Вчера правителството представи окончателните си предложения за промени в пенсионния модел. Те предвиждат плавно повишаване на пенсионната възраст, стажа и размера на осигуровката с 4,5%. Процентът от общата осигурителна тежест, който се насочва за втора пенсия, обаче няма да бъде повишаван, като се запазва възможността да се избира дали тези пари да отиват към частен фонд или към НОИ.

Темата коментира пред БНР Ася Гонева, експерт по пенсионното осигуряване на КНСБ:

„Това, което нас ни безпокои, е това, което се предлага по отношение на изискванията за достъп до пенсия, липсата на конкретика по това какво се случва във втория стълб. ...Това, което нас ни задоволява, е, че тук ясно и смело е заявено, че една от най-важните стъпки, за да се стабилизира системата и да ѝ се даде възможност тя да изпълнява своето предназначение, е свързано с входа на системата, свързано е с това, с което тя трябва да бъде захранвана. Собствените ѝ приходи се наричат осигурително вноски, те бяха дръпнати силно назад със заклинание, че ще дадат възможност бизнесът да постигне чудеса от икономически постижения. Нещо, което трудно може да бъде доказано, но истината е, че загубихме едни милиарди. Сега тук се дава заявка, че ще се предприемат смели действия, бавно, постепенно, плавно, с разум да се възстанови част от загубената величина на осигурителните вноски. Това е нещо, което при всички случаи трябва да бъде подкрепено."

Според Ася Гонева за стабилизиране на Фонд "Безработица" е необходимо около 1-процентен пункт увеличение на осигуровките:

„Това бихме могли да направим при добра воля и общи усилия с по 0,5% увеличение на вноската на година. Т.е. за две години бихме могли да балансираме фонда и да направим така, че да не се срамуваме от минималното обезщетение за безработица, което е на безобразно ниво."

По отношение на пенсионирането в сектор "Сигурност" експертът от КНСБ коментира, че нейното усещане е, че там няма нагласа да се предприемат сериозни мерки, но до края на седмицата това ще стане ясно:

„Ние от КНСБ сме категорични, че държавата трябва да мери с един аршин по отношение на всички. Пенсията е предназначена да покрие риска, който се нарича старост. Старостта няма как да бъде мерена с осигурителен стаж. Старостта се мери с възраст. Щом като се изисква постигането на определена възраст за всички осигурени лица, това трябва да бъде направено и за специализираните ведомства."

Според Даниела Петкова - член на УС на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване, проблемите на солидарния пенсионен фонд не могат да се компенсират само с мерките, които предлага правителството:

„Когато се говори за пенсионна реформа в България до момента, всичко се ограничава до увеличаване на възрастта и вноската. Ние винаги казваме, че първо трябва да се фиксират пробойните и тогава да се пристъпи към това увеличение. В момента нито увеличението на възрастта, нито увеличението на вноската ще доведе до увеличаване на пенсиите, което е основният проблем на солидарния пенсионен фонд.

Продължаваме да настояваме да се спазват изискванията за изготвяне на оценки за въздействие както по отношение на избора между частен фонд и НОИ, така и по повод на тези мерки, които бяха оповестени по отношение на солидарния пенсионен фонд. Нямаме против да се увеличават вноските, но искаме да знаем като работодатели в резултат на увеличените вноски колко по-високи пенсии ще получават нашите работници и служители", попита Петкова.

Тя не смята, че ще се стигне лесно до съгласие по отделните предложения за реформа в пенсионната система.