„Минаваме на гръцки коли", четем от първата страница на „Стандарт"
Все по-малко българи прекосяват Европа за евтини автомобили. Колите втора употреба в съседна Гърция се оказаха най-изгодни за нашенци. Кризата принуди комшиите масово да разпродават автопарка си. Така мераклии от цялата страна изкупуват всеки ден коли от борсите в Солун, Кавала и Лариса.

Търговец от Горубляне се похвали, че за два месеца е продал 8 коли от Солун. Спортно БМВ, което иначе върви за 24 хиляди лева, внесено от Атина, излиза 6 хиляди евро, което е наполовина, смятат автоманиаците. В Благоевград дори вече пуснаха маршрутки директно до солунските автоборси. С камиони у нас се докарват и резервни авточасти, които също са на половин цена.

Македонците, които от години пазаруват коли в Дупница, също се ориентираха към гръцките пазари.
Още по темата от „Стандарт"

„Сбогом, E.ON" е водещото заглавие на „Капитал Daily"
Чешката Energo-pro все пак ще купи българския енергиен бизнес на германската E.ON. Въпреки че сделката беше договорена още в края на миналата година и разрешена от Комисията за защита на конкуренцията, месеци наред чешката компания не приключваше покупката. Причината според различни източници е била в липсата на финансиране за плащане на цената от 130 млн. евро. Сега новината е, че до края на месеца парите ще бъдат платени (макар и леко намалена сума) и акциите ще бъдат прехвърлени. Естествено има миниатюрен шанс нещо да се спъне и продажбата пак да попадне в зоната на несигурността.

Пролетни проблеми

Германският енергиен гигант взе решение за раздяла с българския си бизнес и бързо организира продажба и избра купувач. Първоначалният план беше за скоростно приключване на сделката  - веднага след разрешението на регулатора през март. Такова условие има и в подписания договор. После този срок се премести за средата на май, а сега новият край на сделката е насрочен за края на месеца, т.е. петък или максимум следващия понеделник.

Забавянето според източници на вестника е било заради трудното осигуряване на финансиране. Сделката поначало е трябвало да стане чрез заем от Citibank (за около 65 млн. евро), а голяма част от остатъка - от Чешката експортна банка. Последната обаче се е отказала да финансира начинанието на Energo-pro. Сега е намерена нова чужда банка, която да дофинансира сделката, казаха няколко източника.

Ако плащането не беше извършено, германската E.ON спокойно можеше да заведе дело и да си търси цената (а вероятно и неустойка) от Energo-pro. Това би утежнило състоянието на компанията и би разклатило сериозно бизнеса й. Такова развитие би било лошо и за Чешката експортна банка, която е финансирала всички външни инвестиции на дружеството.

Освен това Energo-pro би загубила и внесения вече депозит. Размерът му не е обявен официално, но е от порядъка на няколко милиона евро.

Ясно желание

Намерението на Energo-pro да финализира сделката с Е.ОN беше подсказано и с учреденото на 12 юни дружество, което ще е собственик на електроразпределителната компания "Е.ОН България". На 22 май пък ръководството на чешката компания е взело решение да се учреди "Енерго-про Варна" ЕООД. Капиталът на новото дружество е 200 лв., а чешката Energo-pro е едноличният собственик. Управител на българското поделение е Яромир Тесарж, член на борда на чешката компания. Седалището му е на пл. "Позитано" 2 в София.
Още от статията на „Капитал Daily"

„Цветанов аут от щаба на ГЕРБ", съобщава от първата си страница „Труд"
Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов сдава поста председател на предизборния щаб на ГЕРБ. На кметския и президентския вот миналата година той съвместяваше тези позиции в изпълнителната власт и в партията, макар формално да излезе в едномесечен отпуск от кабинета по време на кампанията.

Заставането му начело на щаба тогава предизвика буря от критики, както от опозицията и неправителствени организации у нас, така и от външни наблюдатели на изборния процес.

Цветан Цветанов си направи "самоотвод" от партийния щаб вчера по време на кръгла маса в президентството, посветена на предстоящите промени в изборното право.

