Най-могъщите банки на света под контрола на азиатски и арабски държавни фондове? Милиардните загуби заради лоши ипотеки поразиха гиганти като Citigroup и UBS. При царящата паника на финансовия пазар, офертите от не-западните държавни инвестиционни компании се приемат вече далеч по-благосклонно.

Държавните инвестиционни фондове на новите икономики като Русия и Китай и особено от страните износители на петрол искат да задействат огромните си валутни резерви, които бездействайки се обезценяват заради слабия долар.   

Първата цел на арабски държавен инвестиционен фонд в Меката на финансовия свят бе Citigroup. В края на ноември емирство Абу Даби влезе с $7.5 млрд. в разтърсената от кризата американска банка.

Но това е само началото на развитието на един нов процес. Кредитната криза може да доведе до разпродажба на не една американска банка. Купувачи са тези, които днес имат пари: арабите заради скока на цените на петрола и Китай заради огромния си търговски излишък в търговията с ЕС и САЩ.

„Има големи шансове за държавните фондове, които успеят да реагират бързо и да създадат доверие", казал е Кенет Чен, ръководител на поделението за капиталово участие на катарското инвестиционно дружество QIA по време на пресконференция в Дубай.

Инвеститорите трябва внимателно да разгледат какво сега се предлага във финансовия сектор, продължил е съветите си Чен. Повечето банки в САЩ обезценяват активи за милиарди долари заради пазарните турбуленции, свързани с кризата на ипотеките.

Чен не е голословен. Тази сутрин стана известно, че два инвеститора от Азия и Близкия Изток са готови да вложат общо 13 млрд. швейцарски франка в засегнатата банка UBS. Единадесет милиарда ще дойдат от Сингапурския държавен фонд GIC, другите два милиарда са от още неназован инвеститор от Близкия Изток.