„Кандидатът за АЕЦ "Белене" - доста мъгляв", обобщава от първата си страница „Труд"
Спорни фигури изплуваха покрай кандидата да строи частна АЕЦ "Белене" - "Глобал пауър консорциум".
Анчо Бадев, представителят за България на участващата в консорциума "Куантум Груп", е неуспял кандидат-приватизатор на "Софарма" и на Варненската корабостроителница. Тогава той бе в центъра на поредица скандали. "Доколкото го опознах, не мога да кажа добра дума за него", заяви бивш високопоставен държавен служител пред "Труд".
Изявилият се в парламента като говорител на консорциума Самуел Реди се оказа познат в международните енергийни среди като участник в "загубени каузи".
Не съвсем безизвестни се оказаха бъдещите частни инвеститори в АЕЦ "Белене". Но някои техни проекти са определено "кухи", показа проверка на "Труд".
"Глобал пауър" е регистрирана в офшорния американски щат Делауеър. Активи не са записани.
"Компанията беше специално регистрирана в щата Делауеър, защото такива бяха изискванията на правителството - да има федерална регистрация", обясни пред "Труд" шефът на "Риск инженеринг" Богомил Манчев - човекът, довел инвеститора. Той допълни, че отдавна правителството е било наясно с намеренията на американското дружество, но едва сега те се обявяват официално. Компанията ще привлече западни инвеститори в проекта за "Белене", които по предварителни изчисления трябва да вложат в централата 8 млрд. евро. В оценката са включени и дълговете на Националната електрическа компания, поясни Манчев пред "Труд".
Потърсени за коментар кой стои зад инвеститора и кой точно го е препоръчал, от министерството на икономиката не отговориха до вечерта.
Богомил Манчев: Кабинетът знаеше за инвеститора
Проверка в интернет страницата на "Куантум груп", участник в консорциума, показа, че дружеството има обща фирма с българската "Риск инженеринг" - "Куантум инженеринг". Самата "Риск инженеринг" е дългогодишен партньор на АЕЦ "Козлодуй" и консултант на АЕЦ "Белене". Общото дружество на "Риск инженеринг" и "Куантум груп" е представител в България на руските арматурни заводи "Пензтяжпромарматур", които доставят за фирми като "Газпром" и "Атомстройекспорт". Досега "Куантум инженеринг" са изпълнявали поръчки на АЕЦ "Козлодуй" за доставка на части.
Още от статията на „Труд"
„2 милиарда евро може да даде за "Белене" "Куантум груп" сега", пише „24 часа"
Американският инвестиционен фонд "Куантум груп" дава парите за проекта "Белене". Те трябва да обезпечат така наречения собствен капитал от 2 млрд. евро налични, останалите до 8 млрд. евро ще дойдат от други инвеститори. Това казва в интервю за "24 часа" Богомил Манчев, собственик на фирмата "Риск инженеринг" и консултант на американските инвеститори за втората атомна централа.
Манчев заявява, че той е довел американците. Имали с тях участие в проекти в различни части на света. "Риск инженеринг" е подизпълнител на "Куантум" в проект в Близкия изток.
Правилно е постъпил премиерът Борисов, като иска проверка на инвеститора, казва още той. "Ще получи адекватни документи от Държавния департамент, от тяхното министерство на енергетиката, от националната им агенция за сигурност, от финансовото разузнаване на САЩ".
Според собственика на "Риск инженеринг" себестойността на тока от "Белене" ще е към 32-34 евро на киловатчас, което прави 64-65 лв., така че централата ще се яви конкурент на американските тецове "Марица-изток 1" и "Марица-изток 3".
