
След направените промени вече ще се признава трудовия стаж и професионален опит, който е придобит в друга държава-членка на Европейския съюз, Швейцария или страните по Споразумението за Европейско икономическо пространство на същата. Трудовият стаж се признава, ако служителите и работниците са работели на сходна или със същия характер работа. На промените ще се радват както български граждани, така и граждани на някоя от посочените държави.
Изменението в наредбата се прави, след като са постъпили запитвания и жалби по линия на мрежата на ЕС за разрешаване на конфликти СОЛВИТ, както и в Министерство на труда и социалната политика, засягащи въпроса за зачитането на периоди на трудова заетост в други държави членки на ЕС. Съществуващата национална нормативна уредба не гарантираше на лицата, които са придобили част от трудовия си стаж на територията на друга държава-членка, равно третиране по отношение на възнаграждението. В следствие на това тези лица получават по-ниско възнаграждение при равни други условия и на практика са поставени в по-неблагоприятно положение спрямо работниците и служителите - местни граждани.
След обсъдените промени се осигурява равно третиране както на българските граждани, които са работили на територията на ЕС, така и на гражданите на другите държави членки, които идват да работят в България, с българските граждани, които не са напускали страната.