Световната банка представи днес доклада си "Смекчаване на икономическото въздействие на застаряването на населението: възможни варианти за България". В него се отбелязва, че населението на само две европейски страни, Германия и Италия е по-възрастно от населението на България.

През 2012 година средната възраст на българите е почти 43 години, а според прогнозните очаквания до 2050 година един на всеки трима българи ще бъде на възраст над 65 години и само един на всеки двама българи ще е в трудоспособна възраст.

Експертите на Световната банка твърдят, че България е изправена пред много по-голям стремителен спад на населението в трудоспособна възраст в сравнение, с която и да е друга страна по света. Въпреки това в доклада се посочва, че промени в политиките и стратегическите мерки в някои области от ключова важност могат да помогнат за намаляване на последиците от продължаващите демографски промени.

От Световната банка смятат, че подобряването на финансовата устойчивост на пенсионната система ще изисква взимане на трудни решения и дори предлагат да се увеличат пенсионните вноски.

"Малко увеличаване на пенсионните вноски може да бъде обсъдено, но не препоръчваме голямо увеличаване, изравняването пенсионната възраст за жените и мъжете също е добра идея." Това коментира днес Дорте Домланд, старши икономист в регион Европа и Централна Азия на Световната банка и основен автор на доклада, цитиран от БГНЕС.

В бъдеще смятаме, че все по-малко хора ще имат пенсионни права, ето защо едно от предложенията, които правим е въвеждането на универсална пенсия, каза още експертът.

Нужни са и мерки за повишаване на производителността и мерки за увеличаване на работната сила, инвестиции в образованието и подобряване на здравеопазването.

До 2050 г. трудовите ресурси на България се очаква да намалеят с до 40% - т.е. един на всеки трима българи да бъде по-възрастен от 65 години и само един на всеки двама българи да бъде в трудоспособна възраст, се посочва в доклада на СБ.

Оттам очертават натиска върху пенсионната и върху здравната система като ключови проблеми, пред които е изправена страната ни и за които няма краткосрочни мерки.

Ето защо експертите на СБ коментират: „Увеличаването с 6 процентни пункта на размера на пенсионните вноски , удържани от индивидуалните работни заплати, би запълнило празнотите във финансирането. Подобно сериозно увеличение обаче би могло да има евентуални негативни последици за пазара на труда, като се има предвид големият размер на сивата икономика в България".

"Затова България би могла да помисли за по-малко увеличение на размера на социалните осигуровки от около 2 процентни пункта, което да намали държавните субсидии без да поражда големи смущения на пазара на труда", посочват още от Световната банка.

Според експертите правителството може да предприеме стъпки за насърчаване на спестяванията чрез по-нататъшно увеличаване на възрастта за пенсиониране, стимулиране на допълнителното доброволно пенсионно осигуряване и разширяване на финансовата информираност и образованост.

Препоръчва се и изравняване на възрастта за пенсиониране при мъжете и жените, като тя е над 65 години.