Ако живеете в София и още не сте си купили лопата за почистване на сняг, електрожен, бетон и тротоарни плочки, много вероятно е да се окажете сред нарушителите на новата наредба за чистотата в града, която предстои да бъде гласувана в Столичния общински съвет.

Съгласно текстовете на подзаконовия акт, притежателите на етажна собственост в жилищните комплекси на София ще поемат почистването и поддръжката на градинките и прилежащите площи към блоковете, в които живеят. Кой блок колко площ ще получи за поддръжка, зависи от плана на квартала, каза вносителят на наредбата главният архитект на столицата Петър Диков в първите дни след „тежките" коледно-новогодишни празници.

Очаква се в радиус от 10-30 м от блоковете живеещите в тях да поддържат цялата прилежаща инфраструктура, която в огромната си част е собственост на общината. Съкооператорите ще трябва да заваряват детски катерушки, да подрязват храсти, да ринат сняг от тротоарите, а през пролетта и да ги ремонтират.

Криза е, господин главен архитект, но тя е за всички. Не само Столична община има проблеми с бюджета, а и стотиците хиляди домакинства, които добросъвестно си плащат данъците. А значителна част от тези пари трябва да отиват за поддържане на столицата. Затова, не с лошо още в първите дни на новата година, господин главен архитект!

На всичкото отгоре, когато комшиите си спретнат градинката пред блока, вземат че направят и някоя детска катеруша, след това изчистят и изремонтират тротоарите, те няма да имат законната възможност да си върнат и стотинка от направените разходи. Защо? Защото ще им забраните да упражняват търговска дейност и да разполагат рекламни пана, от които може да печелят, а приходите да вложат в ремонтите.

Защо, например след като си направят паркинга, няма да могат да поставят охрана и да събират такси от „чужди" автомобили? И с тези средства може да се облагородяват пространствата.

Тогава, господин главен архитект Диков, кой съд в България ще признае такъв неписан „договор" със Столична община? Защото вие всъщност предлагате нерегламентирано увеличаване на данъците и абдикиране от отговорността да се грижите са чистотата на столицата и най-важното - избягвате всякакво правосъдие.

Преди да е станало късно, въпросната наредба трябва да бъде ревизирана или въобще да не се внася за обсъждане.

И в заключение: Защо, г-н главен архитект Диков, не си признаете, че всъщност предлагате увеличение на данъците вместо да търсите решение за повишаване на тяхната избираемост, а най-важното - за тяхното ефективно разходване? Този въпрос, разбира се, се отнася и за цялата общинска администрация, вкл. и за кмета Йорданка Фандъкова, на която честитим имения ден!

Така че, за да не си навлечете гнева на столичани и да се явите в съда като ответник за неправомерна наредба, най-добре е г-н главен архитект да оттеглите недоносчето си!