
Тъй като изследването идва непосредствено преди изборите за конгреса в САЩ, някой анализатори го оценяват като „политическо", а не статистическо. Досега цифрата на загиналите се оценяваше на не повече от 50,000 души.
Новото изследване е насочено към установяване на това, колко иракчани са загинали от началото на войната през март 2003 в сравнение с обичайната смъртност в страната. Заключението е направено въз основа на интервюта с домакинства, а не броене на трупове, и установява повече от 600,000 умрели от насилствена смърт, най-много от стрелкови оръжия. Също така се установява малко нарастване на смъртността поради сърдечни болести и рак.
Доктор Гилберт Бърнхам, водещият автор на изследването, установява, че смъртността в Ирак е повече от три пъти по-висока, отколкото преди началото на войната. Цялото изследване ще бъде публикувано на уеб-сайта на медицинското списание The Lancet.
Много аналитици от САЩ не са съгласни с резултатите, обвинявайки авторите, че търсят политически дивиденти в навечерието на изборите. Бърнхам се защитава, че методът му е коренно различен от досегашните - не броене на трупове и известия за медиите, а изследване в домакинствата. Около 31% от смъртността се отдава на насилствена смърт, причинена от съюзническите сили.
Срещу тези цифри стои съобщението на Associated Press, че до 10.10.2006 поне 2,753 американски войници са загинали по време на операцията в Ирак след март 2003 г. От тях 2,192 са загинали по време на военни действия.
Британските военни служби съобщават за 119 загинали, 33 за Италия, 18 за Украйна, 17 за Полша, 13 за България, 11 за Испания, шест загинали за Дания, четерима от Ел Салвадор, трима от Словакия, Естония, Нидерландия, Тайланд по двама, Австралия, Унгария, Казахстан, Латвия и Румъния са да ли по един загинал във военните действия в Ирак.
Страните във войната са две, но икономиката на войната не е баланс, а умножаване на жертвите й.