Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) да стане политически и корпоративно независим регулаторен орган, с по-висок авторитет и финансова независимост.

Това са само част от обещанията, в случай, че бъде избран, които даде единственият номиниран за нов председател на комисията Иван Иванов пред депутатите от парламентарната енергийна комисия.

Енергийната комисия се събра на извънредно заседание днес, за да успее да изслуша 20-те кандидата за шеф и членове на енергийния регулатор и по този начин да се даде „зелена светлина" на пленарна зала още в четвъртък да избере състава на КЕВР.

Иван Иванов обаче е единственият в битката за шефското място на енергийния регулатор, като неговата кандидатура идва от страна на Реформаторския блок. Иванов е познат в политическото пространство и като депутат от ДСБ.

Човекът на „реформаторите" обясни подробно пред народните представители с какво ще се захване и какви цели ще гони, ако бъде избран за председател на КЕВР.

Иванов започна с напомняме, че регулаторът е един от най-важните органи за управление и развитие на българската енергетика. „Така, както развитието на обществото ни почива на три стълба, така и развитието на енергетиката почива върху изпълнителната власт в лицето на Министерство на енергетиката, законодателната власт с комисията по енергетика и на трето място е регулаторът", отбеляза Иванов.

Като задача номер 1 в списъка си със задачи той е записал постигането на независимост на регулатора.
„Политическата независимост се повишава и сега чрез избор на състава на КЕВР от Народното събрание въз основа на прозрачна и открита процедура.
Корпоративната независимост пък зависи от самия регулатор. Не трябва да се позволяват лобистки предложения за становища и решения на комисията", убеден е Иван Иванов.
Авторитетът на КЕВР в обществото пък ще стане по-голям чрез пълната прозрачност и публичност на всички документи на регулатора, вярва „реформаторът".

Единственият кандидат за шеф на КЕВР представи и идеята за постигане на финансова независимост на регулатора, осигурена от неговите приходи, такси и глоби. „Това към момента го няма", призна Иванов и призова - „регулаторът трябва постепенно да извоюва тази финансова независимост".

В представянето си Иванов се опита да убеди депутатите, като отсече, че задължително трябва да има предоговаряне на договорите с т.нар „американски централи".
Кандидатът на РБ ще работи и за създаване на стабилен диверсифициран пазар на електроенергията и още за интегриране на страната ни в Енергийния европейски съюз.
„Необходима е нова енергийна стратегия", осъзнава още Иванов на прага на шефското място в КЕВР.

По отношение на състава на регулатора Реформаторският блок не се ограничава само с председателския стол, но и предлагат свои кандидати за членове.
Интересна тяхна номинация е Елена Маринова, която в момента оглавява правната дирекция в КЕВР, но и е съпруга на дългогодишния председател на ДКЕВР Ангел Семерджиев, уволнен по време на първия кабинета „Борисов".

Опозицията от „БСП Лява България" излиза с шест свои номинации. Сред тях е експредседателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски, както и ексчленът на ДКЕВР Еленко Божков.

Бившият председател на регулатора по време на кабинета „Орешарски" Боян Боев пък е кандидатура на Българския демократичен център (БДЦ) за член на енергийната комисия.

От ДПС се ограничават само с една своя номинация за новия състав на регулатора, а именно ексдепутатът от движението Ремзи Осман.

От ГЕРБ също са скромни и искат само настоящата комисарка от КЕВР Евгения Харитонова и настоящият шеф на регулатора Светла Тодорова да се включат в новия състав на КЕВР.