МВР шефът поясни, че ГЕРБ обмисля промени в законодателството, с които не само той, но и никой друг от кабинета - премиер, министри и зам.-министри, няма да има право да ръководи и участва в предизборни щабове на партии. Законодателната си инициатива Цветанов мотивира със "смехотворните" обвинения към самия него, че е водил щаба на ГЕРБ и можел да използва лостовете за влияние в МВР. Забраната няма да се отнася за депутати, което веднага стана повод за шеф на предизборния щаб да се спрегне "дясната ръка" на Цветанов - председателката на правната комисия Искра Фидосова.

Управляващите предвиждат още възможност да се използват специални разузнавателни средства (СРС) срещу организаторите за купуване на гласове. За целта наказанието ще бъде увеличено вероятно от 1 до 6 г. затвор. Сега то е до 5 г. лишаване от свобода, но според закона за СРС подслушване и следене може да се прилагат само за тежки наказания със затвор над 5 години.
Още от статията на „Труд"

„Плащаме 3 млн. лева годишно за прокурорски грешки" е едно от водещите заглавия на „24 часа"
Над 3 млн. лева обезщетения плаща всяка година държавата заради прокурорски грешки и незаконно обвинени българи, които са осъдили прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди.

Само за 2011 г. от парите на данъкоплатците по такива искове са изплатени 3 602 859 лв., което е с 400 хил. повече от 2010 г., сочат данни на Висшия съдебен съвет (ВСС), поискани от в. "24 часа".

Банкери, офицери, полицаи и дори роднина на магистрат са сред незаконно обвинените българи, които от началото на 2012 г. са осъдили държавата.

При някои от най-драстичните нарушения хората, потърпевши от недоказани обвинения, са починали и не са дочакали възмездие за смачканото си достойнство, влошеното си здраве или публичното унижение. Наследниците на бившия офицер от МВР Пламен Арсов, който бе обвинен, че е подслушвал действащ главен прокурор, ще получат 40 хил. лв. обезщетение. Банкерът от Първа инвестиционна банка (ПИБ) Матьо Матеев, също посмъртно, осъди прокуратурата за 15 хил. лв.
Още от статията на „24 часа"

„Парламентът се напука", пише на първата си страница „Монитор"
Западната фасада на парламента се е напукала от горе до долу по цялата й дължина. Външен ремонт на сградата не е правен от години, не се предвижда такъв през предстоящата лятна ваканция на депутатите, а и не е ясно дали ще се реализира до края на този управленски мандат. Основна причина за това е, че НС е свило максимално харчовете.

„Няма пари, а и капацитетът на служителите, които се занимават с подготовката по обществените поръчки, е недостатъчен", обясни пред „Монитор" главният секретар на парламента Иван Славчов, който призна, че е запознат с проблема със зейналите в мазилката на законодателния храм пукнатини. Той не се нае да направи отсега прогноза

дали 41-ото НС ще ги завещае на следващото или външният облик на сградата все пак ще бъде освежен до средата на идната година. По думите му ремонти през едномесечната почивка на депутатите ще има, но само козметични, и то във вътрешността на сградата. Все още не е ясно обаче каква сума ще глътнат те, тъй като в момента различни дирекции описвали проблемните места и подавали информация от какво реновиране се нуждаят помещенията, в които работят служителите им. Миналата година летните ремонти бяха сведени до изпиране на червените килими и сваляне и излъскване на масивните кристални полилеи, а през 2010 г. те глътнаха 306 000 лв. Главсекът на НС не отрича, че администрацията не може да смогне с подготовката на конкурсите за възлагане на ремонти, тъй като разполага с петима юристи и осем инженери, които са нагърбени с тази дейност. Те бяха впрегнати за извършения наскоро основен ремонт на депутатската почивна станция във Велинград, който по думите на Славчов е излязъл 2,5 милиона заедно с оборудването. Същевременно предстоят освежаване на базата за отдих в Банско, с която се сдобиха неотдавна избраниците, и мащабни ремонти в бившия Партиен дом, включително подмяна на елинсталацията и отоплителната система и преструктурирането на зала „Св. София", където депутатите ще провеждат в бъдеще пленарните си заседания.
Още от статията на „Монитор"