Още от статията на „24 часа"
„Армията на нож за пенсии", четем от първата страница на „Стандарт"
Команда "На нож" за пенсиите издаде армията. Военните се вдигнаха на бунт в нета срещу министъра си. Повод стана намерението на Аню Ангелов да ореже социалните придобивки на хората под пагон, за да увеличи заплатите им с 3-5%. Отпуските в армията да се намалят от 40 на 30 календарни дни е обсъждал Съветът по отбрана в МО, гръмна вчера популярният сред военните сайт pan.bg. Армейците го ползват като социална мрежа, в която често обсъждат проблемите си. Според портала пределната възраст за пенсиониране на младшия състав щяла да стане 52 г. при минимална служба 27 г. Само при изпълнение и на двете условия военните щели да минават в запаса с 20 заплати накуп. Сега за армейска пенсия са достатъчни само 15 г. осигурителен стаж. Изискване за години служба няма.
Още от статията на „Стандарт"
„Невъзможната среща", обобщава от първата си страница „Капитал Daily"
Собственик на малка ферма иска да продава млякото, произведено в стопанството му, на крайни потребители. Причината е, че така евентуално може да реализира по-висока цена от тази, която му дават преработвателите, с които законът го задължава основно да работи. Гражданинът Х пък иска да си купува мляко от малък производител на село, защото смята, че то е с по-добри качества или просто неговият вкус повече му допада.
Формално тази дребна покупко-продажба до 2010 г. беше напълно незаконенна. Дотогава беше забранено на малките производители да реализират директно продукцията си на крайни потребители. След като земеделското министерство поиска и получи разрешение от Брюксел за промяна на тези условия, директните продажби бяха разрешени под силно ограничена форма. Още тогава фермери коментираха, че разрешените количества са твърде ниски и на практика правят нерентабилно отглеждането на животни на дребно. Битката им за по-големи количества, с които да излязат директно на пазара, продължава вече две години и засега не е сигурно кога могат да очакват успех.
В четвъртък на земеделски форум в столицата представители на агроминистерството съобщиха, че ще започат работа по промяна на условията за дребните фермери по отношение на количествата, които могат да продават на потребителите, като предстои да се иска и разрешение от Брюксел. По неофициална информация на "Капитал Daily" те ще засягат само месните и млечни продукти.
За дребните - дребно разрешениe
Въпреки че продажбите на продукти от животински произход от ферми към крайни потребители е практика в много европейски държави, те бяха официални разрешени в България едва преди две години. Забраната допреди това съществуваше с обяснението, че не може да се гарантира стриктният ветеринарен контрол върху тях. От 2010 г., при покриване на определени изисквания, фирмите имат право да предлагат на крайни клиенти малки количества продукти. Така например животновъдите могат да продават директно между 20 и 35% от количествата произведено мляко в зависимост от вида му и големината на фермата, максимум 600 пилета на месец или пък 500 яйца.
Още от статията на „Капитал Daily"
„Максималният осигурителен доход може да се вдигне заради пенсиите", разкрива от първата си страница „Сега"
Управляващите продължават да лансират всякакви идеи в отчаян опит да намерят пари за обещаното увеличение на всички пенсии в изборната 2013 г. В момента се обсъжда от 1 януари догодина да се вдигне максималният осигурителен доход. Сега той е 2000 лв., вероятно ще стане 2200 лв. Това съобщиха за "Сега" източници от ГЕРБ. Така управляващите се надяват да осигурят недостигащите им 200 млн. лева.
За обещаното увеличение от 1 януари са необходими около 800 млн. лв. за една година, а ако то се отложи за 1 април - 600 млн. лв. В най-добрия случай от по-добра събираемост на данъците може да се докарат около 400 млн. лв. Според средносрочната фискална програма за 2013 г. бяха предвидени около 1 млрд. лв. повече приходи и съответно - разходи, спрямо 2012 г. Но те бяха сметнати върху 2.5% ръст на икономиката. Бюджетът за догодина обаче се прави върху 1.8% ръст, което автоматично свива и приходите.
Пред "Сега" източник от ГЕРБ обясни, че вдигането на максималния осигурителен доход е наложително, за да се индексират и най-високите пенсии, които по закон са 35% от него. В момента таванът на пенсиите е 700 лв. За да бъдат увеличени с 9.8%, максималният осигурителен доход трябва да стане 2197 лв. Синдикатите отдавна твърдят, че това е начин да се осигурят допълнителни средства за увеличение на пенсиите. Работодателите обаче са против увеличаването на данъци и осигуровки, защото това ще натовари фирмите, които едва се справят в кризата, и ще повиши още повече безработицата.
