Аргументът е, че според фактурите, издадени от столичното дружество, потребителите са имали нормално топлоподаване в 31 от дните на месец януари, което реално не беше така заради руско-украинската газова криза. Към делото, заведено от Федерацията на потребителите, са приложени фактурите на 145 абонати на "Топлофикация София".
В доклада на комисията, свикана извънредно от министъра на енергетиката Петър Димитров, която трябваше да провери януарските фактури, е записано, че всичко с топлоподаването е наред, а високите сметки се дължат на кражби от съседите.
"Категорично не сме съгласни с това твърдение", заяви председателят на Федерацията на потребителите Павел Кърлев.
От организацията съобщиха, че възнамеряват да уведомят Европейската комисия (ЕК) за начина, по който се прилага европейското законодателство у нас. Според тях това се прави само привидно.
Като пример беше дадена Директива 206/32 на ЕК (касаеща предоставянето на енергийни услуги), принципите, на която уж са заложени в Закона за енергийната ефективност. Реално обаче в закона липсват санкции за нарушителите. Това изпразва правната норма от съдържание, е мнението на Федерацията на потребителите.
От организацията засегнаха и още един казус, който наскоро възникна в общественото пространство, а именно предложението на Асоциацията на топлинните счетоводители системата на плащане на сметки за парно да се промени.
Идеята е всяка сграда да получава една месечна фактура за парно като едно юридическо лице, т.нар. "една абонатна станция - една сметка". Според Федерацията на потребителите това е прикрит опит за ограбване на българския народ, който според статистиката е на първо място по притежаване на собствени жилища в световен мащаб.
При неплащане на част от общата сметка за парно от един-единствен абонат, се създават условия за отнемане на сградата и продаването й на беззценица, дори в нея всички останали абонати да са изрядни платци, обясниха от Федерацията на потребителите.