"Банките събират едва 30% от лошите си кредити за 3 години", обобщава от първата си страница „Класа"
За 3 години банките у нас събират едва 30% от лошите кредити, и то при разходи от 10% от стойността на вземането. В Австрия процедурата трае двойно по-кратко - около година-година и половина, като се събират 82% от просрочените дългове при 5% разходи. Тези данни от доклада на Световната банка Doing business 2012 цитира Момчил Андреев, председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на Райфайзенбанк България на дискусия в сряда. Тя бе на тема „Стабилността на банковата система - предпоставка за устойчив икономически растеж", организирана от асоциация „Банка на годината". Именно проблемите със събирането на лошите кредити и обявяването на несъстоятелност със задна дата натоварва банките. Според Андреев проблемните заеми растат, но това се дължи и на факта, че те са били проблемни и през 2008 и 2009 г., а качеството на новоотпуснатите е много добро. За тези няколко години банките били дали възможност заемите да се преструктурират, дори на няколко пъти и в 50% от случаите клиентите са успели да се стабилизират. Другите 50% обаче са неспасяеми, отчете още банкерът. По думите му от 2008 до 2011 г. капиталовият буфер, натрупан от финансовите институции у нас е скочил двойно от 1,5 млрд. лв. на 3 млрд. лв., което може да разшири кредитирането, ако икономиката го позволи. Освен това срещу лошите кредити се оказва, че трезорите имат 7,1 млрд. лв. (капиталов буфер и провизии), като в тази сума не влизат обезпеченията. Ликвидните им активи са за били за 13 млрд. лв. преди четири години, а в края на миналата - 17 млрд. В същия период печалбата е паднала с 60% от 1,4 млрд. на около 600 млн. Възвръщаемостта на акционерите пък се е свила двойно от 15% през 2008 г. на 6,7% през 2011 г. На практика излиза, че акционерите получават доходност равна на тази, която би им донесъл един депозит, посочи още Момчил Андреев.

Проблемът с обявяването на несъстоятелност със задна дата бе откроен и от гуверньора на БНБ Иван Искров, който оприличи тези практики на чисти измами. Той цитира данни, според които ръстът в кредитирането у нас към април е бил 3,1%, в ЕС - 1,6%, в новите страни членки - 0,9, а в еврозоната - само 0,2%.
Още от статията на „Класа"

„Кабинетът спира да дава пенсии за заслуги към нацията", разкрива от първата си страница „Сега"
Ново прибързано обещание за законодателни промени даде ГЕРБ, за да тушира поредното напрежение - този път в средите на културата. Кабинетът спира да дава пенсии за особени заслуги към нацията и ще почита заслужилите дейци според специален закон, който трябва да е в парламента до септември. Това се разбра вчера на заседанието на социалната комисия в парламента. На него депутатите гласуваха отпускането на пенсии за заслуги на актьора Иван Иванов и на цирковия артист Виктор Топузлиев, които са в размер на 700 лв.

Лично министърът на културата Вежди Рашидов отиде в комисията, за да обясни защо само от неговото ведомство се правят предложения за отпускане на пенсии за особени заслуги и по какви критерии става одобряването им. Темата отново излиза на дневен ред, след като преди време Рашидов предложи със закон да се гарантира медал с чек за заслуги към нацията. Проблемът възникна, след като музикални дейци се разбунтуваха, че вземат малки пенсии или изобщо не могат да се пенсионират заради липса на стаж и изгорели архиви. Впоследствие екзотичните идеи изчезнаха от публичното пространство, но вчера се разбра, че Министерството на културата продължава да работи по тях.

