Испанска молба за финансова помощ от нейните партньори в Еврозоната по никакъв начин не е "предстояща/непосредствена" и страната няма да се нуждае от широк пакет за подкрепа, ако текущите пазарни условия продължат да преобладават, заяви днес старши официален представител на Еврозоната пред журналисти.

"Не е имало никакво искане от Испания както знаете и аз съм доста убеден, че ако такова искане има, то не е предстоящо", каза той. Тъй като цените на испанските заеми (лихвите по испанските дългови книжа) са паднали, "няма необходимост за Испания да прилага каквато и да е спасителна програма", добави той.

Въпреки това, официалният представител от Еврозоната предупреди, че оставяйки настрани цената на банковата финансова помощ, Испания ще се мъчи да изпълни заложените цели за свиване на дефицита."Мисля, че е нужно просто да погледнем в икономиката и да признаем, че Испания ще откритие, че е трудно, но не и невъзможно да изпълни заложените бюджетни цели. Ще бъде доста трудно за тях", заяви този неназован представител на Еврозоната.

Относно Гърция, този представител на Еврозоната каза, че няма да има решение относно следващия транш от финансовата помощ на следващото заседание на Еврогрупата (фин.министри от Еврозоната) в Люксембург в понеделник (8-ми октомври). Той каза, че все още има много работа за вършене и че "ще отнеме време" на мисията на "Тройката" (ЕК, ЕЦБ и МВФ) да завърши своя преглед за гръцкия прогрес по настоящата спасителна програма.

Той също така каза, че няма окончателно решение относно отпускането на този следващ транш от финансовата помощ за Гърция и че евентуалното решение може да стане факт "седмица или две" след заседанието на Еврогрупата в понеделник. Това предполага, че окончателното решение може да не бъде взето до следващия месец.

Официалният представител на Еврозоната призна за различията в рамките на самата мисия на „Тройката" - между МВФ от една страна и ЕК и ЕЦБ от друга, но отрече да има някакъв вътрешен конфликт. "Това са просто въпроси на икономически анализ", посочи той.

Той също така каза, че постоянният Европейския спасителен механизъм (ESM фонда) е малко вероятно да има възможност за директна рекапитализация на банките в Еврозоната, докато не бъде установен новия Единен банков надзор в региона и той не се превърне в "добре функциониращ единен надзорен механизъм". Това пък предполага, че може да премине и следващата година, преди ESM фонда да може директно да участва в рекапитализацията на банките в Еврозоната.

Бел.р. Като цяло доста важни коментари, но за съжаление поне за сега не е ясно който виден официален европейски представител е говорил с журналистите? Дали не става въпрос за „чичо Митко" - домоуправителя/домакина на Еврозоната:)?