"По магистрала до Гърция от 1 август", извежда на първа страница в. "Стандарт"
Работи се на 24-часов режим по изграждането на Лот 4 от магистрала "Струма" от Сандански до Кулата, а прерязването на лентата ще бъде на 1 август. Това каза регионалният министър Лиляна Павлова при откриването на парк в Благоевград. С построяването на магистрала "Струма" ще се стига много бързо от София до Благоевград, всеки уикенд столичани ще могат да идват тук, защото има какво да видят, допълни тя. Лиляна Павлова увери, че строителството на Лот 2 от Дупница до Благоевград върви по график и през октомври пътната отсечка ще бъде открита официално.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Защо ЦСКА не е "Литекс" и е на път да фалира", пише в. "Капитал Daily"
Ако сте чели вестници в последните дни един от вариантите за "спасение" на ЦСКА беше "Литекс" да се преименува на... ЦСКА и да се премести в София. Този вариант отпадна в понеделник, но схемите за съживяването на червената футболна идея не спират.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Нови цени на тока от август вместо от юли, смекчават поскъпването", пише в. „24 часа"
Както и да се нарича, такса "задължения към обществото" ще
има още дълго време.
Новите цени на тока да влязат в сила от 1 август, а не от 1 юли. Това предложение за промяна в Закона за енергетиката обсъждаха депутатите от комисията за КЕВР.
Отлагането на тарифите е заради бизнеса, който не приема предложеното поскъпване. И дори заплаши, че от петък започва протест, като заводи ще спират за по един час всеки ден.
Причината за недоволството на работодателските организации е предложеното увеличение на таксата "задължения към обществото" от 18,93 на 40,21 лв. за мвтч. КРИБ и Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори пресметнаха, че това ще оскъпи тока за фирмите от 13 до 20%.
Прочети още от в. „24 часа"

"Фалитите на фирми намалели с 23% за година" е заглавиe от в. "Труд"
Фирмените фалити в България са намалели с 22,8% през 2014 г. спрямо предходната година, обяви международната компания за кредитно застраховане „Кофас груп". Компанията отчита за първи път такава тенденция за изминалите три години.
През 2014 г. в несъстоятелност са изпаднали 644 фирми, а през 2013 г. броят им е бил 834. Компаниите, които работят в страната, са близо 400 000. По отрасли най-малко фалити има в рибарството, фармацевтичния бизнес, химическите производства и аутсорсинга.
Прочети още от в. "Труд"

"Борисов готов да жертва магистрали за здравеопазването" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Премиерът Бойко Борисов се скара на депутатите от ГЕРБ, подкрепи здравния министър Петър Москов и размаха пръст на надзорния съвет на здравната каса. Той дори поиска да се прегласува отхвърлен от партията му законопроект на Москов и се закани, че тази година актуализация на бюджета на НЗОК няма да има.

Борисов нападна здравната каса заради това, че в бюджета се очертава дефицит от 200 млн. лв., а от НЗОК не правят нищо да го предотвратят. "НЗОК, седнете и си направете добре разчетите... Ще дойда на гласуването, защото не може да сервирате това на правителството. Идвате накрая и ни сервирате фактурата да я платим. Това всяка година да искате по 400 млн. лв. и да казвате това е за здравето на хората - не е за здравето на хората", разлюти се премиерът.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"София спира частните градски автобуси" четем на първа страница във в. "Монитор"
Да се прекратят договорите с частните автобусни превозвачи, ще предложи зам.-кметът по транспорт Любомир Христов на утрешното заседание на Столичния общински съвет.
В края на ноември изтича контрактът за превоз по 6 автобусни линии
които сега се обслужват от частното дружество „Карат С". Рейсовете са с номера 30, 42 ,54, 68, 84 и 90. Те ще се обслужват вече от общинската фирма „Столичен автотранспорт". Автобусите, обслужващи съответните линии, са 32 и са собственост на частния превозвач и Столичната община няма права върху тях. Христов обаче припомни, че има обявена обществена поръчка за доставка на 110 нови автобуса. По думите му, ако няма съдебни обжалвания, доставките на новите автобуси ще започнат още в края на годината. „Столичен автотранспорт" ще може да осигури нови превозни средства за тези трасета", увери Христов.
Фирмата „Карат С" държи още 14 линии, други 3 са на „Юнион Ивкони" и една е на „Еридан транс". Техните договори обаче изтичат през 2017 г. и не могат да се прекратят на този етап.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Търсим резерви в държавните енергийни дружества", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
Г-жо Петкова, какви са краткосрочните мерки, които трябва да се предприемат за покриване на дефицитите в енергийната система?

- Един от най-сериозните проблеми в сектор енергетика, които ние наследихме и който не са от вчера или от днес и са генерирани с години в енергийната система на България, това е проблемът с финансовия дефицит в системата. Към настоящия момент дефицитът в НЕК е 3.7 млрд. лв. От тези 3.7 млрд. 2.7 млрд са така наречените инвестиционни разходи, които не са възстановени, това са разходите, които са извършени от НЕК по повод проекта АЕЦ "Белене" - 1.392 млрд. лв., и по повод "Цанков камък" - 975 млн. лв. Това са разходи, за които НЕК е изтеглил кредити и продължава да плаща задължения по тези кредити. Останалата част от дефицита - 1.4 млрд., е създаден от регулаторната политика през годините. Това са най-общо казано причините за натрупания дефицит в системата. За да бъде преодолян този дефицит, трябва да бъдат предприети поредица от мерки.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Енергийният регулатор се е огънал, но в грешната посока", пише в. "Сега"
- Г-н Велев, в последния момент кабинетът реши да подкрепи бизнеса срещу новите цени на тока и обяви пакет от мерки, които да отложат поскъпването. Не е ли късно вече за подобни инициативи и как приемат фирмите тези предложения?