На заседанието Рашидов обясни, че хората на изкуството наистина не се осигуряват, защото са особени, но държавата трябва да се погрижи да им засвидетелства нужното уважение и да намери форми и лостове да ги почете. "Никой не крие, че не са се осигурявали артистите. Много от тях, помните певците, как вдигнаха джангър, че пенсиите им са малки. Казаха, че архивите са им изгорели. Един месец правих проверки, нищо не им е изгоряло. Отдавна знаем, че те не са се осигурявали. Но ще дойдат и ще си платят дължимото. Както Васил Найденов направи, както Азис направи. Когато Лили Иванова ми се обади, че има 105 лв. и че тя заслужава персонална пенсия, направихме една проверка и се оказа, че тя дължи 505 000 лв. данъци на държавата. И не получи такава пенсия", заяви министърът.
Още от статията на „Сега"

„Токът със скок на 3 месеца", предупреждава „Стандарт"
Токът да поскъпва на всеки три месеца, а не веднъж годишно, както досега. Такова искане към ДКЕВР е отправила австрийската компания EVN, научи "Стандарт". Като мотив Енергото е посочило пуснатите в експлоатация само през последния месец и половина соларни паркове с обща мощност над 250 МВтр (мегават пик). След спешно издаване на Акт 16 фотоволтаиците били присъединени към мрежата в Югоизточна България.

Според енергийни експерти след приемането на поправките в Закона за възобновяемите енергийни източници соларните фирми работили денонощно под пълна пара, за да довършат и пуснат в експлоатация фотоволтаиците си преди влизането в сила на новите цени на тока. Така те хващат последния влак за двойно по-високи изкупни цени от стария регулаторен период, който изтича на 30 юни. В проекта на ДКЕВР за промяна на цената на тока от 1 юли 2012 г. включването на тези нови фотоволтаици не било заложено. Така високите изкупни цени на тока, произведен от тях, на практика оставали за сметка на ЕРП-тата, които събират парите от крайните клиенти.
Още от статията на „Стандарт"

"Фалитите със задна дата да отпаднат", пише „Монитор"
Да бъде премахната възможността в Търговския закон фирмите да обявяват несъстоятелност със задна дата. Около това искане се обединиха вчера банкери по време на кръгла маса, посветена на финансовата стабилност.

В момента трезорите са заложници на вратичката в закона. Например има случаи на фирми, които обслужват редовно кредитите си. Те обаче внезапно обявяват фалит със задна дата, към момент преди да са изтеглили заема. Така предложените обезпечения се оказват невалидни и банките не могат да си възстановят отпуснатите средства.

Управителят на Българската народна банка (БНБ) Иван Искров настоя да бъде намерено решение на проблема, свързан с обявяването на несъстоятелност със задна дата.

Това си е чиста проба измама

Това е голям проблем, който трябва да бъде решен в нашето законодателство", каза той. Искров обясни също, че от Европейската комисия и Международния валутен фонд питали какво става с тази законодателна промяна.

От търговските банки също са единодушни, че е необходимо да бъдат променени разпоредбите. „Фалитът със задна дата е оръжие за масово поразяване на икономиката", коментира Момчил Андреев, изпълнителен директор на Райфайзенбанк. От Уникредит Булбанк също се съгласиха, че по този начин трезорите губят пари и се стига до ситуация, в която за това плащат съвестните клиенти.

От изказванията на банкерите стана ясно още, че злоупотребите с обявяване на несъстоятелност със задна дата влияят на нивото на лошите кредити. За такива се считат заеми с просрочени плащания от над 90 дни. По думите на Андреев тези кредити в момента възлизат на 8,3 млрд. лв.
Още от статията на „Монитор"

„ГЕРБ "категорично" се въздържа на ветото за горите", информира „Сега"
Президентското вето на закона за горите мина вчера в парламента по познатата вече схема - с 84 гласа "въздържал се" от ГЕРБ. Както и преди в залата бяха само 127 народни представители. 38 от опозицията подкрепиха ветото, а петима - един от ГЕРБ и четирима независими, защитиха закона.

