Милиардерът инвеститор Джордж Сорос прогнозира за икономиката на Съединените щати, че ще се опитва да нарасне при свиване на реалното потребление, като каза, че опасения от инфлацията, ще доведат до повишение на лихвените проценти и ще задавят растежа, предаде Reuters.
Сорос, един от най-успешните хедж фонд мениджъри, говори на работна закуска, организирана от WSJ във вторник.
Милиардерът подчерта, че потребителските разходи са основното гориво за икономиката, но със съживяването на пазара, ще се съживят и страховете от инфлация.
В същото време, според него, увеличението на доходността на американските облигации, пък води до покачване на ипотечните лихвени проценти, застрашаващо възстановяването на пазара на жилища и увеличението на заявките за рефинансиране на взетите кредити, което помогна да се запази крехкият финансов баланс на ударените от рецесията домакинства и накара банките да продължат да им отпускат кредити.
Поевтиняването на облигациите и покачването на ипотечните лихви може да предизвика значителна корекция на последното рали на световните фондови пазари, докато Федералния резерв се опитва да изведе страната от 18-месечна рецесия.
Сорос се оттегли от активно участие на пазара по-рано тази година, след като преведе компанията си през кризисната 2008 г.. Той направи около $1.1 млрд. през миналата година, според списанието Institutional Investor's Alpha.
Милиардерът, който направи големи печалби, играейки с валути на силно контролирани пазари, заяви, че международните финансови пазари се нуждаят от глобално регулиране, но апелира за минимална правителствена намеса.
"Идеята за самостоятелна корекция на пазарите е недоразумение", каза той. Това което правителства трябва да направят, според него, е да признаят, че не могат да предотвратят мехурчета, но да се опитат да ги контролират и да ограничат тяхното разрастване.
"Регулаторите винаги ще са лошите", счита Сорос, "Ето защо те трябва да се намесват възможно най-малко."
Според него те обикновено се опитват да се контролират паричното предлагане, а след това оставят свободни пазари се погрижат за всичко останало, но подобен подход е погрешен.
По същата причина, Сорос смята, че усилията на регулаторните органи и правителствата да спрат спукването на балоните в икономиката в продължение на повече от 25 години са довели до надуването и пръскането на "супер балон," който доведе до сегашната икономическа криза.
Сорос се опасява, че правителството на САЩ може би прави сериозни грешки при справянето с текущата кредитна криза и рецесия. Мащабните разходи за стимулиране на икономиката и спасяване на банките са довели до балон в бюджетния баланс.
Според милиардера, въпреки че най-лошото от кризата през 2008 г. е минало, инвеститорите изглежда не са си научили урока.
"Хората искат да се преструват, че кризата не се е случила", каза той. "Те искат да се върна към бизнеса, както обикновено."
БулаваSSNX30
на 01.07.2009 в 18:13:51 #7Част от коментар към книга на Дугин за безпочвеността на новите спекулантски икономики от виртуалистки тип: "Така, Дугин с основание предупреждава, че едва ли следва да се възлагат особено големи надежди на т.нар. “нова руска икономика”, характерен за която е разривът между традиционния търговско-промишлен и финансовия сектори, както и многократно по-големият обем средства в сферата на финансовите и борсови операции в сравнение с тези в реалното производство. Според него, днешните успехи на “новата икономика” могат да се окажат “пирова победа”, тъй като се базират не толкова на реалните икономически постижения в промишлеността и селското стопанство (макар че да са отричат те е абсурдно), колкото на умелата манипулация, разчитаща на психологическото състояние и очакванията на “играчите” на финансовия пазар. Рано или късно, за което между другото, предупреждават и редица авторитетни западни икономисти, несъответствието между оптимистичните виртуални представи и действителното състояние на “старата” (реална) икономика ще стане очевидно, предизвиквайки стопански колапс. Чиито последици ще усетят особено болезнено именно онези държави, оказали се в плен на химерите на “новата икономика”, интегрирайки се в нейната виртуална сфера. Това добре се разбира от политическите елити на Европейския съюз и Япония например, стремящи се към изграждането на собствени регионални икономически зони. Според Александър Дугин, Русия и другите бивши съветски републики биха могли да избегнат ужасните последици от възможния край на “новата икономика”, само ориентирайки се към т.нар. “регионална глобализация”. Тоест, към създаването на обширна икономическа зона (своеобразна “империя Евразия), в чиито рамки да се формира единна стопанска система, опираща се на реалния сектор, развитието на конкретни промишлени и аграрни производства и пазари."
