Китайската икономика показва все повече положителни знаци, но все още няма устойчиво възстановяване и е необходима стратегия за справяне с по-дългосрочни трудности, заяви китайският премиер Уън Дзябао.
След редовно заседание на Държавния съвет, днес сутринта, тонът на предпазлив оптимизъм относно перспективите на възстановяване, което правителството прогнозира през последните няколко седмици беше запазен.
"Икономическото развитие на Китай започна да показва положителни сигнали, като благоприятните и положителни фактори се увеличават, както и цялостната ситуация се стабилизира," се казва в изявлението на кабинета.
"Но ние трябва също така да отбележим, че основата на икономическото възстановяване не е солидна и че има много неясноти - някои региони, някои сектори и някои компании все още са изправени пред трудности," счита китайското правителство.
На срещата, председателствана от премиера Уън, политиците се споразумяха, че Китай ще се придържа към своята активна фискална политика и умерено отхлабена паричната политика.
Силни положителни сигнали през последните месеци са ръста на индустриалното производство, увеличението на преките инвестиции и банковото кредитиране, след въвеждането на мерките от пакета за стимулиране на икономиката в размер на 4 трилиона юана ($585 млрд.).
Въпреки това в изявлението на кабинета се подчертава, че Китай все още се намира във мрачна външна среда за растеж, като се посочват слабото търсене на китайския експорт в САЩ и нарастващият търговски протекционизъм.
Но правителството ще се опита да продължи да се стимулира вътрешното потребление и да поддържа стабилен ръст на инвестициите, включително и чрез по-нататъшно предлагане на субсидии за закупуване на домакински уреди и автомобили в селските райони.
Пекинобяви, че ще започне да се насърчава и притока на преки чуждестранни инвестиции, който се е забавил в следствие от глобалната криза, докато насърчава местните компании да инвестират в чужбина.
Но в същото време правителството на третата по големина икономика в света постави изискване за използването на средствата от плана за стимулиране на икономиката, парите да се инвестират само в произведени в Китай продукти, залагайки принципа - „Купувайте китайското".