Отхвърлянето на закона за горите, който изкара хиляди млади хора на протести, беше съпроводено с класическа сцена, режисирана от премиера Борисов. Пред камерите в Министерския съвет той публично прати земеделския министър да надзирава гласуването. "Найденов, в парламента отиваш, изрично още веднъж декларираш - докато няма 100% съгласие между екоорганизации, не с опозиционните партии - те нямат нищо общо с този процес, този закон не върви. Приемат ветото и не се прави нищо по него, докато няма 100% съгласие. Отиваш и го декларираш там изрично, декларативно, безкомпромисно. Никакъв компромис, никакъв, а тези, които казват, че е лобистки, да излязат и да кажат кой текст е лобистки," заръча в познатия си стил Борисов и повторно спеши подчинения си: "Отивай. Отивай, да не свършат".

Найденов изпълни стриктно задачата и се класира запъхтян в залата тъкмо за гласуването. Само за публиката остана неясно колко безкомпромисно може да бъде въздържането от позиция. Въпреки премиерската повеля министърът не показа и никакво отстъпление от закона. Той за пореден път декларира, че законът целял увеличаване на горите, а не тяхното унищожение. А единствената грешка, която си призна, беше в комуникацията.
Още от статията на „Сега"

„Депутатите си купуват нови коли за 4,3 млн. лева", съобщава „24 часа"
Нови 75 коли за депутатите за общо 4,3 млн. лв. поръчва Народното събрание, стана ясно от обявена вчера процедура за доставка и гаранционно обслужване.

Тя включва и пет лекотоварни автомобила и също толкова пътнически микробуса.

Заедно с тях общата прогнозна стойност на поръчката е над 5 млн. лева. С доставчиците ще бъде сключено рамково споразумение за 36 месеца.

Офертите ще бъдат отворени на 16 август. В публикуваното в регистъра на процедурите обявление няма посочени изисквания към техническите характеристики. Кандидатите трябва да имат оборот от подобни поръчки за поне 5 млн. лв. за последните 3 г. Трябва да разполагат и с най-малко 10 собствени или упълномощени сервиза, от които поне един в София.
Още от статията на „24 часа"

"Премиерът ще потушава цигарения конфликт", информира „Капитал Daily"
Насроченият за 10 часа днес митинг пред президентството на над 1000 работници във фабриките за опаковки за цигари и гилзи (хартия с филтър) се отменя, съобщиха синдикалисти от КТ "Подкрепа". Причината - организаторите са получили уверения, че лично премиерът Бойко Борисов ще се заеме със случая и този тип бизнес няма да бъде забранен.

Обаждане по "петолъчката"

Подготвяните демонстрации на жълтите павета бяха заради поправка в Закона за тютюна и тютюневите изделия, приета от парламента преди седмица. Тя предвижда да бъдат забранени продажбата и производството в България на цигарени гилзи. Първото беше предложено от депутата от ГЕРБ Емил Димитров (чиято майка е акционер в компанията - дистрибутор на стоката на "Булгартабак"), а второто - допълнено от народния представител от ДПС Камен Костадинов. Корекцията практически забранява основната част от бизнеса на "Юрий Гагарин" - Пловдив, чиито машини правят именно гилзи и опаковки за цигари, както и на още няколко по-малки частни фирми. Във вторник синдикалистите от тези дружества обявиха, че ще протестират, ще искат президентско вето върху закона, ще го оспорват в Европейския съд и ще сезират Конституционния съд чрез омбудсмана.

Часове след като поискаха разрешение за митинга, обаче синдикатите получили обаждане от Министерския съвет с уверението, че премиерът Бойко Борисов се е наел да "оправи нещата" и производството няма да бъде забранявано. Освен това той щял да говори с "двете банки" да се разберат помежду си, разказаха свидетели на обаждането.

