"Съдебната реформа окончателно катастрофира" е водещo заглавиe на в. "Сега"
ГЕРБ и ДПС си стиснаха ръцете за съдебна реформа по кройката, зададена от прокуратурата, и задраскаха най-важните промени, предлагани от правосъдното министерство. След среща с лидера на ДПС Лютви Местан във вторник премиерът Бойко Борисов обяви готовността си да се съобрази с ДПС само и само да бъде приета някаква промяна в конституцията за пред Брюксел.

Кимайки доволно до него, Местан съобщи, че ДПС няма да подкрепи законопроекта на Реформаторския блок, а ще лансира свой. По думите му било въпрос на един час да бъде написан. Местан предлага новият проект да бъде внесен в петък от 180 вносители и след месец да бъде гласуван на първо четене. Така се гарантирало мнозинство, с което промените да минат само на две четения и да приключат преди местните избори. Не е изключено това да доведе до разцепление в РБ, тъй като депутатите от ДСБ са категорично против подобна маневра за разлика от ДБГ на Меглена Кунева.
Прочети още от статията на в. "Сега"

"Торти с картинки причиняват рак" е заглавиe от в. "Труд"
Натриевият нитрит в колбасите трябва да е 1000 пъти под позволеното
Прекомерното ядене на торти с глазура във вид на цветни картинки (например герои от приказки), на оцветени бонбони и сладоледи, на колбаси и дори приемането на лекарства могат да причинят рак. Обичайно в тях се съдържат шест опасни Е-та - оцветители, стабилизатори, консерванти, които имат силата да увредят човешкото ДНК и да предизвикват сериозни заболявания. За това алармираха от Лабораторията по молекулярна генетика към Института по молекулярна биология на БАН.
„Еднократното въздействие показа, че концентрацията на някои от веществата, например натриев нитрит (Е250), който се добавя в месата и в колбасите, трябва да бъде 1000 пъти по-ниска от тази, която е разрешена", каза доц. Георги Милошев, ръководител на лабораторията. Наред с нитрита останалите опасни и канцерогенни Е-та са добавката кафеин, оцветителите в червено, зелено и синьо - еритрозин (Е127), индиго кармин (Е132) и фаст грийн (Е143), както и 4-аминоантипиринът (4AAP). Всички те са разрешени за употреба в Европейския съюз.
Прочети още от в. "Труд"

"Гръцкото фрапе скочи с 1 евро", пише в. "Стандарт"
Гръцкото фрапе скочи с евро само ден, след като в сила влязоха новите ДДС ставки в страната. До неделя цените на фрапето варираха от 1,50 до 3 евро. Още в понеделник обаче повечето плажове на Халкидики продаваха напитката, срещу която се взима чадър и шезлонг за 4 евро. В кафенетата пък цената масово скочи на почти 2 евро. "Цените на основни стоки от първа необходимост и на таксите за обучение в Гърция скачат от 9 до 23%, след като от понеделник в страната влязоха в сила промените в ДДС, договорени между Атина и кредиторите, които бяха сред условията за започване на официални преговори за трети спасителен пакет", съобщиха и световните агенции. Според вестник "Етнос" се увеличават цените на телешкото месо, колбасите, солта, оцета, маргарина, доматеното пюре, месните продукти, кафето, козметиката и препаратите, сладкишите, подправките, хляба за тостове и други. За ориз, макаронени изделия, сладкиши, колбаси, кафе, чай, захар и други хранителни продукти ДДС ще стигне до 23%. В циркулярно писмо на финансовото министерство се казва, че с 9% скачат и цените в ресторантите и таверните. Поскъпват "сувлакито", кафето, закуските, бургерите, баниците със сирене, напитките и други, тъй като те вече ще се облагат с по-високата ставка на ДДС - 23%, а не както досега с 13 на сто. Така свинското шишче - "сувлакито", скача с 0,14 евроцента и вече струва 1,74 евро, свинският дюнер поскъпва с 0,18 евроцента и се предлага за 2,18 евро, пица "Маргарита" за вкъщи вече е 8,49 евро от 7,8 евро досега.
Прочети още от в. "Стандарт"