Още от статията на „Сега"
„1000 фиша на КАТ неплатени заради грешка", информира от първата си страница „Монитор"
Всеки месец около 1000 фиша към КАТ, за които шофьори са се издължили към държавата, остават в системата като неплатени. Причината за това е грешка в платежния документ, с който водачите внасят размера на глобата си. Най-често самите шофьори бъркат серията и номера на фиша или служителката в банката прави грешка при попълване на вносната бележка. Има и случаи, при които мъже отиват да внесат глобата на половинките си, но вместо името на съпругите си вписват своето. Това съобщиха пред „Монитор" от отдел „Пътна полиция".
Така наглед дребен пропуск принуждава шофьорите да ходят по мъките, като се ангажира и голям ресурс от администрацията, за да се извършват насрещните проверки за това дали е платена санкцията. Причината е, че когато има някаква неточност, глобата срещу името на шофьора в системата стои като неплатена. След като мине срокът, в който водачът трябва да се издължи, автоматично справка за него се изпраща от КАТ към някоя от 28-те териториални дирекции на НАП в страната. Оттам данъчните пращат писмо, с което приканват вече платилия да внесе сумата отново.
Обикновено водачът ядосан отива в НАП и вдига скандал, а данъчните пък изпращат обратно запитване към МВР дали е извършено плащане. Когато проверката е за хартиен фиш или акт, тя се извършва от финансовата служба на Главна дирекция „Национална полиция". Служителите проверяват дали по сметката за наказателни постановления е постъпило плащане. За глоба по електронен фиш справката се извършва в дирекция ПУБ („Планиране и управление на бюджета"). Ако се установи, че превод е направен, информацията се дава в НАП и шофьорът вече спира да бъде търсен от данъчните.
За да не попадате в капана на техническата грешка, от КАТ съветват шофьорите да си свалят образеца за платежно нареждане, който е качен в сайта на МВР.
Още от статията на „Монитор"
„МВР не иска да „пусне" школите за възстановяване на точки", съобщава от първата си страница „Класа"
МВР не приема предложението на кабинета школите за шофьорски курсове да могат и да възстановяват точки, съобщиха пред klassa.bg от автоинструктурския бранш. От там се оплакаха, че в момента силовото ведомство напълно непрозрачно издава регистрациите на школите за възстановяване на точки. Липсва и публичен регистър на фирмите, които получават лицензите. Отделно на всеки две години школите трябвало да си възстановяват регистрацията, което допълнително затруднява работата им. Пред klassa.bg Бойко Рановски - експерт от Пътна полиция, потвърди, че МВР наистина настоява лицензите за фирмите, възстановяващи контролни точки, да останат към вътрешното министерство, тъй като двата вида обучение - за шофьорски курсове и за възстановяване на точки, имали различен предмет. Министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов е изпратил становище до МС, където в момента се обсъждат мерки за намаляване на административната и регулаторна тежест на бизнеса. Очакванията са тези мерки да бъдат гласувани от кабинета 3 октомври.
Според автоинструктори причината за битката на МВР да продължи да държи контрола върху школите за възстановяване на точки е, че голяма част са сериозен бизнес на бивши полицаи. Желаещите да си възстановят точките биват насочвани от служители на КАТ към школите на бившите им колеги, които се ползвали с привилегията да не се редят на опашки и техните документи били придвижвани доста по-бързо.
Предложението за премахване на специалния режим на МВР, по който се регистрират школите за възстановяване на точки, е на Съвета по административна реформа към МС и е част от плана за облекчаване на административната тежест, показа проверка на klassa.bg в сайта на strategy.bg. От Съвета смятат, че е абсурдно правилата за регистрация и изискванията към кандидатите за откриване на такива школи да не са публични, както е в момента. Както и, че не е логично лицензи да се издават на всеки две години, както е решило МВР в наредба от 2003 година.
