Икономиката на САЩ преминава през "трайно забавяне" и няма да се възстанови тази година, а "банковата система като цяло е в несъстоятелност," заяви милиардерът инвеститор Джордж Сорос за Ройтерс в понеделник.

Докато национализация на банките "няма да има", според него стрес тестовете,  провеждани от финансовото министерство, могат да предшестват по-успешната им  рекапитализация.

Но той предупреждава за опасността от разводняване на счетоводните правила за определяне на пазарната оценка, казвайки че това създава условия за удължаване на живота на "зомби" банките в САЩ.

Сорос също заявява, че щатският долар е под натиск и може евентуално да се замени като резервна валута, вероятно от Специалните права на тираж на МВФ, синтетична валутна кошница, включваща долари, евро, йени и стерлинги.

"В дългосрочен план, наличието на международна счетоводна единица, различна от долара, може да е предимство," смята Сорос.

Той допълва, че системата, която позволява на САЩ да харчат повече, отколкото печелят трябва да се реформира. "На това трябва да се сложи край и да не бъде позволено да се повтори."

Докато глобалното възстановяване е възможно през 2010 г., Сорос смята, че времето за обръщане на тренда в крайна сметка ще зависи от дълбочината на рецесията

Според него, Китай ще бъде първата страна, която ще преодолее забавянето, вероятно още тази година, и ще подпомогне глобалния растеж през 2010 година.

Сорос счита, че политиците "действително започва да влизат в час" с кризата и усилия да се оправят структурните проблеми във финансовата система.

Системата има "фундаментално недостатъци, и няма връщане до мястото, където идваме", казва той.

Що се отнася до Европа, той заяви, че кризата дава стимул на страните, които използват еврото да останат вътре в паричния съюз, макар че страните от периферията все още са изправени пред сериозни проблеми.

Сорос смята, че еврото дава "огромно предимство" за страните, които го използват.

Докато допълнителни ресурси за Международния валутен фонд ще помогнат да се стабилизира Източна Европа, счита той, балтийските държави все още са изправени пред "сериозни проблеми" и Украйна не е далеч от неплатежоспособност.

Широко използване на кредитни суапове за застраховане на риска е влошило рисковете за Европа, заявява Сорос, но Германия, най-голямата икономика в региона, става все по-отворена към предлагане на помощ за новите държави-членки.