Както пише руската бизнес медия „Ведомости" в понеделник, участъкът от тръбата на територията на България ще се строи от смесено предприятие на Газпром и българска компания. Това сведение е излязло от няколко участника в руската делегация, но Газпром засега се въздържа от коментар.
Инициаторите на проекта „Южен поток" за тръбопровод от черноморското крайбрежие на Русия до южна Европа, са Газпром и италианската Eni. Завършването на тръбопровода е планирано за 2013 г. Морската част с дължина 900 км и мощност 30 млрд. куб. м газ ще мине по дъното на Черно море до България.
Техническо - икономическата обосновка на проекта трябва да бъде готова до края на 2008 година, Тя трябва да бъде подготвена от швейцарската South Stream AG, за чието създаване в петък съобщиха Газпром и Eni. Партньорското участие е равнопоставено, като в проекта могат да бъдат поканени и други участници. В последствие South Stream AG ще стане оператор на строителството на морската част на газопровода, твърди източник от Газпром.
Руски анализатор оценява морската част на Южен поток за около $4 млрд., а целият проект за над $10 млрд.
Все още не е известно къде точно в България ще се подаде наземната част на тръбата и по всичко личи, че трябва да се подготвим за разгорещени дебати по този въпрос. Най-близо до руския бряг са северните черноморски общини на България, райони с богато биологично разнообразие, където местната власт иска да развива алтернативен на масовия екологичен туризъм.
За сметка на това министърът на промишлеността и енергетиката на Русия Виктор Христенко и председателят на управата на Газпром Алексей Миллер се казали, че Южен поток ще позволи напълно да се удовлетвори растящото търсене на газ в страните от централна и източна Европа.
Въпреки че се говори за конкуренция между европейския проект за тръбопровод Nabucco и руско-италианския Южен поток, генералният директор на Eni Паоло Скарони счита, че заради ръста на потреблението на газ в Европа, има място както за Nabucco, така и за Южен поток. Nabucco е „приоритетен за ЕС" според Еврокомисията, като ще доставя около 25-30 млрд. куб. м турски газ за Австрия през България, Румъния и Унгария.
Русия е на мнение, че сега е важно не само да се притежават запаси на нефт и газ, а и да могат да се пренасят. Постигнатите по време на руското високо посещения в България съглашения са „още една крачка на Русия по пътя за контрол над транспортните активи в света".
bulgAR
на 23.01.2008 в 05:50:51 #6Турска газ за сега не съществува.Азербайджанската газ не е достатъчна.Туркм енската газ е 90% договорирана с Русия,така,че и този вариант отпада.Остава иранскатас газ,която на която обаче не може да се разчита.Да не говорим,че трасето на тръбата през Турция не е надежно заради кютрдите.
ZLOOLS
на 21.01.2008 в 18:57:04 #5има гласуване за и против на този саит http://gorata.net/f.php?f=zlools моля спрете газопровода
Sturshel
на 21.01.2008 в 17:39:18 #4Бой4о, Набуко се планира основно с азербайджанска газ, която оба4е не е достатъ4на и затова допълнително трябва да пренася и туркменска, руска и иранска газ. Проблемът на Набуко оба4е е, 4е последните 3 варианта не са много сигурни от поради полити4ески при4ини..![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)
Joda
на 21.01.2008 в 16:06:00 #3"Яйлата" е чудесно място за разпределителна станция!
ss23
на 21.01.2008 в 14:13:41 #2Сега е времето наще да се направят на ударени за Набуко. Да поставят условие - да го пуснем през наша територия само ако ни дадат да пуснем 3 и 4 блок на АЕЦа.
Бойчо
на 21.01.2008 в 13:21:22 #1"25-30 млрд. куб. м турски газ за Австрия през България, Румъния и Унгария."
Абе от къде ще го вземат турците този газ? Ирански е.Внимавайте повече,като пишете. ![](https://webnews.bg/assets/images/emoticons/icon_wink.gif?_=1446728989)