Изнасяме "вносни" консерви
11.04.2008 15:27:17

Източник: Интернет
Българските плодове и зеленчуци са оказват скъпи дори и за масовия потребител. Обяснението е, че цените на суровините в световен мащаб скачат, но цената на човешкия труд у нас - не, казва Александър Йоцев, почетен председател на Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци.
През 1977 г. страната ни е била на трето място по производство на домати. Сега внасяме този продукт от други балкански държави.
"Българското" като че ли изчезна от нашите пазари - вносна е и суровината, от която се правят консерви. Турция и Македония са наши основни доставчици. Така на практика България извършва реекспорт на суровината.
Външнотърговското салдо в сектора за 2007 година е положително, като цяло износът на консерви се запазва в същите равнища, на каквито е бил през 2006 година - около 100 хиляди тона.
През 1989 година производителността в бранша обаче е достигала 400-500 хиляди тона годишно, дава за пример Александър Йоцев. Последствията от спада са, че сме неконкурентоспособни на чуждите пазари.
От Съюза на преработвателите на плодове и зеленчуци обвиняват правителството, че няма държавна политика за сектора.
За пример те посочват други европейски и балкански страни, където управляващите са изградили свои приоритети на развитие на икономиката, закрили са нерентабилните производства и са насочили субсидиите към добре работещите, печелившите и перспективните.
Само Левски
на 12.04.2008 в 00:37:56 #2Трябва да се въведе данък върху земята.И тогава ония дебели плондери - наречени фермери ще спрат да реват за субсидии, а ще почнат и да работят.Така ще има и български домати и краставици.В момента земеделието е единствения отрасъл в България, който не плаща данък печалба.А получава субсидии, за какво, за да работят.А печалбите и нерегламентираните доходи в тоя сектор са огромни.Стрижене на селяните това още Стамболов го е казал.Бой и стрижене на селяндура.
насо
на 11.04.2008 в 23:42:54 #1И за какво обвиняват правителството - 100% от консервните предприятия са частни. Да се обединят, да наложат единна марка и по-малко разнообразие от продукти, ако искат да атакуват европазара. Това в момента си е подигравка в бг - 30 вида кетчуп, 20 вида лютеница, как хората да изберат? Също така да инвестират в добив на продукция, хора, машини - на всички държавата им е виновна.