Учените установиха, че използването на мобилни телефони от бременни жени води до 54% по-висока вероятност децата да развият поведенчески проблеми. Вероятността се увеличава с количеството на лъченията, на които майките са изложени, пише The Independent.

Гигантско изследване, проучило развитието на над 13,000 деца, показва, че използването на мобилен телефон дори само два или три пъти дневно е достатъчно, за да се увеличи риска, че децата ще са развили хиперактивност и проблеми с емоциите, държанието и взаимоотношенията, когато достигнат училищна възраст.

Рискът нараства още повече, ако и самите деца използват мобилни телефони преди да са навършили седем години.

Изследването е първото по рода си. Резултатите са изненадали и самите учени. Но водещите специалисти са намерили достатъчно основания, за да изпратят предупреждение бременните жени и малките деца да не използват мобилни телефони. Вредата от мобилните устройства не била по-малка от употребата на цигари и алкохол.

Изследването, което няма да е по вкуса на телефонните компании, ще бъде публикувано в юли в списание „Епидемология". Изследователите са от Университета на Калифорния и Аархус, Дания.

Единият учен, професор Леека Хейфетс (Leeka Kheifets) преди три години и половина писа, че „няма доказателства за причинна връзка между изложението на радиочестотни полета и здравето на хората". Това прави сегашните тревожни резултати още по-алармиращи. Професорът членува в комитет на Международната комисия за предпазване от не - йонизираща радиация, международният орган, който определя въздействията от ползване на мобилни телефони.

Изследвани са 13,159 деца, родени в Дания в края на 1990те. Засечено е дали майките са използвали мобилни телефони по време на бременността си, регистрирано е поведението на децата до навършване на седем годишна възраст. Тъй като в края на XX век ползването на мобилни телефони не бе толкова разпространено както днес, близо половината от майките не са използвали често или пък въобще мобифон, което дава възможност за сравнения.

При майките, използвали мобилни телефони, има 54% по-висока вероятност децата им да развият поведенски проблеми. Колкото повече плодовете в утробата са били излагани на лъченията от мобифоните, с толкова по-проблемно поведение са се оказвали децата в бъдеще.

А ако децата сами преждевременно заговорят по мобилни телефони, вероятността да развият трудности с поведението достига 80%. Тези случаи се свързват с 25% по-висок риск от емоционални проблеми, с 34% е по-висока вероятността да имат трудности с общуването с връстниците си, с 35% нараства вероятността те да развият хиперактивност, с 49% нараства вероятността те да развият проблеми с държанието.

Учените не са очаквали такива данни и не знаят с кой биологически механизъм да ги обяснят.

Изследователите се опитали да сравнят ефектите от мобилните телефони с други възможни причини като пушене по време на бременност, психиатрична история на семейството или социално - икономически статус. Установено е, че от това факторното въздействие на мобифоните далеч не изчезва, а (статистически) дори се и усилва.

Възможни са и други обяснения - например че майките говорещи много по мобифона не обръщат особено внимание на децата си, изтъкват учените. Те настояват получените резултати да се тълкуват предпазливо и да се проверят чрез нови проучвания. Заключението им обаче гласи, че ако резултатите са реални, те ще имат съществени последици за публичното здраве.

Според професори във водещи здравни институции в Ню Йорк и Вашингтон, не може да има съмнения, че резултатите са реални. Наскоро в Канада бе осъществено изследване, сочещо че в бременни плъхове, изложени на радиация от сроден характер, се развиват структурни промени в мозъка на потомството.

Освен това руският Национален комитет по предпазване от не-йонизираща радиация настоява използването на мобилни телефони от бременни жени и деца да бъде „ограничено", аргументира се The Independent. Малките деца, оставяни или насърчавани да говорят по мобифони, изглежда страдат от „нарушения в паметта, спад на вниманието, спад на способностите за учене и възприемане, повишена раздразнителност".

Изброените опасности са в краткосрочен период - дългосрочните рискове според руските учени се изразяват в „депресивен синдром" и дегенерация на структурите на невроните в мозъка.