Между две банки

Под "двете банки" явно се имат предвид Първа инвестиционна банка (ПИБ) и Корпоративна търговска банка (КТБ). Приватизираната преди години "Юрий Гагарин" е на фирмата "Баранко", чиято собственост се свързва с ПИБ. "Булгартабак холдинг" пък официално е собственост на руската VTB, но е публична тайна, че нейни партньори в случая са КТБ на Цветан Василев, депутатът от ДПС Делян Пеевски и притежателите на "Винпром Пещера". Затова и рестрикцията в закона веднага беше изтълкувана от хората в бранша в две посоки. От една страна - че защитава интересите на "Булгартабак", намалявайки възможностите на най-бедните клиенти да пушат самоделни цигари. И от друга - че отслабва позициите на "Юрий Гагарин" и го прави бъдеща евтина покупка за холдинга, преди да бъде препродаден на стратегически инвеститор (каквито намерения бяха обявени от сегашния му собственик категорично).
Още от статията на „Капитал Daily"

„Задава се цигарена война", прогнозира „Труд"
Проект за нова акцизна политика е на път да провокира цигарена война и да доведе до прогонване на чуждите компании от България, научи "Труд".

Независимият депутат Венцислав Върбанов е внесъл предложение, с което луксозните марки ще поскъпнат драстично - с 40%. Той предлага съотношението на двете ставки в определянето на акциза да се промени, така че по-голяма тежест да падне върху процентната част, за сметка на специфичната.

Процентната ставка се изчислява като част от цената на цигарите, а специфичната е твърда сума на 1000 къса. В момента процентната част на акциза е 23% от пазарната цена, а специфичната - 101 лева на 1000 къса. Венцислав Върбанов предлага ставките да станат съответно 56% и 25 лева на 1000 къса.

Така ще се запази общата тежест на акциза - най-малко 148 лева. Тези ставки обаче ще повишат цените на луксозните марки, а евтините ще останат непроменени или може да поевтинеят.

"Това означава само едно - депутатите са решили да изгонят чуждите компании или да започне нова ценова война, подобна на тази през 2009 г.", коментираха от западни компании пред "Труд". Те са изчислили, че ако поправката бъде приета, държавата ще загуби приходи от акцизи в размер на 70 млн. лева годишно.

В случай че влезе в сила, цигарите, които струват до 4,60 лв. като родната марка "Виктори", няма да променят цените си. При вносните "Марлборо", "Дън хил", "Карелия", "Парламент" и "Давидоф" обаче ще има повишение. Цигарите, които сега струват 6 лева, ще трябва да скочат на 8 лева, а "Марлборо" от 5 лева ще стане 5,80 лева.
Още от статията на „Труд"

"Борисов: ЕС да обърне вниманието си върху региона", съобщава „Класа"
В своето изказване на срещата на върха на Организацията за Черноморско икономическо сътрудничество във вторник премиерът Бойко Борисов постави акцент върху взаимодействието между ОЧИС и ЕС като фактор, който може да даде нов потенциал на развитие на черноморските страни. Това съобщиха от правителствената информационна служба. „България, в качеството си на държава - член на ЕС, ще продължи да работи за фокусирането на интереса на съюза към нашия регион", заяви премиерът. По думите му разработването на Черноморска стратегия по подобие на Дунавската стратегия на ЕС ще донесе ползи на цяла Европа.

Борисов посочи, че България реализира много дву- и тристранни проекти в пътната, железопътната и енергийната инфраструктура, но е важно те да станат общи проекти за региона, за да не се спира неговото развитие.

Изказването на министър-председателя Бойко Борисов спомогна за намиране на диалог между Армения и Азербайджан, което позволи форумът да завърши с приемане на декларация за приоритетите на организацията. Той заяви, че подобни спорове спъват развитието на целия регион, „вместо да използваме икономическия и културния му потенциал, природните му богатства, за да го превърнем във фактор за формиране на политики и да подобрим благосъстоянието на народите ни".

Еврокомисарят Мария Даманаки, президентите на Турция и Румъния Абдулах Гюл и Траян Бъсеску поздравиха българския правителствен ръководител за изразената позиция, която накара дипломатите да подновят преговорите по заключителната декларация. Приетият по-късно документ формулира приоритетите на ОЧИС, свързани с постигането на конкретни резултати в областта на икономиката, енергетиката, екологията, инвестициите в образование на младежите, добросъседските отношения.
Още от статията на „Класа"