Още от статията на „Класа"
"Газови гиганти в битка за наши бензиностанции", четем в „Стандарт"
Газови гиганти ще започнат битка за българския пазар на автомобилни горива. Става въпрос за дружества от Източна Европа и Западна Азия като руската "Газпром нефт" и казахската "КазМунайГаз". И двете вече са представени у нас чрез дъщерни свои компании. От пролетта насам "Газпром" започна да изкупува чрез дъщерната си компания от Сърбия "НИС" готови бензиностанции в България, които не са част от някоя от веригите. Към момента руснаците вече имат у нас няколко бензиностанции, като ще увеличават броя им. Според първоначалните си планове "Газпром" цели да вземе 7-8% дял от пазара в България, което означава, че ще им трябват около 90 обекта. "КазМунахГаз" пък развива дейност у нас от 10 години чрез дъщерната си компания от съседна Румъния "Ромпетрол". Към момента веригата оперира в България чрез 60-те си бензиностанции и една петролна база в Русе. Така "Ромпетрол" държи пазарен дял от 8% от продажбите на горива у нас. В близките години компанията възнамерява да увеличи присъствието си чрез нови точки за продажба на автогорива. Това стана ясно по време на откриването на новите инсталации в рафинерията на "Ромпетрол" в румънския град Констанца, чрез което капацитетът й се увеличава до 5 млн. тона преработен суров петрол годишно.
Още от статията на „Стандарт"
"Възстановяването на ДДС ще може да се бави до осем месеца", предупреждава „Капитал Daily"
Възстановяването на ДДС ще може да се бави до осем месеца заради запитвания, които Националната агенция за приходите (НАП) отправя към чужди данъчни служби. Това решиха депутатите от бюджетната комисия, приемайки на второ четене промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК). Новината е добра за фирмите, тъй като до момента нямаше срок за времето, в което производството може да чака отговор от партньорските данъчни служби.
Възстановяването на ДДС позволява на фирмата да подобри ликвидността си, но често това е възпрепятствано от данъчните ревизии. Те продължават максимум три месеца в масовия случай - с възможност за удължаване до още два месеца, а в краен случай могат да продължат и до три години, в които компаниите чакат да си получат пари.
От 1 януари тези срокове ще спират да текат, ако Националната агенция за приходите прати запитване до данъчните служби на други държави за делата на български физически или юридически лица на тяхна територия. Това може да са проверки на задграничните продажби или трудовите доходи на ревизираните лица, като НАП ще може да чака максимум осем месеца за отговор. След като мине този период, сроковете за приключване на ревизиите ще започнат отново да текат.
Край на безсрочността
До момента нямаше срок за времето, в което производството може да чака отговора от партньорските данъчни служби и това създаваше риск за бизнеса, защото чуждата приходна администрация може да не отговори дълго време, а в това време НАП бави възстановяването с мотива, че чака насрещната информация.
Още от статията на „Капитал Daily"
„45 супербогаташи живеят в България", разкрива „Сега"
В България има 45 супербогаташи, чието общо състояние възлиза на 5 млрд. долара, показва проучване на Wealth X, озаглавено World Ultra Wealth Report 2012-2013, цитирано от агенциите. Wealth X е международна компания, специализирана в проучването на най-богатите компании и личности в света. Централата й се намира в Сингапур.
Страната ни се нарежда на 40-о място по брой на богаташи сред европейските държави. Според класацията състоянието на българските мултимилионери е намаляло с 1 млрд. долара, или с 9.1%. В подреждането участват 45 страни от Стария континент. Най-много богаташи в Европа има в Германия - 15 770 със състояние, възлизащо на 2 трилиона долара. На второ място се нарежда Великобритания - с 10 515 мултимилионери и състояние 1.3 трилиона долара. Челната петица се оформя от Швейцария (5595 богаташи, 655 млрд. долара), Франция (4100 богаташи, 475 млрд. долара) и Италия (1940 богаташи, 220 млрд. долара). Най-малко супербогаташи на Стария континент има в Малта - 16 души, и страната е на последно място в класацията на Wealth X за Европа.
