Кризата на доверие при кредитните пазари се очаква да продължи по-дълго от предишните финансови сътресения случили се през последните двадесет години, коментира вчера американският финансов министър Хенри Полсън.

Той заяви, че несигурността в банковата сфера ще се проточи дори повече от последствията след азиатската криза, руските затруднения от началото на 90-те и проблемите в Латинска Америка от 80-те години на миналия век.

Полсън изнесе реч за финансовото състояние на Америка в град Вашингтон по същото време, по което президентът на ЕЦБ Трише съветваше централните банки на отделните страни да разследват причините, които са довели до влошаване на ситуацията.

Полсън коментира, че по време на гореизброените финансови кризи, той е бил инвестиционен банкер в Goldman Sachs и от собствен опит даваше примери, защо положението в момента е по-тежко от тогава. Американските власти коментираха, че несигурността около вторичния ипотечен пазар може да продължи поне още две години, докато рисковите кредити не започнат да се облагат с по-голям лихвен процент.

От друга страна, капиталовите пазари започнаха да се възстановяват бавно подкрепени от надеждата за първо понижение на федералната фондова лихва от ФЕД през следващата седмица. Вчера индустриалният индекс Dow Jones завърши с 1.4% покачване до нивото 13,308.39 пункта. Печалбата беше още по-добра в Европа, където британският индекс FTSE 100 се покачи с 2.4%, а паневропейският измерител FTSE Eurofirst 300 завърши на зелено с 1.7%.

От друга страна очакванията за рязко понижение на лихвата в САЩ (според някои анализатори дори с 50 базисни пункта), натежаха на долара и той достигна рекордно ниски дъна спрямо повечето световни валути. Днес еврото достигна вечен рекорд спрямо щатската валута на $1.3890.

В Европа като че ли кризата във финансовата сфера не можа да достигне мащабите в САЩ главно заради бързата намеса на ЕЦБ и предоставените огромни обеми свежи пари на пазара. В резултат на това, в момента LIBOR нивото в Европа достигна девет годишен връх на 6.90375%.

Трише заяви, че ЕЦБ подкрепя решението на европейските политици за по-строг контрол на рейтинговите агенции, които оценяват рентабилността на кредитните институции, но инвеститорите, които сами са направили лоша преценка трябва да обвиняват единствено себе си.