Петролът наближава все по-заплашително психологическото ниво от $100 за барел, с което се забелязват и първите по-съзнателни опити на корпоративна Америка да пести, където може от енергийните си разходи.

Анализатори твърдят, че това е крачка напред към намаляване зависимостта на САЩ от вносна суровина, както и подобряване на условията за устойчиво развитие в страната изхвърляща най-голямо количество въглероден диоксид на планетата.

По-високите цени на петрола завишават производствените разходи на големите химически предприятия в САЩ, а минните компании вече започнаха да се оплакват от рязък спад на печалбите си. Обикновеният потребител също усеща негативите от скъпия петрол, след като му се налага да плаща повече за бензина в колата си, за отоплението на дома и за самолетния си билет, коментира Ройтерс.  

Днес американският лек петрол се търгува на нива близо до невижданите $95 за барел, което с 55% по-скъпо от началото на годината. Само за един месец, американската суровина е нараснала с над $16 за барел.

Американските авиопревозвачи започнаха постепенно да увеличават цената на услугата си от септември насам, след като преди това успяваха да я задържат посредством свиване нормата си на печалба. Последният шок за пътуващите американци дойде миналата сряда, когато най-голямата авиокомпания American Airlines, повиши цената на двупосочния си билет за вътрешни полети с $20. От превозвача са обявили, че само заради последното покачване на петрола, разходите им са се увеличили с над $1 млрд. годишно.

С изключение на авиокомпанията Southwest Airlines, всички останали участници на американския авио пазар, по никакъв начин не са се погрижили да ограничат разходите си за гориво. Southwest наеха финансови експерти, които успяха да хеджират риска от по-висока ценана горивото, като закупиха огромни фючърсни контракти с доставка през следващата година, на цени доста по-ниските от тези на спот пазара (текущи).

Втората по-големина компания за добив на злато в света Newmont Mining, е повишила очакваните си производствените разходи за следващата година. Според изпълнителният директор на Newmont, компанията използва около 3 млн. барела петрол годишно за дейността си. Цената на енергийната суровина представлява около 12% от общите й разходи.

Според по-пресметливите американски индустриалци, високата цена на петрола има както негативни така и позитивни черти. Докато безспорно разходите за дейността се покачват, скъпият петрол най-накрая започва да принуждава големите щатски компании да се замислят за оптимизация на производството и съкращаване на неефективните си мощности.