"Шиптъри окървавиха Македония" четем на първа страница във в. "Монитор"
Осем македонски полицаи загубиха живота си след сблъсъка с въоръжената група в Куманово, съобщиха източници от болниците. Досега е потвърдена самоличността на шестима от тях. Ранени са над 30 полицаи, които са хоспитализирани в клиники в Скопие, предаде агенция МИА.
В Куманово в момента не се чуват изстрели и ситуацията е сравнително спокойна
предаде вчера следобед агенцията. Три полицейски транспортни коли и три камиона с ремаркета са стационирани на входа на квартал "Дива населба", където протича акцията на полицията за разбиване на терористичната група, предава агенцията от Куманово.
По-голямата част от населението завчера следобед бе евакуирано с помощта на полицията. На мястото не се вижда дим, за разлика от завчера и вчера сутринта.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
"Нов ред за банките ще ги предпазва от фалити", четем на първа страница в. "Капитал Daily"
След като въведе първите две нива на защита срещу банкови кризи и хаос на капиталовите пазари, България е на път да включи и третия, последен щит, с което ще възприеме единната европейска методология, изработена след глобалните финансови шокове от 2009 г. Министерството на финансите публикува за обществено обсъждане проект на изцяло нов закон, който ще се прилага спрямо банки и инвестиционни посредници в затруднение. С него се уеднаквяват практиките, които се прилагат в целия Европейски съюз, и се преформатират ангажиментите на собствениците на банки и инвестиционни посредници така, че да се сведе до минимум възможността компаниите им да бъдат спасявани с пари на данъкоплатците.
Прочети още от в " Капитал Daily"
"Живеем поне с 50% по-охолно", извежда на първа страница в. "Стандарт"
През последните 10 години животът на българите значително се е подобрил. Това става ясно от данните на Националния статистически институт за потреблението на домакинствата. Оказва се, че се грижим много по-добре за външния си вид отколкото преди 10 години, като купуваме повече дрехи и обувки. Много по-често пътуваме с кола, значително се увеличава и потреблението на месо, плодове и зеленчуци, което показва, че доходите ни стигат, за да живеем по-охолно.
Най-добре се вижда колко е нараснало харченето на пари за дрехи по гардероба на дамите. За последните 10 години покупките на рокли са скочили близо четири пъти, въпреки че цените им са се вдигнали с 44%. Така през 2014 г. всеки 100 домакинства са купили средно по 25,8 рокли, при само 6,6 рокли през 2004 г., сочат данните на НСИ. Покупките на дамско връхно облекло са се удвоили, макар че цените на етикетите му са скочили с 60% за 10 години. Дамите купуват почти еднакво количество рокли и връхни дрехи, сочат данните на НСИ. Близо наполовина обаче са паднали покупките на дамски костюми. Явно дори и при официални срещи и на работа в офиса все повече дами предпочитат да са с панталон и риза, с рокли или по-спортно облечени. Покупките на дамски кожени обувки са скочили над два пъти, като на 100 домакинства през 2014 г. са продадени по 166 чифта, при 66 чифта преди 10 години. В същото време цените на дамските кожени обувки са нараснали с 37%.
Прочети още от в. "Стандарт"
„Трудът в България 6,5 по-евтин от средното за ЕС", пише в. „24 часа"
Трудът в България излиза около 6,5 пъти по-евтин за работодателите, отколкото са средните разходи в ЕС. Това показват последните данни от сравнително проучване на европейската статистическа служба Евростат.
Средно за час труд работодателите у нас плащат 3,80 евро. Затова и България държи лидерството в ЕС по ниско заплащане. За сравнение средното ниво за всички държави членки е 24,60 евро.
Прочети още от в. „24 часа"
"Министър с 4 различни подписа" четем на първа страница във в. "Труд"
Факсимилета от четири заповеди на правосъдния министър Христо Иванов, подписани от него по четири различни начина бяха изпратени до главния прокурор Сотир Цацаров от Гражданско движение „План Б" (вижте факсимилетата в галерията долу) .
„Тези факсимилета от документи предизвикват сериозни смущения относно администрирането и документооборота в Министерството на правосъдието ( МП), ръководено от Христо Иванов", пишат от движението до обвинител №1.
Подписите, поставени под отделните заповеди, издадени от името на министъра, никак не си приличат един на друг. Разликите между тях са очебийни.
Прочети още от в. "Труд"
"Бум на немотивирани искания за следене на телефони и имейли" е водещo заглавиe на в. "Сега"
Прокуратурата и службите масово искат да следят телефонния трафик и интернет кореспонденцията на гражданите, без да мотивират заявленията си до съда. Това е причината да получават откази в 35.9% от случаите, показва справка, предоставена на "Сега" от Софийския районен съд, в който традиционно постъпват най-много искания по Закона за електронните съобщения (ЗЕС).
