Цената на петрола се понижава поради повишаването на запасите в Китай и очакваното им нарастване в САЩ. Но пазарът се поддържа от слабия долар след разочароващите данни за трудовия пазар в най-голямата икономика в света.
По обед фючърсите за марката Brent поевтиняха с 59 цента до 109,38 д. за барел, а тези за американския индикативен сорт WTI - с 1,48 д. до 96,82 долара за барел. Надценката за Brent по отношение на WTI се задържа около 13 долара за барел - максимално равнище от средата на април, коментира Reuters.
"Цената на WTI в значителна степен се диктува от обема н а доставките в САЩ, затова този сорт показва по-слаби стойности от Brent", обяснява анализаторът на OptionsXpress в Сидни, Бен Ле Брюн.
Броят на новите работни места в САЩ през септември (без селското стопанство) е 148 000, докато наблюдателите очакваха ръст от 180 000. на този фон доларът падна до двугодишен минимум спрямо еврото. Сега инвеститорите чакат през следващите 24 часа следващата серия данни за американската икономика, за да прогнозират следващите стъпки на федералния резерв по отношение на стимулиращите парични програми.
Запасите от суровината в САЩ са нараснали през миналата седмица с 3 млн. барела, по данни на Американския институт по петрола, при прогноза за 2,9 млн. барела. По-късно днес ще излезе отчета и на държавното Управление за енергийна информация.
Агенция Синхуа съобщи днес, че запасите в Китай са нараснали, поради рекордния обем на вноса на петрол през септември в страната, заемаща второ място в света по потребление на суровината.
Рисковата премия в цента на сорта Brent се запазва, поради възможно охлаждане на отношенията между САЩ и Саудитска Арабия, най-големия производител н а петрол в региона на Близкия изток.