"Оцветени сладоледи и торти объркват ДНК-то" четем на първа страница във в. "Монитор"
Оцветени сладоледи, бонбони и торти със снимка съдържат концентрация на най-много опасни Е-та, които дори могат да увредят ДНК-то. За тези стряскащи данни алармира вчера ръководителят на Инс¬¬ти¬тута по молекулярна биология към БАН доц. Георги Милошев. Заедно със свои колеги учени той е провел изследване. С него доказва, че шест добавки в храните с Е и номер променят ДНК-то и могат да предизвикат онкологично или друго заболяване. Тревожното е, че въпросните опасни Е-та са разрешени.
Те се крият в едни от най-вкусните храни и лакомства, към които залитат хлапетата.
"За да няма увреждане в ДНК, тези добавки трябва да са в концентрации от 10 до 100 пъти по-ниски от сега разрешените", обясни М謬лошев. Той не отхвърли възможността в някои от добавките да се налага и 1000 пъти по-ниска концентрация.
Продължителната работа на учените е установила, че изключително вредни дори и в малко количества са оцветителите - индиго кармин, който се изписва на етикетите като Е 132, еритрозин, боядисващ храните в червено, познат под номер Е 127, и фаст грийн, известен с номера Е 143.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

"Промяната в енергетиката: Данък от 5% и пожелания", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
След оплакванията на част от бизнеса от очакващите го по-високи цени на електроенергията преди две седмици правителството реши да предприеме извънредни мерки. Идеята беше да се намерят допълнителни приходи, които да се влеят в НЕК, така че Комисията за енергийно и водно регулиране да увеличи с по-малка стъпка таксата задължение към обществото, която бизнесът плаща. С парите от нея се плащат разходите на НЕК за електроенергия, която компанията е принудена да изкупува по закон. Увеличеният размер на таксата щеше да доведе до ръст на цените на електроенергията за бизнеса с между 7 и 20% (в зависимост от потреблението).
Последните промени в закона за енергетика, които бяха гласувани на второ четене в комисията по енергетика в понеделник (след редакционното приключване на броя), показват, че повечето от най-крайните идеи вероятно няма да минат, но и че депутатите и бизнесът все още не си дават сметка за страничните ефекти от приетите мерки. Окончателно промените трябва да бъдат приети в сряда.
Прочети още от в " Капитал Daily"

„Заводът на София 95% готов, возят първите отпадъци през септември", пише в. „24 часа"
Заводът за механично-биологично третиране на отпадъци на София е готов 95%. В началото на септември фабриката ще започне да преработва първите 1000 т боклук, научи "24 часа".
Цялото оборудване вече е доставено и монтирано. Правят се студени проби на машините, а преди дни беше пусната подстанцията, която захранва обекта.
Изпълнителите спазват графика. Въвеждането в експлоатация на завода ще продължи между 3 и 6 месеца, като ще се натоварва поетапно, обясни шефът на общинското предприятие за третиране на отпадъци Николай Савов.
Прочети още от в. „24 часа"

„"Гражданска отговорност" става по-скъпа за нарушителите от догодина", пише в. "Сега"
Цената на застраховката "Гражданска отговорност" най-сетне ще бъде обвързана с допуснатите от шофьора нарушения. Общата система бонус-малус, при която шофьорите без нарушения плащат по-малко за полицата, а нарушителите - повече, най-вероятно ще заработи у нас от 2016 г. Това заяви вчера главният изпълнителен директор на ДЗИ Коста Чолаков. Досега създаването на системата беше невъзможно заради липсата на обща информация.