Hmm
на 01.07.2009 в 17:46:04 #6Впечатляващо е как хората игнорират абсолютно очевидни факти. Буш увеличи дефицита на САЩ 2 пъти, Рейгън -- 4 пъти. Клинтън поне успя да свали разтежа на дефицита до нулата (нещо, което Републикански президент не е правил в близкото миналото), но според някои по-долу Републиканците са партията на fiscal responsibility, а пък Демократите са социалисти и печатат пари... Изглежда Сорос е прав -- някои хора никога няма да научат уроците от кризата...
Bender
на 01.07.2009 в 16:19:44 #5Сорос е единственият от "старото" поколение финансисти, който усеща настоящата криза и има точни прогнози. В този смисъл не е лошо да му се четат внимателно анализите..... Голям е като финансист и трейдър. Като личност не чак толкова
Xa-x@v
на 01.07.2009 в 15:24:46 #42. БулаваSSNX30 | 01.07.2009 14:16 Mного добре знаеш,че не можеш на малкия пръст да му стъпят много хора
Това да не са ти простите бизнесмени в Източна Европа 
opalaa
на 01.07.2009 в 15:22:44 #3"....международните финансови пазари се нуждаят от глобално регулиране, но апелира за минимална правителствена намеса. ..." Ето тук е заровено кучето хаха . Националните правителства да не пипат докато цукерманите РЕГУЛИРАТ
БулаваSSNX30
на 01.07.2009 в 15:16:20 #2" "Идеята за самостоятелна корекция на пазарите е недоразумение", каза той. Това което правителства трябва да направят, според него, е да признаят, че не могат да предотвратят мехурчета, но да се опитат да ги контролират и да ограничат тяхното разрастване." ------------- И тоя "след дъжд качулка" почнал да мисли като Грийнспан...
Абре чифути, пазарът не е високоотговорно живо същество, че да може да се регулира сам. Оставиш ли го на произвола, превръща се в стихия и отприщва дяволски тъмни атавизми, които не могат да бъдат обуздани с никакви рационални средства и схеми! 
БулаваSSNX30
на 01.07.2009 в 15:13:26 #1Алън Грийнспан бил главният виновник за кризата 01.07.2009 11:37 Според инвеститорите именно политиката на Грийнспан е довела до краха на световните финансови пазари Алън Грийнспан, Бил Клинтън и Гордън Браун са тримата политици с най-голяма вина за световната финансова криза, смятат високопоставени служители на британски инвестиционни фондове, анкетирани от компанията "Евълушън секюритис". Най-много "черни точки" получи бившият директор на Управлението за федерален резерв на САЩ Алън Грийнспан. Около 35% от анкетираните са убедени, че именно политиката на Грийнспан, която се изразява в поддържането на ниски лихви, е довела до кредитния бум, а оттам и до краха на световните финансови пазари. Самият Грийнспан признава, че е сгрешил в убеждението си, че финансовите пазари могат да се саморегулират, както и че банките винаги действат отговорно и в защита на интереса на своите акционери. още по темата Около 10% от анкетираните смятат, че главният виновник за кризата е бившият президент на САЩ Бил Клинтън. Негативна оценка получил и британският премиер Гордън Браун. В първата десятка "виновници" са бившият управител на "Роял банк ъв Скотланд", Фред Гудуин и директорът на американската инвестиционна банка "Леман брадърс". Банкрутът на "Леман брадърс" през септември миналата година послужи като спусък за верижна реакция на световните финансови пазари. Авторът на проучването Хари Дженкинс, който е директор на изследователската служба на "Евълушън секюритис", е убеден, че част от вината за кризата носи и основателят на "Майкрософт" Бил Гейтс. Според Дженкинс именно "Майкрософт" разработи технология, в това число и електронни таблици и софтуер, които облекчиха създаването и продажбата на финансови деривати, които изиграха немалка роля в разпалването на кризата.