- Не е късно, но ни изглеждат недостатъчни. Не административните разходи на БЕХ товарят сметките на гражданите и бизнеса, а подозрително скъпите доставки, раздут в пъти и прескъпо платен персонал, износът на електроенергия с печалба за шепа енергоолигарси и загуба за НЕК, американските централи, от които купуваме по цени в пъти над пазарните и които имат свръхпечалби от стотици милиони годишно, фотоволтаици, присъединени в нарушение на закона и продаващи още по-скъпо, и т.н.

- И миналата година бизнесът пое тежестта в цената на тока. Тогава също заплашихте с протести, но сега сякаш чашата преля...

- Така е. Това непремерено, драстично увеличение на цените, което регулаторът предложи, не просто преля чашата, а я събори и разля. То не може да бъде понесено и когато няма какво друго да направиш, ставаш прекалено революционен.
Прочети още от в. "Сега"

"Бисер Петков: Все повече хора ще се пенсионират с недостигащ стаж" пише в. „Труд"

- Г-н Петков, управляващите твърдят, че увеличаването на пенсиите е цел на пенсионната реформа. Има ли разчети как ще нарастват те в следващите 1-2-5 години и какъв дял от заплатата ще заместват?
- Една от мерките за повишаване на пенсиите в проекта за промени в Кодекса за социално осигуряване е повишаването на изискуемия осигурителен стаж. Друга стъпка в тази насока е постепенното увеличаване на тежестта на всяка година стаж във формулата за изчисляване на пенсиите от сегашните 1,1 на 1,5. В законопроекта не е разписано точно как ще става това във времето. Затова не можем да говорим с конкретни числа за увеличаването на пенсиите по години, но е предвидено годишният ръст да е с процент не по-малък от този, който би се получил по швейцарското правило. Разчетите ни показват, че ако през 2026 г. тежестта на всяка година стаж стигне 1,5, при равни други условия това ще увеличи размера на новоотпусканите пенсии с около 25% спрямо повишението, което би се получило по текущото законодателство. Ако приемем, че човек се осигурява върху средния за страната осигурителен доход 40 години, пенсията му от НОИ ще е около 60% от последната заплата. Това ще се случ при условие че пенсията му не се намалява заради участие в универсален фонд.
Прочети още от в. „Труд"

"Фирмените фалити у нас с 23% надолу", четем във в. "Монитор"
Броят на фирмените фалити у нас през 2014 г. година е паднал на годишна база с почти 23 на сто, сочат данните на консултантите от Coface.
За периода от 400 000 активни фирми на пазара само 644 са били обявени в несъстоятелност 644, което е 0,16% от общия брой. По този показател сме на трето място в след Полша и Словакия в Централна и Източна Европа (ЦИЕ).
С най-голям дял на фалитите у нас остават търговските компаниите. Най-рискова е търговията със зърно и строителни материали, сочи още проучването. Рискови се смятат още сферата строителство и операциите с недвижими имоти. Секторите с по-малко фалити са ИТ, рибарството, фармацевтичният сектор, производството на химически продукти, аутсорсинг.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"БНБ с нов шеф от 10 юли", пише в. "Стандарт"
Управителят на БНБ Иван Искров спази обещанието си пред европейските топбанкери и подаде оставка вчера. Но изрично отбеляза, че тя влиза в сила на 10 юли, когато се очаква Народното събрание да избере нов управител на БНБ. Както "Стандарт" вече съобщи, на последното заседание на ЕЦБ миналия четвъртък, Искров се сбогувал с ключови банкери от ЕС като споделил, че подава оставка във вторник (23 юни). Но с уточнението, че няма допусне вакуум в управлението на БНБ. Вчера Искров изпрати писмо до председателя и народните представители в 43-тото Народно събрание по повод на изтичащия му мандат като гуверньор на 10 октомври 2015 г. В документа Искров отбелязва, че писмото следва да се счита за подадена от него оставка от 10 юли.
Както е известно, законът определя периода 10 юли - 10 август като времева рамка за извършване на избора на нов управител, който да встъпи в длъжност от 10 октомври 2015 г., става ясно от писмото на гуверньора до парламента.
Прочети още от в. "Стандарт"

„Премиерът Ципрас ще разбере по трудния начин има ли гравитация", пише в. „24 часа"

Лъчезар Богданов основател и управляващ съдружник в "Индъстри уоч"

- Денят Х за Гърция отмина, без да е ясно какво ще се случи. Всички се питат ще излезе ли Гърция от еврозоната, или не. Вие на какво сте заложили?

- Мисля, че никой няма да излиза от еврозоната, но е напълно реалистично Гърция да не подпише ново споразумение и да ѝ бъде отказан достъп до свежо финансиране, което ще означава невъзможност да си погасява задълженията. Като страничен ефект от това, понеже гръцкото правителство няма да има споразумение, ЕЦБ ще прекрати ликвидната подкрепа за гръцките банки, което при този стремеж на гърците да си изтеглят парите или да ги прехвърлят на други места ще означава, че най-вероятно на банките ще бъдат наложени много сериозни ограничения по подобие на това, което се случи в Кипър.
- Това ли са реалистичните сценарии за Гърция?
- Това е цената, която трябва да имат предвид и кредиторите, но най-вече гръцките политици.
Прочети още от статията на в. „24 часа"