията би излязла напълно извън контрол", се посочва в това изследване. Според Research Group Prognos, загубите при такъв сценарий за Германия биха били от цели 1.7 трлн.евро в БВП на страната и отписване на кредити за 455 млрд.евро. Нивото на безработица в Германия би покачило с повече от 1млн. души до 2015г. Би последвало и "тежка международна икономическа рецесия и глобалната икономическа криза", като най-големи загуби при такъв негативен сценарий би понесла Франция следвана от САЩ, Китай и Германия.
Във връзка с това най-ново икономическо изследване за мащабните потенциални световни загуби и при излизане на Южните страни-членки от Еврозоната, Аарт Де Гюс - шеф на Фондацията Бертелсман, която беше поръчала на Research Group Prognos това проучване казва: "В настоящата ситуация ние трябва да сме напълно сигурни, че кризата в Европа няма да се превърне в опустошителен огън от световен мащаб".