Пазарите на акции в Азия днес рязко паднаха в следствие загриженост за състоянието на ипотечния пазар в САЩ и свързаните с това заплахи, пише анализатор на New York Times.

Заплахите се съдържат в това, че инвестиорите биват принуждавани да продават активи в Азия, за да покриват загубите си в Съединените щати, а притиснатите до стената американски собственици на жилища ще намалят търсенето си на стоки внос от Азия.

Индексът Nikkei 225, показател за състоянието на японския пазар, падна с над 2%, изтривайки по този начин всички печалби, които направи от началото на годината. Внимателно следените индекси в Хонконг и Австралия паднаха с повече от 3% всеки. А индексът на Южна Корея се смъкна с цели 4%.

Европейските фондови пазари последваха спада в Азия по време на сутрешната си търговия и като цяло в средата на деня бяха между 1 и 2 процента надолу.

Британският FTSE 100 загуби 1.4%, германският DAX падна с 0.9%, френският CAC 40 се смъкна почти 1.8%.

В САЩ индексът на акциите също се представи зле и отвори при ниски стойности в 9:30 часа на Източното крайбрежие.

Независимо, че има съгласие за светлите перспективи на азиатския икономически ръст и корпоративни печалби, глобалните инвеститори са изтеглили активите си от Азия и от други развиващи се пазари.

Според анализаторите пазарите там ще останат несигурни докато не се изясни мъглата относно бъдещето на ипотечните проблеми в САЩ.

Целият свят зависи от инвеститорите в пазарите в САЩ, които да ги убедят, че нещата не стоят толкова лошо", казва финансов специалист в Сингапур. „На пазарите не им пука, че останалата част от света е във възход".

Спусъкът дръпна American Home Mortgage Investment, които заявиха, че увеличилите се искания от собствените кредитори на компанията могат да я принудят да фалира.

Съобщения от Standard & Poor's наляха масло в огъня: агенцията за кредитен рейтинг обмисляла да намали ранга на някой от най-големите фондове, занимаващи се с ценни книжа свързани с ипотечни плащания или друг вид прехвърлени облигации за дългове.

Най-трезвата преценка за днешната суматоха бе дадена от анализаторите и трейдърите, които видяха една неминуема и дори добре дошла корекция след ралито, което теглеше нагоре азиатските акции от пролетта.

Подобни резки понижения - едното през февруари, а другото миналото лято - бяха кратки почивки във вече три-годишното рали на азиатските акции.

Но сегашното оттегляне на глобалните инвеститори трае вече две седмици, според данни на Nomura Securities. След като от началото на годината бяха купени азиатски акции за над $27 млрд., за изминалите две седмици инвестоторите са продали нетно акции за $5 млрд.

Анализаторите твърдят, че реакцията в Азия е повдигнала сериозни въпроси относно природата на азиатския икономически бум и композицията на неговото рали на фондовия пазар.

Коленният рефлекс при знаците на слабост в пазара на жилища в САЩ поднови пренията дали възхода на Индия и Китай е освободил икономическата зависимост на региона от Съединените щати.

Тази теза ще бъде тествана до една или две години - дали забавянето в САЩ може да бъде компенсирано от потребителските разходи в Азия, умува изследовател в Хонконг.

По-ранен доклад от началото на годината, изготвен от Азиатската банка за развитие, обля със студена вода надеждите, че Азия може да спре с притесненията си за икономическото здраве на САЩ и за другите големи икономически сили в света: Европейският съюз и Япония.

Докладът подкрепи икономистите, които пледираха, че търговията в рамките на Азия, в частност и особено с Китай, в голямата си част се базира на обмяна на стоки и услуги, които изцяло са предназначени за потребители в САЩ.

Според ръководителя на проучванията на банка Julius Baer в Сингапур, митът че Азия се е освободила от американската си „половинка" прилича на „товар балони".