При положение, че изкупната цена на пшеницата от новата реколта е под 320 лв. за тон, то средните и дребни зърнопроизводители ще фалират и догодина няма да могат да засеят площите си, заяви Красимир Аврамов, председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите.

Според него в момента има такава нагласа сред търговците, защото миналата година пшеницата от Държавния резерв е била продадена за 292 лева за тон.

"И за да се попълни сега резервът, добре е да се купи житото на по-ниска цена, за да не загубят тези които го изпразниха", каза Аврамов.

Той обясни, че всеки зърнопроизводител, който продаде житото под 320-330 лева за тон няма да има никаква ефективност от производството. Разчетите за себестойността на декар на пшеницата са между 85 и 108 лева. При цена от 300 лв. за тон и среден добив от 350 кг, приходът на декар ще е 105 лева.

"Тази сума не гарантира никаква рентабилност на земеделските производители, а те трябва да имат собствени средства, за да участват в Програмата за развитие на селските райони, за да бъдат усвоени средствата", каза Аврамов.

Аврамов съобщи, че жътвата е стартирала преди седмица, а реколтите от рапица и ечемик са почти приключили. В понеделник или вторник ще има заседание на Консултативния съвет по зърното.

Според Аврамов, добивите в зърнопроизводителните райони са високи. На много места жънат над 400 кг - 510 кг от декар, но те няма да бъдат определящи за крайния резултат и количеството на реколтата от пшеница. През тези първи дни се жъне най-качествената пшеница и за средни добиви е рано да се говори.  

За последните 10 години повече от 340 кг средeн добив не е имало, припомни още Аврамов. Много от производителите срещат проблеми и с комбайните, тъй като машините често аварират.

"В страната отчитат, че 9000 комбайна са регистрирани и реколтата ще бъде прибрана за 15 дни, което въобще не отговаря на истината. Никоя жътва не е приключила за такъв срок", категоричен бе председателят на асоциацията на зърнопроизводителите.

Аврамов каза, че жътвата ще продължи над 25-30 дни, което означава, че житото няма да бъде прибрано в агротехническия срок и производителите ще търпят загуби в добива.