От съседните на България страни най-много богаташи има в Турция - 830 души, които разполагат общо с 95 млрд. долара. Това отрежда на Турция 11-о място в листата. В Румъния супербогаташите са 125 с общо състояние от 14 млрд. долара. Страната заема 26-а позиция. Сърбия е на 29 място с 90 богаташи със състояние от 11 млрд. долара. Гърция, която е тежко засегната от финансовата криза, е с 20 места пред България. В южната ни съседка живеят 455 свръхбогаташи със състояние 50 млрд. долара.
Още от статията на „Сега"
„Месото и колбасите поскъпват до седмици", прогнозира „Труд"
Месото и колбасите ще поскъпнат от средата на октомври. Прогнозата направиха председателят на Съюза на месопреработвателите Кирил Вътев и министърът на земеделието Мирослав Найденов по време на земеделски бизнес форум.
Вътев обясни, че заради започналото през август повишаване на цените на вносното месо себестойността на тези продукти ще се увеличи с около 15%. Производителите обаче щели да се опитат да задържат скока. А и крайните цени зависели от политиката на търговците.
Поскъпването на месото е следствие на по-високата цена на фуражите заради сушата и слабата реколта. "Ниското потребление е по-голям проблем от ръста на цените на суровините. Трябва да подкрепим българското. Родните колбаси и млечните продукти са по-добри от вносните", каза Найденов.
Животновъди, участващи във форума, също се оплакаха от поскъпването и недостига на фуражите. "Смеските ще свършат през декември. След януари не можем да говорим за животновъдство", каза фермерът Танчо Колев. Според колегата му Атанас Къцов най-засегнати ще са малките стопанства с под 50 животни. От земеделското министерство казаха, че България с още няколко страни официално е поискала Брюксел да отпусне средства за подпомагане на сектора заради сушата.
Още от статията на „Труд"
„60% от софтуера у нас пиратски", информира „Монитор"
Близо 60 процента от софтуера, който компаниите у нас използват, е пиратски. Статистика изнесе вчера началникът на сектор „Компютърни престъпления" в ГДБОП Явор Колев, който взе участие в конференцията „Новото лице на дигитализирания бизнес". Според него нелицензираните програми ни правят по-уязвими за кибератаки, а регистрираните престъпления в мрежата стават все повече.
„Големите фирми у нас наблягат на физическата охрана. Те наемат гардове, слагат камери, бариери и какво ли още не. Никой обаче си дава сметка, че защитата на информацията е нещо не по-малко важно. Нашите наблюдения сочат, че огромна част от успешните хакерски атаки се дължат на лоша информационна сигурност, обясни още Колев. По думите му в момента технологиите се развиват много бързо, хакерите използват това, а потребителите са все така неуки към новите технологии и предизвикателствата, свързани със сигурността.
Основната цел на киберпрестъпниците както по света, така и у нас, била кражбата на лични данни, с които после виртуалните бандити злоупотребявали. Благодарение на тях те можели да изнудват собствениците им, както и да правят парични преводи от тяхно име.
Във вчерашната конференция участие взе и зам.-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев. Неговите наблюдения показвали, че българинът не познава заплахите в Интернет.
Още от статията на „Монитор"
"Над 53 млн. лева очаква държавата за дяловете от Energo Pro", съобщава „Класа"
България иска да вземе най-малко 53.3 милиона лева от продажбата на дела си от 33% в двете електроразпределителни дружества, контролирани от Чешката компания Energo Pro, съобщи мениджърът по предлагането на акциите, цитиран от 3Е-news.net.
Държавата ще предложи 434 940 акции на Енерго Про Мрежи и 495 533 акции на Енерго Про Продажби през Българската фондова борса на 3 октомври, заяви Александър Захариев от Първа финасова брокерска къща, която управлява предлагането. Захариев каза, че Агенцията за приватизация е определила минимални цени от 109.87 лв. за акция на Енерго Про Мрежи и 11.09 лв. за акция на Енерго Про Продажби.
Още от статията на „Класа"