От юни тази година застрахователите са длъжни да подават данните за произшествията на клиентите си към Гаранционния фонд. Наскоро зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн обясни, че за въвеждането на практиката бонус-малус е необходимо данните за причинените катастрофи да се съберат в единна система. Тази система обаче реално се изгражда едва от няколко дни.
Прочети още от в. "Сега"

"10 лв. за най-евтината сянка на морето", четем във в. "Монитор"
Най-евтината сянка на морето сега струва десетачка, сочи проверка на плажовете, извършена от строителното министерство. Цената се отнася за „Къмпинг Китен" и срещу нея може да се наеме чадър, 2 шезлонга и маса.
Най-скъпо е на плажа „Свети Илия" край Варна, където стопанинът иска 25 лв. за чадър и отделно още 15 лв. за шезлонг. Втори в класацията по най-висока цена е плажът "Св. св. Константин и Елена - север". Там за чадър на летовниците им искат по 20 лв. и шезлонг още 10 лв. Средните цени за чадъри и шезлонги са между 3 и 8 лева.
За последните 2 месеца от МРРБ са проверили 99 плажа по Черноморието - 56 с действащи концесионни договора за пясъчни ивици, 43 с контракта за отдаване на плажове или части от тях под наем, сключени от МРРБ Отделно са били проверени 21 плажа, чиито стопани имат договори с областните управители на Добрич, Варна и Бургас.
Прочети още от статията на в. "Монитор"

„Поуките за България от гръцката криза", пише в. „24 часа"
В ЗАКЛЮЧИТЕЛНИЯ етап на преговорите за избягване на държавния фалит на Гърция се оформиха две алтернативи - излизането ѝ от еврозоната или тежки от социална гледна точка структурни реформи.
Повърхностно погледнато, позициите на кредиторите, европейските институции и на големите страни членки изглеждаха като санкциониращи недисциплинирания длъжник. По-сериозният поглед обаче показва, че тази дилема обективно стои не само пред южните ни съседи, а и пред всички участници във валутния съюз, които имат ниска конкурентоспособност на икономиките си, особено тези от южната периферия на общността.
Прочети още от статията на в. „24 часа"

"ЕС в капана на еврото и икономиите", пише в. "Стандарт"
Има известно затишие в новините от Европа, но положението е все така ужасно. Гърция преживява спад, който е по-лош от Голямата депресия, и нищо от случващото се не предлага надежда за възстановяване. Испания бе приветствана като пример за успех, защото нейната икономика най-накрая започна да расте, но страната все още има 22% безработица. Една дъга на стагнация се оформя и в едни от най-успешните страни на континента: Финландия преживява депресия, сравнима с тази в Южна Европа, Дания и Холандия също са зле.
Защо нещата тръгнаха толкова лошо? Отговорът е, защото прекалено снизходителни, отстъпчиви и угаждащи политици пренебрегнаха аритметиката и уроците на историята. И аз не говоря за левичарите в Гърция или където и да е. Аз говоря за свръхуважавани мъже в Берлин, Париж и Брюксел, които четвърт век водиха Европа по пътя на икономическата фантастика. За някои, които не разбират много от икономика или предпочитат да избягват неудобните въпроси, създаването на единна европейска валута звучеше като добра идея. Тя щеше да облекчи правенето на бизнес през националните граници и да служи като мощен символ на единството. Кой ли би могъл да предвиди какви огромни проблеми ще предизвика еврото?
Прочети още от в. "Стандарт"

„Икономисти: Grexit отново ще е на дневен ред догодина", пише в. "Капитал Daily"
Не си отдъхвайте все още, тъй като опасността от излизането на Гърция от еврозоната може да се върне отново на дневен ред до края на 2016 г. Това смятат 71% от анкетираните 34 икономисти в проучване на Bloomberg. Около 70% са на мнение, че Атина би трябвало да бъде в безопасност до края на годината, въпреки че почти половината твърдят, че новият спасителен пакет от максимум 86 млрд. евро ще се окаже недостатъчен.
Прочети още от в " Капитал Daily"