До края на месеца се очаква решение от страна на централната власт къде да бъде разположено бъдещото рибарско пристанище в Балчик, съобщи за „Добруджанска трибуна" кметът Николай Ангелов. Предложени са два варианта. Рибарското пристанище да бъде на мястото на старото военно-морско поделение или до пречиствателната станция, която все още се строи, поясни градоначалникът. Министърът на земеделието и храните Валери Цветанов, който посети Балчик през лятото, е обещал лично да съдейства за създаването на рибарското пристанище в Белия град. Проектът за бъдещия пристан е почти готов. Той е на стойност 2 300 000 евро.

Идеята е да се осъществи по линия на публично-частното партньорство. Средства за реализацията му ще се търсят от оперативната програма за рибарство и аквакултури. Не можем да финансираме изцяло изграждането на рибарското пристанище от програмата, но се надяваме да реализираме поне част от проекта, поясни кметът. Според него по програмата могат да бъдат получени около 1 700 000 евро. Все още се работи по проекта за рибарско пристанище в Балчик, защото се правят замервания на морското равнище по крайбрежието, каза зам.-кметът Илиян Станоев. Най-вероятното място е буната между порта и пречиствателната станция. Проектът включва обособяването на 50 места за спиране на лодки и още 15 стоянки за малки рибарски корабчета. Идеята е към рибарския пристан да има и рибна борса. Пристанището ще бъде снабдено с хладилни складове, в които да се съхранява уловът на рибарите, добави зам.-кметът. О т Асоциацията на производителите на рибни продукти " БГ Фиш " заявяват , че страната ни е на прага да загуби 18 млн. евро по Оперативна програма "Рибарство" заради неузаконени рибарски пристанища . Важно условие за усвояването на парите, отпуснати по тази програма , е регистрирането на рибарски пристанища, което до този момент не е направено, твърди изпълнителният директор на асоциацията Йордан Господинов.

Според него при липсата на регистрация парите ще си останат в Брюксел, а на корабособствениците ни ще се наложи да си нарежат плавателните съдове. Асоциация на производителите на рибни продукти съвместно с Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури е дала преди доста време предложения за това къде точно трябва да се намират рибарските пристанища. Това са Созопол, Несебър, Варна и Балчик. На тези места има най-голяма нужда от рибарски портове, но до сега ние нямаме информация да е предприета процедура по регистрацията им, отбелязва Йордан Господинов. Той допълва, че липсата на узаконени рибарски пристанища, както и на места за разтоварване и пристан за кораби и малки риболовни съдове , ще се отрази на фирмите в бранша.