Всяко пето заявление на прокуратурата е без основание. Рекордьори обаче са спецслужбите - 40% от техните искания биват отхвърлени заради различни видове нарушения. Данните са тревожни, тъй като ровенето в трафичните данни нарушава личната свобода - те позволяват проследяване и разпознаване на източника и направлението на връзката, както и датата, часа и продължителността й, крайното устройство на потребителя и ползваните клетки. От 2010 г. насам службите и прокуратурата проследиха разговорите и имейлите на хиляди хора със съмнителен ефект за разкриването на престъпления. Не е известно и колко от тях бяха уведомени, че са били следени.
Прочети още от статията на в. "Сега"
„"ТЕЦ Марица-изток 2" иска гарантирани продажби за енергията си", пише в. "Капитал Daily"
Държавната ТЕЦ "Марица-изток 2" е поискала от енергийния регулатор да й бъде позволено да сключи договор с Националната електрическа компания (НЕК) за задължително изкупуване на част от енергията, която произвежда. Това според дружеството е една от възможните мерки, които могат да предотвратят загубата му през следващите няколко месеца. Те са описани в последните два публикувани финансови отчета на дружеството - за 2014 г. и за първото тримесечие на тази. "Ако не бъдат предприети незабавни мерки.
Прочети още от в " Капитал Daily"
„Финансиране на кредитната стабилност", пише в. "Сега"
По старата традиция "в петък в пет без пет" завчера Министерството на финансите публикува законопроект за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, дългочаканата местна версия на аналогичната европейска директива (BRRD, наричана в колегията на банкерите "погребалната директива"). За този спорен закон има да говорим, докато следим пътя му през парламента, но сега ще го оставя настрана, за да поставя главния въпрос от кризата от 2007-2009, на който трябваше да отговори, но не успя, погребалната директива. Въпросът беше формулиран през септември 2009 на Питсбургската среща на Г-20: "... как финансовият сектор може да прави честни и достатъчни вноски
за плащане на тежестите, свързани с правителствените интервенции за възстановяване на банковата система". За да отговори, Международният валутен фонд издаде студия с три алтернативи за решение. И трите предвиждат (различни) нови данъчни форми за набиране на нужния финансов ресурс.
Прочети още от в. "Сега"
"„Елит Петрол" отмъкнат в последната секунда" пише в. „Труд"
С пълномощно от квесторите особения залог на предприятието в полза на КТБ е заличен
След скандала с преоформените индивидуални депозити в КТБ, отново под носа на държавата, квесторите на фалиралата КТБ са заличили учредените в полза на банката обезпечения на „Елит Петрол" и то само ден преди да влязат новите синдици.
Цветан Василев и ортакът му Гриша Ганчев не спират да пързалят държавата, въпреки твърденията на банкера-беглец, че всички били „в заговор" срещу него, а той бил света вода ненапита.
Ето хронологията на поредния скандал около отмъкването на „Петрол" от активите на КТБ и то с дейното участие на бившите вече квестори : На 16.03.2015 г. в Народното събрание са внесени за разглеждане промените в Закона за банковата несъстоятелност, които позволяват на временните синдици да издирват имущество придобито с пари на банката и да развалят сделки.
Прочети още от в. „Труд"
"Нужни са 5 нови моста над Дунав", четем във в. "Монитор"
Страната ни има спешна нужда от изграждането на поне пет нови моста над Дунав, защото сегашните два са крайно недостатъчни. За целта обаче трябва да се работи за постигане на консенсус, намиране на инвеститори и проектанти. „Редица икономисти заставаме зад идеята, че между България и Румъния, освен двете нови мостови съоръжения край Русе и Видин, които осъществяват интер-модални транспортни връзки, обединяващи автомобилния и жп транспорт, ние имаме спешна нужда от инвестиции, проектиране и консенсус между България и Румъния за още нови мостове.", каза икономистът проф. Андрей Захариев, цитиран от focus.bg.
Новите съоръжения трябва да бъдат олекотени и от по-евтин тип. Подобен мост е бил създаден в съседна Сърбия и неговата стойност е само 50 млн. евро. Това на практика е около една пета от цената на съоръжението при Видин - Калафат, стана ясно от думите на специалистът. Според него мостовете трябва да бъдат разположени при Никопол, Оряхово, Свищов, Тутракан и Силистра. Изграждането им ще бъде ключово за бизнеса в Северна България, според Захариев. В момента на румънския пазар оперират над 1500 компании с българско участие, а в нашата страна действат повече от 600 румънски дружества. Страната ни е сред първите 10 държави за румънския износ. Оказва се също така, че Букурещ е третата дестинация за експорт на български стоки в европейската общност.
Прочети още от статията на в. "Монитор"
„Закон позволява одържавяване на банки", пише в. „24 часа"
Временно одържавяване на банки, изпаднали в затруднение, предвижда нов закон за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Той е изготвен от Министерството на финансите и е пуснат за обществено обсъждане.
Мярката с одържавяването се въвежда заради евродиректива, пише в мотивите към законопроекта. В момента в българското законодателство няма възможност държавата да стане собственик на частна банка. За временно одържавяване ще се иска разрешение за държавна помощ от ЕК.
Прочети още от статията на в. „24 часа"