Цените на петрола в понеделник продължиха да спадат спрямо рекордните стойности, отбелязани в средата на миналата седмица.

Според Reuters, основна причина за укротяването на цените е отслабването на урагана Ингфрид в Атлантическия океан, което преустанови страховете за затваряне на производството и рафинирането на нефт в Мексиканския залив.

Суровият американски петрол доставка октомври падна с 51 цента до $78.59 в 3 часа Гринуичко време, а в петък падна с 99 цента, когато бе постигнат свеж рекорд от $80.36. Лондонският брент се търгуваше с 27 цента надолу на $75.95 за барел.

Ингфрид е деветият поред назован ураган през 2007 година. В събота степента му беше понижена до ранг тропическа депресия.

Държавната мексиканска петролна компания Pemex заяви, че възобновява доставките на нефт и газ за клиентите си от понеделник.

Резкият скок в цените на петрола бе породен от ураганите и другите рискове за доставките, в добавка към ниските нива на запасите в САЩ.

Подейства и преносът на парични потоци от проблемните пазари на финансови продукти към сферата на енергетиката.  

Обаче страховете от глобален „кредитен крънч" удариха спирачката на ралито.

Според анализатор в Новозеландска банка, ситуацията на кредитните пазари и спадът на тях отклонява фокуса от по-директните фактори като геополитическите проблеми или бурите.

Инвеститорите гледат към решенията за монетарната политика на САЩ и очакват централната банка да намали лихвите. Ако Фед се реши на този ход, кредитният недостиг ще загуби сила и опасността от рецесия ще намалее. Рецесия би сринала цените на петрола.

Сега инвеститорите претеглят много разнообразни събития - като опашките пред Northern Rock и изказванията на бившия шеф на Федералния резерв Алън Грийнспан.

По-същественото е, че ОПЕК в петък също говори за възможността кризата на световните финансови пазари да засегне потреблението на горива в световен мащаб, като несигурността относно доставки и търсене е направила трудно определянето на политиката за предлагането.

Цените на петрола през тази година са скочили с 29%. Макар че от 2002 досега цените на черното злато са се увеличили четири пъти,  при претегляне на инфлацията, пикът на цената на нефта бе достигнат през 1979 година, по време на революцията в Иран - над $90 за барел.