В предговор на главния редактор на "Приватфинанц-Летър" Хайко Бьомер, цитиран от Deutsche Welle, се казва, че още в началото на годината, изданието е обърнало внимание на шансовете, които пазарите на акции в България и Румъния предлагат на вложителите.

Ако те са инвестирали на Румънския пазар още в началото на годината, са били възможни печалби от почти 30%.

Независимо от тези шансове, развитието на Източна Европа крие и рискове. На тях се спира анализаторът Михаел Хаймрих, отново цитиран от немското издание. Според  него е препоръчително да се проявява предпазливост  при инвестиране в Източна Европа, защото далеч не всичко в развитието на страните от региона е безпроблемно.

Относително стабилното развитие на стопанствата в Централна и Източна Европа - независимо от някои отрицателни влияния - се дължало главно на проведените реформи, осигуряващи повече прозрачност на финансовите пазари на тези страни. Това обаче не означава, че страните от Източна Европа са надеждно защитени от кризи. Затова - според Михаел Хаймрих - би било погрешно съществуващите проблеми и опасности в източноевропейските държави просто да се игнорират.

Основна причина за тези рискове са вътрешноикономическите дисбаланси, срещу които трябва да се вземат мерки. В противен случай в някои отделни страни може да се стигне и до „неприятни изненади" - заключава експертът.

Експертът прави и кратък обзор на развитието на борсата в София. Там последните дни рекордите се гонят един след друг. От началото на годината досега индексът на акциите Софикс се е повишил с 29 %, а на годишна база покачването му е с 84 на сто. Българският пазар на акции обаче показвал тенденции на прегряване и не трябвало да се изключва възможността страната да се е изчерпала от към възможности за инвестиции.

Според Хаймрих, невероятните покачвания в курсовете на акциите в София и Букурещ се дължат на добрата стопанска конюнктура, на растящите печалби на предприятията, окрилени както от намаления риск, в резултат на присъединяването към ЕС, така и от обстоятелството, че българските и румънските акции са били изключително изгодни в началото на новото хилядолетие.

Междувременно обаче съотношението между рискове и шансове се е влошило - отчита анализаторът, който напомня и за някои  основни икономически слабости в България като високата инфлация от 5,1% и дефицита по платежния баланс, който според него през тази година вероятно ще представлява 17,6% от БВП на страната. 

Към тази критична преценка на ситуацията приляга и изразеното от рейтинговата агенция "Стандарт енд Пуърс" предупреждение, че България и Румъния, редом с  Латвия и Турция са сред страните в Европа, които са потенциално най-много застрашени от финансова криза.

Подобна оценка се чу преди няколко седмици и от виенския Институт за международни икономически сравнения. Експертите изразиха по повод България, Румъния и балтийските държави предупреждение за застрашаващо прегряване на конюнктурата. Слабите места в Литва, Латвия и Естония са високата вътрешна задлъжнялост и - както е и в случая с България - високият дефицит по платежния баланс.