Капиталовите пазари се сринаха, а доларът олекна спрямо основните валути, в следствие на спекулациите за нови съкращения на лихвеното ниво от ФЕД. Безработицата в САЩ се е покачила до 2-годишен връх на 5%.
Американският лек петрол се понижи с $1.27 до $97.91 за барел, след като дори успя да достигне дъно на $97.10. Лондонският брент петрол се понижава с 81 цента до $96.79 за барел.
"Слабите данни от пазара на труда, навредиха на капиталовия пазар, което може да е знак за по-сериозни проблеми в цялата икономика на Америка", споделя Том Бенц от BNP Paribas.
В подкрепа на по-ниските цени, беше и новината за подновяване на част от износа идващ от Мексико. В страната бяха затворени няколко петролни терминала, заради лошото време над Мексиканския залив, но от петък вечерта те отново работят с пълен капацитет.
В четвъртък, цената на суровината удари вечен рекорд на $100.09 за барел, което бе следствие от разочароващите данни в доклада за запасите на петрол и горива в САЩ. Високата цена на петрола се очаква допълнително да забави икономическия растеж, който и без това вече показва сериозни признаци на забавяне. Европа също няма да бъде подмината от икономически проблеми, произтичащи от високата цена на енергийната суровина. По-ниската покупателна способност на населението обаче, може да доведе до спад в цената на горивата.